Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 19 total)
  • Author
    Posts
  • Kaza
    Keymaster
      Post count: 6138

      Lokalni izbori 2008 na opstini Rogatica

      Nalazimo se pred veoma vaznim lokalnim izborima. Ovjerene su liste kandidata , neovisnih kandidata, neovisnih kandidata (nacionalnih manjima), liste stranaka , koalicija izmedju stranaka za lokalne izbore 2008. godine. Odredjen je broj vjecnika koji se bira po opstinama. Ko su kandidati koji ce uzeti ucesca na ovim izborima?
      Za koga glasati?
      Kome dati povjerenj kada su nas do sada iznevjerili svi oni koje smo birali?
      Pokazalo se da izabrani ne postuju glasace i poslije izborne trke gledaju samo na svoje licne interese.
      Ima li novih imena koja obecavaju promjene?
      Pogledajte kandidate koji ce uzeti ucesca na ovim izborima, razmislite, kosultujte se, razmijenite misljenja, odlucite se.

      Za ove izbore u Rogatici uzimaju ucesce slijedece stranke:

      Na ovim izborima ce se birati slijedeci broj vjecnika:

      Na ovim izborima ce ucestvovati slijedeci kandidati po strankama:

      Bilo bi pozeljno povesti diskusiju o kandidatima, koja ce nam na kraju pomoci da se lakse odlucimo za izbor onih koji su na listi.

      Izvinjavam se onima koji ne znaju citati cirilicu. Spiskovi su bili dostupni jedino sa cirilicnim pismom.

      Anonymous
        Post count: 2088

        Prvo, kad vidim sva ova imena,muka mi je,da Bog da im niko ni za kog ne znao,djubradi

        Anonymous
          Post count: 2088

          A ovaj nas gospodin Camdzija Kemo se guro cijeli zivot po nekim omladinskim organizacijama,a i dan danas kad mi u Rogatici trzamo nogom,ne znam ni sam koliko jos puta,on se i dalje gura,prosipajuci suplju sa onim istim koji su nas istrijebili iz Rogatice,a ko nas je istrijebio,nadjite nekog na ovom spisku,ko vam se svidja,svi nam isto misle…Twin Peaks

          Kaza
          Keymaster
            Post count: 6138

            Interesantni podaci za vasu odluku o tome za koga cete glasati su rezultati izbora 2004. godine. Ovdje se vidi ko nas je predstavljao u ovom mandatu koji je pri kraju. Ko zeli , moze vidjeti mnogo iz onog prvog posta i ovog u kome su imena izabranih u parlament u mandatu na isteku.

            Takodjer u dnu posta su funkcionerei Skupstine opstine koji su zaposjeli fotelje nakon ovih izbora 2004. godine.

            Prosudite sami.

            Evo kako su raspodjeljene funkcije poslije izbora 2004. godine.

            SKUPŠTINA OPŠTINE

            Najveći zakonodavni organ-Skupštinu opštine čine 23 odbornika
            koje je glasačko tijelo opštine izabralo na izborima od 10. oktobra
            2004.godine.
            Strukturu Skupštine opštine čine:

            7 odbornika SDS
            4 odbornika SNSD
            3 odbornika PDP
            3 odbornika SDA
            2 odbornika SRS VŠ
            2 odbornika DNS
            1 odbornik PS RS
            1 odbornik S za BiH

            Predsjednik Skupštine opštine Rogatica je Kemo Čamdžija

            Podpresjednik Čedomir Ninković

            Sekretar Skupštine opštine Rogatica je Dragica Cvijetić

            Načelnik opštine Rogatica je Tomislav Batinić

            Zamjenik načelnika Uzeir Kurtić

            Opštinska administrativna služba

            Načelnik Odjeljenja za opštu upravu je Hajro Kurtić

            Načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti je Miladin Ikonić

            Kaza
            Keymaster
              Post count: 6138

              Evo jos malo podataka sto se tice proslih lokalnih izbora 2004. godine. Tu se vidi koliko je glasaca glasalo na izborima. Kada se uzme u obzir da je Rogatica prije rata imala oko 23000 stanovnika onda je ova cifra od 4145 glasaca smijesna. Gdje su rogaticki glasaci valjalo bi malo prodiskutovati.

              [color=#0000FF]Izbori 2004. godine:

              Ukupno redovni glasaci: 3319………..100.00%
              Ukupno glasaci poštom : 87………….100.00%
              Ukupno glasaca u odsustvu: 739………100.00%
              Ukupno potvrđeni glasaci: 0 ………..100.00%
              Ukupno važećih glasova: 4145………. 100.00%
              Ukupno nevažećih glasova: 256……….5.82%[/color]

              Posebno interersantno je to sta se desava sa SDP-om nekada jedinom a jedno vrijeme medju jacim partijama. Na listi SDP-a je samo jedan kandidat na listi. Dakle oni se ne nadaju dobrim rezultatima. Nije mi samo jasno sta ce se desiti ako slucajno dobiju vise od jednog mandata a nemaju registrovanog predstavnika na listi.

              Citam komentare na naslovnoj. Bivsi SDP-eovci su na svim stranama samo ne u svojoj bivsoj stranci. Zalosno je da vjerovatno nemaju vise kandidata za listu, jer da imaju vjerovatno bi ih stavili.
              Odkud toliki pesimizam. Vjerovatno je nastao na osnovu rezultata proslih izbora. Pogledajte dole rezultate izbora 2004 godine. SDP je dobio samo 34 glasa.

              [color=#FF0000]SDP – SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA BOSNE I HERCEGOVINE – SOCIJALDEMOKRATI
              BIH
              0
              Redovno 8……….0.27%
              Poštom 3 ……… 5.77%
              Glasanje u odsustvu 23………..4.11%
              Glasanje nepotvrđenim listićima 0………..0.00%
              Ukupno važećih glasova: 34……..0.94%[/color]

              Takodjer je interesantno da je stranka Sefera Halilovica registrovana za izbore ali nema uopste liste niti kandidata.
              Vjerovatno nisu mogli naci nikog zainteresovanog ko bi htio biti na listi.

              Ovo su neka moja zapazanja. Ukoliko sam nesto pogresno prokomentarisao volio bih da se sto vise clanova ukljuci u diskusiju pa da malo ovo sve pretresemo. Po komentarima na naslovnoj ova tema ipak izaziva interesovanje.

              Kaza
              Keymaster
                Post count: 6138

                Iako jecer poranih i odradih kao i svakog dana, moj jucerasnji dan poce susretom sa mojim postanskim sanducicem. Odmah sa ulaza primjetih dvije velike koverte, koje onako napola uvucene u postansko sanduce stajahu presavijene. Ni tamo ni vamo. Ni unutra ni napolju.
                A kakva li je ovo barikada, pomislih. Ne sjetih se u prvi mah sta bi moglo biti. Pridjem radoznalo polahko i oprezno izvucem koverte. Cim ugledah znak BiH, bi mi jasno o cemu se radi. Stigli glasacki listici. Sa tim nasim izborima sam u zadnje vrijeme preokupiran jer sam dosta toga iscitao o proslim pa i pripremama za ove buduce izbore. Nekako sam uvijek shvatao ozbiljno taj cin glasanja , svejstan sta taj cin znaci. Do sada nisam propustio nijedno glasanje pa me i ta tradicija nekako pomalo opterecuje.
                Sta uciniti ovaj put?
                Glasati ili ne glasati pitanje je sad.
                Ova dilema je sve veca zbog beznadeznosti u koju smo mi Rogaticani dovedeni poslije izmjena registracije glasaca u izbornom zakonu. Mi glasaci smo jednostavno ponisteni, izbrisani, iscupani iz korjena i sa mjesta gdje nam odvajkada mjesto bijase. Ostalo nas malo pa je i pomalo opravdano razmisljanje sta uraditi. Glasati cisto radi licne savjesti da sam kao pojedinac uradio onoliko koliko sam mogao i koliko mi je bilo dozvoljeno ili ne glasati jer su moji glasovi obezvrijedjeni.

                Gledam te koverte, glasacke listove i razmisljam sta uciniti. Pocijepati ih i baciti bilo bi najlakse ali takvih jednostavnih rjesenja sam se uvijek klonio u zivotu jer su ona najcesce pogresna.
                Da je ne daj Boze ratno stanje mogao bi se papir iskoristiti da se koja smota u nedostatku pravog papira za cigarete. Time bi se ustedila koja stranica knjiga sabranih djela nasih pisaca. Ali srecom nije. A onda mi pade na pamet da bi ove papire trebalo sacuvati jer su ti oni dosli kao neki vrijednosni papiri. Sve sto je rijetko je i skupo i cijena mu raste. Pa posto smo ti mi ,Bosnjaci, rogaticki glasaci, postali pravi endemi mozda se i od toga vidi hajra. Moze bit` da nas kao rijetke eksponate izloze u neki od muzeja nase istorije. Rogaticki glasaci, Bosnjaci, rijetka vrsta , izumrla 2008 godine. Sacuvani rijetki eksponati i smjesteni u muzej kao posebna vrijednost. Ovo i ne zvuci lose.
                Dakle ako ne budem ovaj put glasao da znate da ce moji glasacki listici biti medju vrijednosnim papirima.

                Konacno citam imena onih zbog kojih se citava ova frka i ujdurma digla. Bezebeli je sve zbog njih. Zbog njih su izbori izmisljeni, ne zbog nas glasaca. Oni su bitni a mi smo samo otirac o koji ce svi oni sa spiska obrisati svoje kaljave noge i jos kaljavije ruke poslije izbora. Gledam ove nase Bosnjake za koje bih ja eto trebao glasati. Bezbeli za Bosnjake, necu valjda za Srbe. Nema puno Golica Iza, nema puno ali ih ima jos po koji . Nadje se.
                Ne znam Bogami sta da mislim. Presabiram sta su uradili u proslom mandatu jer stoje ponovo ista imena ko i prosli put. Mozda im je bilo skupo praviti novu matricu za stampanje pa iskoristili staru. Kako god saberem ne vidim nista sto bi im islo u prilog, osim sto su neki eto zavrsili neke visoke skole, skoro otvorene i pod patronatom onih koji nam i zakuhase ovu corbu. Moze biti da je i to dobro. Sad su skolovaniji i mozda sta u slijedecem mandatu i urade.
                A nema ih nigdje ni da kazu koju. Da se pohvale i time ukazu da bi ponovo trebali biti izabrani. Valjda su svjesni da bi u po lazi bili vec uhvaceni jer u vrijeme danasnjih razvijenih komunikacija svakoj lazi su jos krace noge nego ranije.
                Nema ih ni na ovoj stranici, nasoj, „njihovoj???“ da nam sta prozbore.

                Ma znaju oni da mi nismo Ize Golici i da nemamo drugog izbora do da za njih glasamo pa se malo prave vazni. Ko biva :“Ili glasaj za mene ili smotaj koju u te glasacke listice. Nema ti druge.

                E izgleda da ako nismo do sada popusili sada nam je prilika da ih popusimo pa bujrum. Zadnja i jedinstvena prilika jer mi rogaticki Bosnjaci, glasaci polahko ali sigurno nestajemo.
                Pogledah jos zadnji glasacki listic i ostadoh bez teksta. Kandidati za nacelnika opstine:

                1. Sokolovic Mile – DNS
                2. Jovicic Radomir – SNSD
                3. Batinic Tomislav – SDS
                4. Ikinic Dara – PDP

                Hajde sad pa glasaj. Ili za Srbina ili za nikoga. Nema ti druge pa ti vidi.

                Skolovoc Mile , ratni zlocinac bez portfelja i za njega ne bih niposto glasao. Mozda bi bilo sevap jer eto on bi bar jos jednom prije preseljenja na onaj svijet htio u tu fotelju. Eto mozda on ne bi ni po godine sjedio ali samo da jos jednom osjeti tu slast vlasti.

                Jovicic Radomir , ako lici na svog gazdu Mila iz Laktasa onda niposto.

                Batinic Tomislav, nas vrijedni koalicioni partner koji nam stalno ide na ruku pa poslije toga vazda smo mi ti koji popusimo.

                Evo nam ponovo i Dare. Sve se nadati da ako ona dodje da ce nam se vratiti ona stara vremena.:woohoo: Svi komunisti a kasnije gdje koji mili moji.:laugh: Jes da je i onda bilo ispod zita ali brate nije ni blizu ko sad.

                Sve u svemu mrka kapa.Od sinih dilema jos uvijek ne znam sta cu uraditi. Kada saznam javicu vam a ako se ne javim onda ne pitajte za mene jer mi Bosnjaci, rogaticki glasaci smo u fazi izumiranja.

                Ahmed
                Participant
                  Post count: 9

                  Selam Kaza sta si rjesio za glasanje i ja sam u istoj dilemi

                  Kaza
                  Keymaster
                    Post count: 6138

                    Moj Ahmede jos nista. Koverte stoje otvorene i jos nisam glasao. Doduse pise tamo da je zadnji rok do 5 oktobra 2008. godine, tj. stembilj na koverti ne smije biti poslije 5. oktobra.

                    Dakle vremena ima jos ali je problem sto to vrijeme ne otklanja dileme. Za ovo kratko vrijeme nista se ne moze desiti znacajno na opstini Rogatica sto bi moglo promijeniti sadasnje misljenje.
                    Ovi sa liste nemaju namjeru da nam bar ovdje preko stranice kazu sta to oni namjeravaju uraditi. Bar to mada mi dobro znamo da poslije izbora obicno predizborne price postanu “suplja”.
                    Valjda ovo nije njihova stranica a ovi ljudi nisu bitni kao glasaci, valjda i oni znaju da nas nema puno pa im svejedno.

                    Uglavnom ti savjetujem da glasas po svojoj savjesti, bar ces ispuniti svoju gradjansku duznost a to sto nemas za koga glasati nije niti do tebe a niti do mene.

                    Koliko je sve to vazno vidimo po diskusijama u ovoj temi.

                    Nazalost stvarnost je takva kakva jeste i ne mozemo nista uciniti da to promijenimo.

                    Ahmed
                    Participant
                      Post count: 9

                      Hvala kaza

                      Kaza
                      Keymaster
                        Post count: 6138

                        Izborna komisija je donijela odluku o utvrdjivanju i objavi biraca upisanih u Centralni biracki spisak po osnovnim izbornim jedinicama za Lokalne izbore 2008. godine.
                        Pravo glasa za opstinu Rogatica ima 9202 glasaca od toga je za glasanje u odsustvu prijavljeno 550 glasaca, glasanje postom 58 a licno 77 glasaca.
                        Broj redovnih glasaca je 8517.

                        Kakva ce biti izlaznost na slijedecim izborima tesko je pretpostaviti. Ako uzmemo podatke iz 2004 godine sa zadnjih lokalnih izbora onda cemo vidjeti da je na te izbore izaslo 4401 glasac, racunajuci tu vazece i nevazece glasove.

                        Kada bukvalno uporedimo broj glasaca koji imaju pravo glasati u oktobru i broj izaslih glasaca na izborima 2004. godine moze se vidjeti da je izlaznost blizu 50%.

                        Naravno pretpostavka je da se broj glasaca povecao a nadamo se da se nisu i ovdje desile mahinacije sa CIPS-ovim licnim kartama gdje je omoguceno i onim glasacima srpske nacionalnosti koji nisu gradjani BiH da glasaju.

                        To je vec evidentno u nekim gradovima, izmedju ostalih i u Srebrenici.

                        Kako ce se sve odvijati i koliko ce biti regularnosti vidjecemo. Vec su najavljene zalbe i prije izbora na glasacke spiskove koji su mahinacijama CIPS-ovih licnih karti manipulirani.

                        Mustafa
                        Participant
                          Post count: 8282

                          Gledam BHT1 – prvi nezvanicni podaci za opstinu Rogatica – vodi dodikovac….. – kaze glasnogovornik DjERIC Z.

                          Mustafa
                          Participant
                            Post count: 8282

                            Stranka Glasovi

                            1 515 SAVEZ NEZAVISNIH SOCIJALDEMOKRATA – SNSD – MILORAD DODIK 1.502 29,61 %

                            2 018 SRPSKA DEMOKRATSKA STRANKA 1.128 22,24 %

                            3 440 PARTIJA DEMOKRATSKOG PROGRESA 885 17,45 %

                            4 461 DEMOKRATSKI NARODNI SAVEZ 533 10,51 %

                            5 074 SOCIJALISTIČKA PARTIJA 335 6,60 %

                            6 502 NARODNA STRANKA RADOM ZA BOLJITAK 311 6,13 %

                            7 732 SRPSKA RADIKALNA STRANKA DR VOJISLAV ŠEŠELJ 247 4,87 %

                            8 K22 SAVEZ SDA-S BIH 92 1,81 %

                            9 016 SRPSKA RADIKALNA STRANKA REPUBLIKE SRPSKE 35 0,69 %

                            10 008 SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA BOSNE I HERCEGOVINE 4 0,08 %

                            Ukupno 5072

                            NAČELNIK ROGATICA

                            Broj birača koji je glasao 5.408 62.93 %
                            Broj važećih listića 5.187 95.91 %
                            Broj nevažećih listića 221 4.09 %

                            Kandidat Glasovi

                            1 JOVIČIĆ RADOMIR
                            SAVEZ NEZAVISNIH SOCIJALDEMOKRATA – SNSD – MILORAD DODIK 1.921 37,03 %

                            2 BATINIĆ TOMISLAV
                            SRPSKA DEMOKRATSKA STRANKA 1.368 26,37 %

                            3 IKONIĆ DARA
                            PARTIJA DEMOKRATSKOG PROGRESA 1.207 23,27 %

                            4 SOKOLOVIĆ MILORAD
                            DEMOKRATSKI NARODNI SAVEZ 691 13,32 %

                            Ukupno 5187

                            Kaza
                            Keymaster
                              Post count: 6138

                              Evo upravo sam saznao vrlo interesantan podatak

                              Rogatica je u odnosu na zadnje izbore 2004. godine izgubila 5903 glasaca.
                              Nesto slicno se desilo sa Focom Visegradom i ostalim gradovima u Istocnoj Bosni.
                              Naravno drasticno se povecao broj glasaca u Sarajevu i okolini.
                              Naprimjer Ilidza i Hadzici imaju duplo veci broj glasaca na ovim izborima u odnosu na 2004. godinu.

                              Cestitke Haretu, Tihom i ostalim na uspjesnom etnickom ciscenju.

                              Naravno jasno vam je o kojim i cijim se glasacima ovdje radi.

                              Ahmed
                              Participant
                                Post count: 9

                                Kaza nije kriv Hare i Tihi Krivi smo mi

                                Kaza
                                Keymaster
                                  Post count: 6138

                                  Ahmede, jesu , krivi su jer su dozvolili da se promijeni Izborni zakon na stetu Bosnjaka.

                                  Sutra, ako Bog da, ako budem imao vremena cu pokusati i matematicki da pokazem da je moja tvrdnja tacna.
                                  Uostalom nije to samo moja tvrdnja. To je postala cinjenica koja se vise ne moze oboriti.

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 19 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.