Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • Author
    Posts
  • Kaza
    Keymaster
      Post count: 6138

      KAKVI SU LJUDI BOSANCI?

      [b]Pametni su ovo ljudi. Primaju nerad od Istoka, ugodan život od Zapada; nikuda ne žure, jer sam život žuri, ne zanima ih da vide šta je iza sutrašnjeg dana, doci ce što je odredeno, a od njih malo šta zavisi; zajedno su samo u nevoljama, zato i ne vole da cesto budu zajedno; malo kome vjeruju, a najlakše ih je prevariti lijepom rijeci; ne lice na junake, a najteže ih je uplaštiti prijetnjom; dugo se ne osvrcu ni na što, svejedno im je što se oko njih dešava, a onda odjednom sve pocne da ih se tice, sve isprevrcu i okrenu na glavu, pa opet postanu spavaci, i ne vole da se sjecaju niceg što se desilo; boje se promjena jer su im cesto donosile zlo, a lako im dosadi jedan covjek makar im cinio i dobro. Cudan svijet, ogovara te a voli, ljubi te u obraz a mrzi te, ismijava plemenita djela a pamti ih kroz mnoge pasove, živi i nadom i sevapom i ne znaš šta nadjaca i kada. Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve izmedu toga. A povrh svega moji su i ja njihov, kao rijeka i kaplja, i sve ovo što govorim kao o sebi da govorim.

      Mesa Selimovic[/b]

      A sta bismo kazali mi o sebi????

      Mare
      Participant
        Post count: 1546

        A sta da kazemo danas.Mesa nam prico davno.Ko smo i kakvi smo.A mi ili nismo citali sta rece Mesa,ili nismo razumjeli sta hoce da kaze,ili ko po obicaju,tvrdoglavi,mislili da nije u pravu.Kritikuje,kaze kakvi smo,a to boli.Zar ja.Mozda ostali ma ja nisam taki.Pa se tako ljuljali u nasim snovima da nismo ko svi.A bili.Bili ko svi a ponekad i gori.Pa se uspavali na jastucima savjesti.I mislili da nije nasa greska.To su oni drugi ,nisam ja.Kako to zvuci jednostavno.Nisam ja.

        behar
        Participant
          Post count: 514

          Tesko je priznati a takvi smo kakvi smo. Stara narodna kaze: “Vuk dlaku mjenja a’l cud nikada” pa tako nekako i kod nas, samo sto mi vise licimo na ovce nego na vukove, lahko nas je zavesti zabludama a mi k’o stado pa kud puklo da puklo. Obicno pukne preko nasih ledja, nazalost. Davno jednom u tom gradu sto se zvao Rogatica jedna generacija zavrsila srednju skolu pa k’o po obicaju imali dernek u hotelu, da proslave nesto sto ni sami nisu znali opisat, ma cini mi se da im je najvaznije bilo to sto se ne mora vise ici u skolu. I tako na tom derneku se obre odnekud nas, bosanski, poznati glumac Zijah Sokolovic. Pricao je on o svemu i svacemu, pokusavajuci onako izmedju redova da nam kaze da sa ovom festom zvanicno pocinje pravi zivot i svi problemi koje on donosi. Dzaba je njemu pricati, niko ga ne slusa. Svoju kratkku predstavu Zijah je zavrsio recenicom koja mi i dan danas odzvanja u glavi: “Znam ja nas – *ebem ja nas”.

          Kaza
          Keymaster
            Post count: 6138

            Mesa pisao a mi konstatovali da sve sto napisa je tacno i istinito. Mesa pisao davno a i ti Bosanci bili nekakvi drugaciji, malo razliciti od ovih danasnjih. Jesu li bolji oni Mesini ili ovi danasnji tesko je reci. Ovdje bas imamo priliku da kazemo kakvi su ovi danas bez potrebe da ih nesto uljepsavamo ili previse kudimo.
            Mesa rece da su ugodan zivot primali od Zapada a nerad od Istoka. Ko da je ova Mesina recenica proklela Bosanca pa ga potjerala u bijeli svijet. E sad je li Bosanac u bijelom svijetu pravi Bosanac ili mozda nesto drugo. Nevolja ga natjerala u svijet u kome valja ne samo uzeti nesto od ugodnog zivota nego i zapeti.
            Valja opstati medju vukovima a na mukama se poznaju Bosanci.
            I tako ti Bosanac u bijelom svijetu zapeo da se pokaze a bogami i dokaze. A ako hoces da budes na istoj ravni sa ovima na zapadu koji su kod svoje kuce onda moras najmanje dvaput biti bolji od njih. Inat je jedna osobina koju svaki Bosanac posjeduje. Zainatio se da bude bolji a kad se on zainati onda nema te stvari koju nece ostvariti.

            Bosanci su sada u svijetu poznati kao dobri i vrijedni radnici i poduzetnici ali sta bi od onog nerada od Istoka?

            Pozeli li kad i to ili mu od odjece treba samo radno odijelo i pidzama???

            Anonymous
              Post count: 2088

              Mi smo ti staro vino,in vino veritas,a da li je u nama istina,odgovor moram potraziti od nekog ko se ne zove Bosanac…Twin Peaks

              Zambi
              Participant
                Post count: 898

                Bilo kako bilo,mi smo ipak Bosanci,opisivali su nas,pisali o nama i vako i nako al opet gdje se god pojavimo ta se raja okuplja oko nas.E sada je pitanje zašto?Ni mi sami neznamo odgovor na ovo pitanje,dobra je ona Twinova da upita nekoga ko nije Boasanac,pa da dobijemo odgovor.

                Kaza
                Keymaster
                  Post count: 6138

                  Bosanče, pogledaj se u ogledalo i kazi sta vidis!
                  Ne cekaj da ti to drugi kazu, jer drugi su uvijek govorili ono sto je njima odgovaralo. A jesmo li to mi ono sto oni kazu i sto su govorili? Hocemo li to prihvatiti i dalje prenositi nasim pokoljenjima krivu sliku o nama? Hoce li nam se to djeca pogubiti u ovom svijetu koji ionako nastoji globalizacijom da izbrise sve ono sto te cini posebnim. Tvoju tradiciju i kulturu , pa ma kakva ona bila a tvoja je, zeli izbrisati i od tebe stvoriti samo broj koji ce u nizu raditi ono sto drugi hoce ne obaziruci se na tvoje zelje i tvoja htijenja.
                  Kazi jasno i glasno ko si. Opruzi nogu, zacrtaj liniju, digni prst i priprijeti. Hrabrosti ti nikad nije nedostajalo pa pokazi je onda kad trebas sebe i svoje zastititi. Ako si to kroz istoriju cinio za druge, boreci se po evropskim ratistima za druge, pocni vec jednom da se boris za sebe.

                  A ako ipak odlucis da cekas da ti drugi kazu ko si onda ce ti oni reci:

                  “Ti nisi Bosanac nego Turcin i ovdje si dosao nekad davno. Pa ako si dosao onda trebas otici milom ili silom.”

                  “Ovo je srpska zemlja i ti koji si zivio ovdje nisi ti, i sve tvoje nije tvoje nego srpsko. Ili ces otici milom ili silom a ako ne odes onda ces nestati”

                  “Ti nisi Evropljanin i sticajem okolnosti si se nasao tu na granici Istoka i Zapada i branis nesto cega ovdje nikad nije bilo. Evropa ne trpi tvoju vjeru koja bas ovdje egzistira otkad si je prihvatio kao svoje opredjeljenje i opstajes za inat svima i do danas. Reci ce ti da si sa svojom vjerom dosao ovamo a ne da su tvoji korjeni tu i da je tvoja vjera izraz tvojih htijenja i opredjeljenja.”

                  “Reci ce ti da si glup kada zele da te ismiju. Pricace viceve o Muji i Sulji i glupim Bosancima samo da te ismiju i da ti napakoste. A jesu li svi ti vicevi bas morali da budu o Muji i Sulji. Je li time pored sale htjelo da se kaze jos ponesto. Razmisli!!”

                  A Mesa je bio Bosanac. Mozda je i on mogao cekati da drugi nesto napise o Bosancu ali nije. A zasto?
                  Mozda je upravo znao ovo o cemu sad pisem i nije htio da ceka da neko drugi napise iskrivljenu sliku o nama. Nije htio da neko drugi napise i ono ruzno o nama , lakse je kad to sam o sebi kazes i napises. Istina manje vrijedja kad je prihvatis i sam izneses.
                  A ko ce to bolje znati od nas samih ko smo i odakle smo.

                  Ako to mi ne znamo, onda ne znaju ni drugi, a onda nas nema.

                  Kaza
                  Keymaster
                    Post count: 6138

                    [b]„A da li vi znate ista o sebi? Recimo, ko ste vi, to jest – mi, Bosnjaci? Ne znate. To se mora znati: Cujete li, mora. Mi se sami sebi moramo objasniti, ko smo, sta smo, odakle smo, pa onda to reci drugima, cvrsto i bez dozvole da se posumnja. Zidao ti Aja Sofiju ili brvnaru, udarao ti na becke zidine ili tebi nocu udarala kisa u pendzere, moras znati ko si, sta si, covjek li si ili si pasce koje svaka hrdja iz nekog Stambola ili Travnika moze za svoj racun napujdati na nekog istog takvog nesrecnika kao sto si ti, vi da se koljete, a on, taj, sto zapovijeda, da skida slatki kajmak s vase krvi. Vase rane vama crvotocinom, a njemu dukatima radjaju. Dodjite sebi,

                    Ljudi,
                    heej, ljudi! “

                    Dervis Susic (odlomak iz djela “Hodza strah”)[/b]

                    Mare
                    Participant
                      Post count: 1546

                      Nekada u onoj bivsoj zemlji,kad pravise ankete i pitase ljude”Kako se vi osjecate.Kao Jugosloven,Srbin,Hrvat,Slovenac…Svi su imali pravo da kazu,osim nas Mi nismo postojali Bila Republika Bosna i Hercegovina a bosanci i hercegvci nepostojase.Mozda kako rece Kaza,jer Muju i Sulju nisu nikad smatrali ozbiljnim.Pa izmisljali viceve na nas racun,a mi se smijali.Pa jednog dana neki odlucise definitivno,izbrisati sve tragove Muje i Sulje.Nisu postojali u bivsoj drzavi,zesto da postoje u novoj.Medzutim kad Mujo i Suljo skontase sta im se sprema,bilo je skoro kasno.Shvatise da to nije sala,da je to ozbiljno,strasno.Probudise se.A kad probudis Bosanca koji spava onda mozes ocekivati ono najgore.Ne voli Bosanac kad ga uznemirujemo,budimo.

                      Mare
                      Participant
                        Post count: 1546

                        Pa huke i rat prodzose.I vrijeme tuge i placa.Vrijeme prolazi polahko.Mir je tisina.nema granata,rafala,leseva na ulicama,poljima,sumama.Stigo internet,nitendo,mercedes….Pa se Mujo i Suljo pocese ponovo uspavljavati.Cekaju da ih ponovo probude sa kamama na grlu.Naucnici nasli da one male zlatne ribice koje cuvamo u akvarijumima posjeduju memoriju od dvije sekunde.A BOSANAC,

                      Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
                      • You must be logged in to reply to this topic.