Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 25 total)
  • Author
    Posts
  • ermin pawa
    Participant
      Post count: 167

      Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu.Neka je Sallavat i Sellam na poslijednjeg Božijeg Poslanika s.a.w.s. na Njegovu časnu porodicu,Njegove Ashabe.

      Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme

      Ebu Seid el-Hudri, radiAllahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem rekao:

      ‘ Muslimana (vijernika) ne pogodi nikakva nesreca ili bolest, niti tuga ili žalost, niti bilo kakva nezgoda, cak ni obicni ubod trna, a da mu zbog tiga Allah, subhanehu ve te’ala, ne oprosti dio njegovih grijeha.’ (Buhari, Muslim)

      Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme

      Ebu Hurejre, radiAllahu anhu, prenosi da je Resulullah, sallallahu ‘alejhi ve sellem, rekao:

      ‘Požurite sa dobrim djelima,jer ce se pojavljivati smutnje koje ce nastupati kao djelovi mrkle noci, covjek ce osvanuti kao vjernik a omrknuti kao nevjernik, ili ce omrknuti kao vjernik a osvanuti kao nevjernik-prodavace svoju vjeru za dunjalucke stvari.'(Muslim)

      Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme

      Rekao je Allahov Poslanik Muhammed, sallallahu ‘alejhi ve sellem:

      ‘Kada se jedan od vas abdesti po propisu, a potem ode u dzamiju samo zbog namaza, Allah, subhanehu ve te’ala, se obraduje takvom kao sto se porodica obraduje nekome svome koji je bio dugo odsutan’. (Ibn Madze)

      Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme

      Zaista, Allah ne gleda u vaša tijela, niti u vaše likove, nego gleda u vaša srca i vaša djela. (Muslim)

      Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme

      Nije vjernik onaj koji drugoga napada i vrijedja, proklinje, nepristojno se izrazava i koji je bestidan. (Tirmizi, Hakim)

      Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme

      Allah, subhanehu ve te’ala, je najblizi vjerniku u posljednjoj trecini noci, pa ako hoces da budes od onih koji spominju Allaha, subhanehu ve te’ala, u tom vremenu obavljaj nocni namaz. (kijamul-lejl – nocni namaz) (Tirmizi)

      Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme

      Slast vjerovanja je okusio onaj koji se zadovoljio da mu Allah bude Gospodar, vjera bude islam i Muhammed, sallallahu ‘alejhi ve sellem, bude Poslanik. (Muslim, Tirmizi)

      Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme

      Nije junaštvo u hrvanju (dvobojima), nego junak je onaj ko se strpi pri svojoj srdžbi. (Buhari, Muslim

      Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme

      Rekao je Muhammed, sallallahu ‘alejhi ve sellem: Stanem na namaz i hocu da oduljim, pa kad cujem plac djeteta, skratim kako bih izbjegao da taj namaz majci tesko padne. (Buhari)

      Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme

      Sklapajte brakove i radjajte djecu; ja cu se ponositi vasim brojem naspram drugih zajednica.(Bejheki)

      Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme

      O ljudi obracajte se Allahu tevbom i traženjem oprosta! Zaista, ja tevbu cinim stotinu puta na dan. (Muslim)

      behar
      Participant
        Post count: 514

        Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: Allah Uzviseni je rekao: Svako covjekovo djelo pripada njemu, izuzev posta! on pripada Meni i Ja posebno za njega nagradjujem!

        Anonymous
          Post count: 2088

          Muhammed a.s. kaže: “Najbolje što je dato vjerniku čovjeku je lijep moral, a najgore što je dato čovjeku je zlobno srce sa lijepim licem.”

          ermin pawa
          Participant
            Post count: 167

            Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme

            Musliman je onaj od cijeg jezika i ruku su sigurni drugi muslimani, a muhadžir jr onaj koji je napustio ono što je Allah zabranio. (Buhari i Muslim)

            ermin pawa
            Participant
              Post count: 167

              Ovako je govorio Muhammed, sallallahu alejhi we selleme

              Zabranjeno je dvojici da se sašaptavaju u prisustvu treceg. (Buhari, Muslim)

              Mustafa
              Participant
                Post count: 8282

                Lijep i poucan hadis:

                ”A ako tebe neki covjek napada i vrijeda za nesto sto ti nemas, i time te potvara, ti njega ne sramoti i ne vrijedaj ni za ono sto se kod njega nalazi, pusti ga, bice njegova muka njemu, i njegova nagrada tebi. Ne psuj nikoga!”

                (Hadis je sahih)

                Anonymous
                  Post count: 2088

                  – Kod Allaha na Sudnjem danu će biti najgori čovjek licemjer, koji je jednima govorio jedno a drugima drugo. (Buharija, Muslim i Ebu Davud)

                  – Čuvajte se sumnjičenja, jer je sumnjičenje najveća laž. Nemojte jedan drugog uhoditi, niti prisluškivati. Nemojte jedan drugom zavidjeti niti se međusobno mrziti, niti jedan drugom leđa okretati. Budite Allahovi robovi – braća, kao što vam je Allah naredio. Musliman je brat muslimanu: ne smije mu nasilje učiniti, poniziti ga i omalovažiti. Dosta je čovjeku zla da svoga brata muslimana zamrzi. Sve što pripada jednom muslimanu sveto je (zabranjeno je) drugom muslimanu: njegova imovina, život i čast. Allah uistinu ne gleda u vaša tjelesa i likove, nego gleda u vaša srca i djela vaša. Ovdje je takvaluk (potpuna predanost Allahu) – ove riječi je ponovio tri puta i pokazao na svoja prsa. (Buharija i Muslim)

                  Nije junak onaj koji je nepobjediv u hrvanju, nego je junak onaj ko sebe savlada u srdžbi. (Buharija, Muslim i Ebu Davud)

                  – Nije vjernik onaj koji drugoga napada i vrijeđa, proklinje, nepristojno se izražava i koji je bestidan. (Tirmizija, Hakim)

                  – Ko bude imao pri sebi neku nepravdu koju je učinio svome bratu, neka se s njim izmiri (i halala zatraži) prije nego li dođe na Sudnji dan kada neće biti ni dinara niti dirhema, nego će se dugovanja podmirivati dobrim djelima. A ko ne bude imao dobrih djela, njemu će se natovariti grijesi onoga kome je učinio nepravdu. (Buharija)

                  Dedo
                  Participant
                    Post count: 1243

                    Nije mi jasno da se ne razmislja kad se pise ili komentarise
                    o Kuranu i Hadisima da se to mora raditi sa pristojnoscu i
                    skrusenoscu,al eto vidim da moze da radi ko sta hoce.
                    Ovo me ponjeka da napisem par rijeci jer ce i neko ko drzi do nase vjere Islama zalutati na nasu stranicu i dozivjeti sok.
                    Dozivjeti sok zbog ovakvih koji pisu o Hadisu sa ovakvim avatarom
                    smatram da ta osoba sve o sebi kaze,ako je u stanju da zbija cirkus sa uzvisenom vjerom Islam.
                    Ostavljam svima ostalima da prokomentarisu jeli namjestu ovo sto se vidi na nasoj stranici i posebno na predhodnom postu.
                    Molilo bih sve koji misle da omalovazavaju nekoga i ovu stranicu da se opamete i presaberu na koje teme i na kojim stranicama mogu davati svoje komentare.
                    Lijepi selami od nekog ko drzi do vjere Islama.

                    Anonymous
                      Post count: 2088

                      Alah zna ko je kakav, samo On, a ti zadrži svoj Iman za sebe i ne drži pridike drugima. Ko je kakav, ponavljam, zna samo dragi Bog, a ljudima je ostavio da prakticiraju vjeru na način na koji misle da treba. Je li to uredu polagaće računa samo Njemu. Moja vjera je moja lična stvar. Svoju vjeru zadrži za sebe jer ti ja ne dozvoljavam da meni držiš predavanja. Imaš dražih i bližih sebi pa to radi njima. Ovo je moje prvo i poslednje obraćanje tebi, iako i neznam ko si. Kad dođeš brate u Sarajevo, nazovi i reci ubrk šta hoćeš, a i ja bih onda reko tebi, a ne ovako. Papir i prepiska svašta mogu da istrpe.
                      Ostaj mi u zdravlju i veselju i neka te prati dobra sreća.

                      Dedo
                      Participant
                        Post count: 1243

                        Sigurno je da je vjera privatna stvar svakog pojedinca.Svako treba po vlastitom nahodenju da je prakticira kako on to shvata i razumije.
                        Ni ja nebih nikog htio vrbovati da to ozbiljnije shvati al ovaj nacin i pristup Hadisu se moralno kose, pa zato skecem ti paznju da da se urazumis i da bar kod Hadisa promijenis ovaj svoj avatar.Bruka se baca na cijelu stranicu. Niko nece znati da to neko radi namjerno da samo omalovazi ime ove stranice nego ce je cijelu uzeti kao neozbiljnu.Nista ja nebih imao dodati ni oduzeti.Svako dobro tebi i tvijima.

                        emira-tekija
                        Participant
                          Post count: 327

                          Abdullah Ibn Omer r.a. priča: “Uzeo me je Allahov Poslanik s.a.v.s. za rame, pa mi rekao:

                          “Budi na ovom svijetu kao stranac ili putnik.”

                          EsselamAlejkum..

                          emira-tekija
                          Participant
                            Post count: 327

                            Rekao je Allahov Poslanik,sallallahu ‘alejhi we sellem:
                            “Slast vjerovanja je okusio onaj koji se zadovoljio da mu Allah bude Gospodar, vjera bude islam i Muhammed saws bude Poslanik.” Muslim, Tirmizi

                            EsselamAlejkum..

                            emira-tekija
                            Participant
                              Post count: 327

                              HADIS..

                              KADA BUDES MOLIO OD ALLAHA BUDI SIGURAN DA CE TI

                              USLISATI…

                              EsselamAlejkum..

                              emira-tekija
                              Participant
                                Post count: 327

                                .
                                HADISI…

                                ALLAH svt voli ustrajno djelo makar ono bilo i malo..

                                Sedam vrsta ljudi Allah će staviti u Svoj hlad kad drugog hlada ne bude bilo: “Pravednog vladara, pobožnog mladića, čovjeka čije je srce vezano za džamiju, dvojicu koji se vole radi Allaha, ko odbije ženu koja mu se ponudi govoreći “Ja se bojim Allaha,” onaj koji dijeli da mu ne zna desnica sta radi ljevica, ko zaplače u ime Allaha.”(Buharija I Muslim)

                                EsselamAlejkum..

                                emira-tekija
                                Participant
                                  Post count: 327

                                  HADISI O RAMAZANU – 1 DIO.

                                  U arapskom jeziku korijen riječi “ramazan” je “ramz” što znači “gorjeti”. Za nekoga čiji su tabani izgorjeli na vrelom pustinjskom pjesku kaže se “ramaz”. Poslanik, s.a.v., je rekao da je “mjesec ramazan dobio to ime jer u njemu grijesi sagorijevaju.” Za vrijeme Poslanikovog života mjesec ramazan su zvali el-merzuk, tj. onaj koji donosi opskrbu.

                                  1. Ebu Hurejre, r.a., prenosi od Allahovog Poslanika, s.a.v.s., da je rekao: „Ko posti ramazan vjerujući i nadajući se nagradi, bit će mu oprošteni grijesi koje je prethodno počinio!“

                                  2. Huzejfe b. el-Jeman, r.a., prenosi da je čuo Vjerovjesnika, s.a.v.s., kako kaže: „Smutnja za čovjeka može biti u njegovoj porodici, imovini i u susjedu, a otklanja je obavljanje namaza, post i dijeljenje zekjata!“

                                  3. Od Selmana b. Amira ed-Dabbija, r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: „Kada se neko od vas iftari, neka se iftari hurmama, a ako ih nema, neka se, onda, iftari vodom, jer je ona čista“!

                                  4. Od Aiše, r.a., se prenosi da je Muhammed, s.a.v.s., rekao: „Ko je umro, a ostao je dužan post, napostiće za njega njegova najbliža rodbina“!

                                  5. Prenosi Ebu Hurejre r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao: “Onaj ko ne napusti ružan govor i ružna djela, nema potrebe da ostavlja hranu i piće!” (Buharija)

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 25 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.