Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 31 total)
  • Author
    Posts
  • Kaza
    Keymaster
      Post count: 6138

      Nadam se da ce se i ostali javiti sa podacima o nestalim Rogaticanima u agresiji na BiH 1992-1995 na opstini Rogatica. Prvi preduslov je da se napravi spisak nestalih a zatim da se pokrene aktivnost na njihovom pronalazenju.
      Namjerno kazem “pokrene” jer smatram da dosadasnje aktivnosti nam mogu biti samo na sramotu.

      Teva
      Participant
        Post count: 8872

        Evo i od mene dijela spiska nestalih rogaticana, onako kako sam cuo pa je korekcija uvijek moguca.
        Pomozimo da napravimo vjerodostojan i tacan spisak nestalih rogaticana.

        28. AJANOVIC NAIL ZUFER 03.03.1937. Rogatica
        29. ALIC ALIJA ARIF 22.06.1905. Rogatica
        30. ALIC ARIF RAMIZ 20.10.1940. Rogatica
        31. BICIC SARIJA AGO 01.07.1949. Rogatica
        32. BICIC nepoznato SARIJA 1924. Rogatica
        33. BOGILOVIC ALIJA ALIJA 1941. Rogatica
        34. BOGILOVIC EDHEM SULEJMAN 01.02.1943. Rogatica
        35. BRADARAC SALKO ALIJA 06.11.1930. Rogatica
        36. CUPLOV nepoznato ELVEDIN nema podataka Rogatica
        37. DEMIROVIC nepoznato SALKO 18.09.1935. Rogatica
        38. GARAGIC SULEJMEN MURIS 04.04.1935. Rogatica
        39. HOLUCLIC AVDO DURMO 01.02.1932. Rogatica
        40. HOLUCLIC DURMO MUBERIS 15.08.1954. Rogatica
        41. KUJOVIC NEZIR HUSO 08.05.1936. Rogatica
        42. KUJOVIC HAMED MUNIRA 01.12.1945. Rogatica
        43. KURTIC HUSO HAMED 1931. Rogatica
        44. OMERAGIC AHMET ALIJA 05.05.1931. Rogatica
        45. SEJTARIJA JUSO ISMET 18.08.1928. Rogatica
        46. SELIMBEGOVIC OMER NEDZIB 24.03.1924. Rogatica
        47. SKALJIC TAIB HAZIM 19.06.1951. Rogatica
        48. SKALJIC MEHO TAIB 03.01.1924. Rogatica

        Enver
        Participant
          Post count: 18

          Evo i imena dvojice mojih rodjaka iz sela Zakomo. Nestali u Rasadniku.

          1. MUŠOVIC (VELAGA) ADIL 28.01.1947.
          2. MUŠOVIC (ALIJA) NAIL 1956.

          Zna se da su bili zarobljeni u Rasadniku i tu su i nestali. Nisu nigdje odvedeni vec vjerovatno zvjerski ubijeni. Za posmrtne ostatke nista se ne zna.

          Kaza
          Keymaster
            Post count: 6138

            Evo objedinjenog spiska do sada evidentiranih nestalih osoba na opstini Rogatica u agresiji na BiH 92-95.

            Molimo sve one koji imaju informacije o novim imenima da se ovdje jave.

            Enver
            Participant
              Post count: 18

              Primjetih da na objedinjenom spisku nema imena Pasic Sinan, bio hodza u Rakitnici i ubijen sa grupom rakicana na Stjenicama. Mozda (sigurno) nedostaje jos imena ali tu su ostali rogaticani da to dopune.
              Takodje primjetio sam na ovom zadnjem spisku da kod imena Musovic (Alija) Nail stoji pogresan datum rodjenja. Nail je 1956 godiste ali ne znam tacne podatke. Mislim da bi navedeni datum mogao unijeti zabunu.

              Kaza
              Keymaster
                Post count: 6138

                Enver napisao:

                Takodje primjetio sam na ovom zadnjem spisku da kod imena Musovic (Alija) Nail stoji pogresan datum rodjenja. Nail je 1956 godiste ali ne znam tacne podatke. Mislim da bi navedeni datum mogao unijeti zabunu.

                Hvala Envere, datum sam ispravio. Moja greska prilikom prepisivanja spiska.

                Rahmetli Pasic Sinana cu uvesti prilikom slijedeceg azuriranja spiska.

                Mare
                Participant
                  Post count: 1546

                  GRUPNA AMNEZIJA.
                  Napravise genocid Americkih indijanaca.I dan danase se prica o tome.
                  Napravise I genocide jednog naroda koji se zvao Inka u Peruu.I danas se to spominje.
                  Pobise Zidove po koncentracijonim logorima u drugom svjetskom ratu.Nikad se nije prestalo pisati o tome.
                  Danas neki slave I pobjedu nad fasizmom te neke davne 45.
                  A sta je 95.
                  Zaboravilo se.Niko se vise nicega ne sjeca.Muslimani zaboravili imena onih sto im zaklase i pobise njihove najmilije.Srbi zaboravise koga su ubili i gdje su ga zakopali.Nek vam je Haram ,svima vama koji ste zaboravili.Jer zaboraviti ,znaci izbrisati i poceti ko da nista nije bilo.Da samo kazem nekima koji ce citati ovaj tekst,da nikad necu odustati .Saznacu ja jednog dana ko je ubijo mog babu.A i saznacu gdje je zakopan.Poslije toga INSALAH.

                  Podrinjac
                  Participant
                    Post count: 11

                    e moj mare malo je nas takvih sto nece da zaborave i oproste i sto se nadaju nekoj pravdi ali te pravde nema nije je bilo ni posle 45.. posle veceg pokolja i genocida kojeg su napravili cetnici po foci i ostalim mjestima oko drine svi su ti zlocinci bili na vecim funkcijama i nas muslimanski narod sto je znao da mu je ubio baba majku sestru nije smio da kaze da je on taj jer bi i oni bili poklani od nekih nepoznatih lica..potrazi knjigu Teci drino i pricaj ili Zrtvovanje Vuku isto vrlo dobra knjiga tu je sve opisano kako smo vjerovali nasim cetnickim komsijama za vrijeme 2 svjetskog rata i ovog 92..ja mislim da se nas narod nikad nece naucit pamet…selam

                    Mustafa
                    Participant
                      Post count: 8282

                      Ekshumirani posmrtni ostaci sedam osoba

                      U hali Šejkovača nalazi se više od 500 ekshumiranih tijela…

                      25.09.2009.

                      Područna kancelarija Instituta za nestale osobe (INO) u Tuzli u toku ove sedmice ekshumirala je posmrtne ostatke tri osobe na lokaliteku Križevići, općina Zvornik i posmrtne ostatke jedne osobe na širem rejonu Han-Pijeska.

                      Terenski ured INO BiH u Srebrenici ekshumirao je posmrtne ostatke tri žrtve na lokacijama Zalužje, Biljača i Mihaljevići, u općini Bratunac.

                      Terenski ured Instituta u Goraždu, prilikom provedbe predvizite u općini Višegrad, pronašao je posmrtne ostatke dvije osobe.

                      U toku protekle sedmice mašinski su pretraživana područja: Novi Grad općina Odžak – dva lokaliteta; Nova Topola općina Bosanska Gradiška; Jajce i Trnovo, a na navedenim lokacijama za sada nisu pronađeni posmrtni ostaci, saopćio je INO BiH.

                      U hali Šejkovača održan je sastanak predstavnika INO, Međunarodne komisije za traženje nestalih i Kantonalnog tužilaštva Unsko- sanskog kantona (USK) u vezi rješavanja statusa više od 500 ekshumiranih tijela kaja se nalaze u ovoj hali.

                      INO BiH će u toku sljedeće sedmice nastaviti sa ekshumacijama na području Rogatice, Banjaluke, Bosanske Gradiške, Donjeg Vakufa, Bihaća, Prijedora i Mostara.

                      INO u Republici Hrvatskoj će sudjelovati u lociranju potencijalnih grobnica, zajedno sa Uredom za zatočene i nestale Republike Hrvatske na području Cetin Grada, a u vezi slučajeva nestalih na ovom području.

                      Po nalogu Kantonalnog tužilaštva Bosansko podrinjskog kantona od 28. septembra počinje pregled, revizija i reasocijacija 125 neidentifikovanih tijela, koja se nalaze u Centru za obdukciju i identifikaciju Vitkovići, opština Goražde.

                      Autor: Onasa

                      Kaza
                      Keymaster
                        Post count: 6138

                        Evo objedinjenog i azuriranog spiska sa datumom 27.09.2009 do sada evidentiranih nestalih osoba na opstini Rogatica u agresiji na BiH 92-95.

                        Molimo sve one koji imaju informacije o novim imenima da se ovdje jave.

                        Teva
                        Participant
                          Post count: 8872

                          Necu otvarati novu temu nego cu ovu moju pricu o posjeti INO (institutu za nestala osobe) prenijeti ovdje u ovu temu u kojoj se pitamo: Gdje su tijela nasih ubijenih Rogaticana.
                          Evo vec godinama se bavimo tim pitanjem (ovdje na ovoj nasoj lijepoj stranici) ali nazalost opet se pokazalo da se jos uvijek vecina nestalih Rogaticana ne nalazi na (ovom drzavnom)Spisku nestalih tokom agresije na BiH.

                          Sa naslovne:

                          [color=#008000]

                          Posjeta INO (institutu za nestale osobe)
                          Autor Teva
                          Petak, 26 Avgust 2011

                          Sarajevo, utorak 26 juli 2011

                          I za ovu pricu (skretanje nam paznje, tj. davanja savjeta, upozorenja) na to da jos uvijek veliki broj nasih nestalih Rogaticana nije prijavljen INO (institutu za nestale osobe) smo zahvalni nasem Samiru, istrazitelju spomenutog Instituta.

                          Negdje oko dvadestog jula dobih poruku od njega (na fb.) u kojoj me pita sta je meni bio Sejdalija Cengic. Kako bijahoh jos na odmoru u nasoj Bosni odgovorih mu da mi je to babo rahmetli i ostavih mu i broj mog bosanskog mobitela da me nazove.
                          Tako i bi i u razgovoru mi Samir rece da mi se babo ne vodi na zvanicnom spisku nestalih Bosnjaka. Bosnjaka koji su nestali u poslednjoj agresiji na nasu nam jedinu Bosnu, na nas grad.
                          To me podobro iznenadi jer sam mislio da se rahmetli babo vodi zasigurno na spisku. Kako bi bilo moguce kad se samo zamislim kolko smo puta, ja i mama, bili u toku rata u Crvenom krstu u Kaknju i Zenici pokusavajuci sta saznati za nestalog mog babu Sejdaliju i zarobljenog brata mi Cajeta. Onda kolko puta je mama isla po Sarajevu raspitujuci se za njih dvojicu. Pa onda i nadjose kosti brata rahmetli i kosti jos vise od dvadeset Rogaticana u jami Paklenik, Sokolacka opstina. Zajednicka dzenaza im bijase u Vlakovu 2000 godine.
                          Da im dragi Allah svima podari lijepi dzennet…

                          Dogovorih se sa Samirom da dodjem kod njega u INO i da popunim Zahtjev za trazenje nestalog babe.
                          Lahko naci, ondje kod Predsjednistva samo sa strane i u utorak 26 jula se nadjoh kod njega u kancelariji. Bio je to nas drugi susret ove godine jer smo se vidjeli u maju kod Irfe u rostiljnici u nasoj Rogatici…
                          Popricasmo malo o Rogatici i nekadasnjim vremenima jer smo cak jedno vrijeme bili i komsije, doduse preko basce. Ja u Gracanici on na Holucu.
                          Predjosmo na poso zbog kog sam i doso i on mi dade formular prijave da popunim sto i uradih doduse sa malom greskom jer prvo stavih dzedino ime pa onda babino. Ali ispravice to nas Samir kasnije.
                          [img size=150]
                          http://www.rogatica.org/teva/juli%202011/DSC00457.JPG%5B/img%5D
                          Prijava za trazenje nestale osobe – strana 1


                          Prijava za trazenje nestale osobe – strana 2

                          Jos on meni rece da ima jos poveci broj nestalih Rogaticana za koje niko nije podio Prijavu kao ni krv nije data za DNK. Kako mi rece da je u Visokom zakopan veci broj nestalih Bosnjaka pod NN jer nisu mogli biti identifikovani jer njihovi najmiliji ih netraze i nisu dali uzorke krvi za DNK.
                          Obecah mu tada da cu uciniti sve da upoznam nas Rogaticane preko nase http://www.rogatica.com o ovome problemu. Zamislite sad da neciji sin, brat, babo lezi ukopan u Visokom pod NN. Nije problem od svih NN su uzeti uzorci i napravljena je DNK i samo se ceka da neko od najmilijih podnese zahtjev za trazenje i da dadne uzorka krvi. A to sve je jednostavno uciniti:
                          Evo web adrese dole od INO gdje se moze skinuti zahtjev, popuniti ga i mailom poslati. Web adresa za slanje se nalazi na samom formularu zahtjeva i to gore desno.
                          Ova prva adresa ovdje dole je web adresa INO a druga je direktna web adresa gdje se nalazi formular za prijavu (pise lijevo, Online formular… pa samo klikni da se otvori). Poslije slanja prijave jos treba prvom priliko otici na Ciglane u ICMP gdje se na licu mjesta da jos par podataka i krv za DNK analizu. Jedan mali ubod u prst i to je to…

                          Web adesa INO

                          http://www.ino.ba/

                          Web adresa formulara prijave

                          http://www.ino.ba/index.php?lang=bs

                          Znaci ovdje dole sam postavio i web adresu kao i adresu gdje se treba dati krv za DNK analizu. Lahko je naci ulica Alipasina 45a a to je tacno kod pijace na Ciglanama. Iduci odozdo zadnja zgrada sa lijeve strane, tj. pored samog mosta na pijaci na Ciglanama. Tu ispod mosta je i autobusna stanica. A ulaz u ICMP je odmad sastrane tj. Od mosta.
                          Osoblje jako ljubazno malo nesvakidasnje za nase bosanske prilike…

                          Web adresa ICMP

                          Sarajevo
                          ICMP Headquarters
                          Alipašina 45a
                          71000 Sarajevo
                          Phone: + 387 33 280 800
                          Fax: + 387 33 280 900
                          E-mail: icmp@ic-mp.org

                          I na kraju evo dole linka kojeg je na nasem forumu postavio nas vrijedni Mirsad prije par mjeseci a na kom mozete lahko vidjeti da li se vasi najmiliji a nestali vode u spisku nestalih tokom agresije. Zbog lakse pretrage dovoljno je kada otvorite link i udjete u spisak da gore upisete ime i prezime, i da kliknete pored. Automatski ce vam se pojaviti trazeno ime a ako nije u spisku napisace vam se i to.
                          Onda vam preostaje da uradite ovo gore navedeno i da se nadamo da ce mo dozivjeti da budu pronadjeni nasi najmiliji da ih ukopamo kako to oni i zasluzuju…


                          Lista imena (Posljednja dopuna: 26.05.2010)
                          Za osobe nestale u vezi sa sukobom na teritoriji Bosne i Hercegovine
                          http://www.familylinks.icrc.org/wfl/mis_bos.nsf/Bottin!OpenView&lang=bos

                          Adresa teme o nestalim osobama na nasem forumu:

                          http://rogatica.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=53&func=view&id=27806&catid=11

                          Za svaku pomoc a vezano za nestale osobe mozete se slobodno javiti u INO a mozete tu potraziti nase Samira Sabaniju i Suvada Halilovica, i oni ce vam pomoci.
                          Momci, hvala vam veliko, ko braci rodjenoj…[/color]

                          [color=#0000FF]Komentari

                          Teva |Publisher |2011-08-26 19:42:21
                          Jos bih zamolio sviju da ovo pitanje stvarno shvatimo ozbiljno jer da napomenem samo, da se vecina nestalih Rogaticana ne nalazi na ovom spisku pa tako i vecina iz agresorskog napada 19 juna ’92 na Gracanicu.
                          Zahtjev za trazenje nestalih se znaci moze lahko elektronski poslati i onda je samo vazno prilikom prvog odmora u Bosni otici dati krv za DNK analizu…

                          Kaza |SAdministrator |2011-08-26 20:44:18
                          Koristeci spisak ICRC-a i nas spisak na rogatica.com, pokusao sam evidentirati sve one koji su prema nasim saznanjima nestali a nema ih na spisku ICRC-a. Iznenadio sam se kada sam pronasao veliki broj onih kojih nema na spisku ICRC-a a znamo posigurno da se vode kao nestali.

                          Da li to znaci da ovi ljudi nisu na evidencijama i da se za njima ne traga?
                          Znaci li to da nije data krv rodbine kako
                          bi se identificirali putem DNK analize?
                          Moze li se desiti da neko od ovih dole na spisku lezi u visockom groblju pod oznakom NN?

                          Molim sve vas da nesto pod hitno poduzmemo po ovom pitanju jer je nevjerovatno da ovoliki broj nestalih sa podrucja opstine Rogatica nije na evidenciji.

                          Evo spiska onih koji su nestali, sa podrucja opstine Rogatica, a ne vode se na evidenciji
                          ICRC-a:

                          Imamovic(Sarija)Ahmo 15.07.1940
                          Cengic(Salih)Sejdalija 09.05.1926.
                          Muftic(Fuad)Samir 24.11.1973.
                          Agic (Hakija) Naza 05.11.1922
                          Hodzic (Nail) Ahmet –Lasta 1939
                          Sehic (hajraga) Serif 07.05.1967
                          Heco (Ahmet)Fuad 18.03.1965
                          Hadzihasanovic (Ramiz)Mesud 23.10.1948
                          Kahvedzic (Asim)Alija 20.04.1957
                          Catic(Suljo)Safija 1935
                          Nalbantic(Halid)Ahmed 10.05.1910
                          Hodzic (Muhamed)
                          Hasim 11.04.1949
                          Vatres (Camil)Hamdija 15.01.1950
                          Aksamija(Abdulkadir) Midhat 10.12.1939
                          Sijercic (Muhamed)Salim 19.09.1932
                          Sjercic (Muhamed) Mustafa 31.01.1929
                          Colic (Ramiz) Mina 01.10.1938
                          Beslija (Salih) Mustafa 03.08.1942
                          Kartal (Ibrahim) Maida 17.11.1934
                          Kartal (Meho) Rusmir 05.05.1967
                          Alic (Alija) Arif 22.06.1905
                          Alic (Arif) Ramiz 22.10.1940
                          Bicic ( Sarija) Ago 01.07.1949
                          Bicic
                          (nepoznato) Sarija 07.04.1905
                          Bogilovic (Alija) Alija 1941
                          Bradarac (Salko) Alija 06.11.1930
                          Cavalic (Musafa) Faik 16.02.1949
                          Cuplov (Abdulah) Elvedin nema podataka
                          Demirovic (nepoznato) Salko 18.09.1935
                          Kujovic (Nezir) Huso 08.05.1936
                          Kujovic (Hamed) Munira 01.12.1945
                          Kurtic (Huso) Hamed 1931
                          Omeragic (Ahmet) Alija 05.05.1931
                          Sejtarija (Juso) Ismet 18.08.1928
                          Selimbegovic (Omer) Nedzib
                          24.03.1924

                          Hodzic (Sinan) Nazif 05.04.1927
                          Brgulja (Mehmed) Resid 1928
                          Curevac(Dervo)Hajro 28.08.1928
                          Makas(Abid) Nusret 10.10.1937
                          Pasic (Dervo) Sinan-ef 20.11.1920
                          Cutahija (Hilmo) Mesa 07.12.1927
                          Hodzic (Huso) Mehmed 1906
                          Setic (Hasib) Hamdo 21.05.1925
                          Bajic (Huso) Enver 02.10.1965
                          Karic (Osman) Salim 1969

                          Sa ovog spiska treba skinuti rahmetli Sejdaliju Cengica jer je Teva
                          obavio ono sto bi trebali svi uraditi na osnovu ove informacije.

                          mirsad_d |Registered |2011-08-26 21:34:38
                          Samo bih dodao ovo. Nije dovoljno da samo jedna osoba da krv za DNK analizu. Što više članova rodbine da krv to je bolje. Za mog oca dalo je krv 9 članova rodbine; supruga, djeca, braća i sestre. Osim davanja krvi za DNK analizu još je potrebno dati ante mortem podatke (podatke o nestaloj osobi prije smrti). Tu se daju podaci o tjelesnim karakteristikama nestale osobe u ternutku nestanka,
                          naročito stanje skeleta-kostiju i zuba, odjeće, ličnih predmeta.

                          Teva |Publisher |2011-08-26 21:43:12
                          Mirsade, na istom mjestu gdje se da krv daju se i ti podaci, kako rece ante mortem, znaci sve u ICMP na Ciglanama…

                          mirsad_d |Registered |2011-08-26 21:49:20
                          Meni su dolazili kući. I taj razgovor trajao sa majkom više od 1 sat.

                          Teva |Publisher |2011-08-29 11:09:52
                          Sad je to pojednostavljeno valjda su skontali da smo razbacani diljem dunjaluka.
                          I od mene su trazili podatke o svim detaljima koje bih mogao znati…

                          Teva |Publisher |2011-09-02 12:11:07
                          Jos jedno obavjestenje a vezano za provjeru kod ICMP-a da li su oni prikupili dovoljno krvi za DNK odnosno za identifikaciju nasih nestalih a i mozda u medjuvremenu vec pronadjenih, najdrazih nam…

                          Sve se moze provjeriti na web stranici
                          ICMP-ija:

                          Sa desne strane ima link za:
                          -Centar za upite o nestalim osobama
                          Kliknete da se otvori i onda izaberete i kliknete da
                          otvorite prozor:
                          -Upit o nestalim osobama
                          i onda popunite podatke vase drage nestale osobe (bez šuškavaca – šćžčđ) i klikne na Pretraga
                          Svako, ali bas svako, svaki clan porodice moze provjeriti da li je ICMP prikupio dovoljno krvi za njihovog nestalog clana porodice…[/color]
                          [color=#008000]
                          Samire, hvala ti i na ovome obavjestenju[/color]

                          Teva
                          Participant
                            Post count: 8872

                            Necu otvarati novu temu nego cu ovu moju pricu o posjeti INO (institutu za nestala osobe) prenijeti ovdje u ovu temu u kojoj se pitamo: Gdje su tijela nasih ubijenih Rogaticana.
                            Evo vec godinama se bavimo tim pitanjem (ovdje na ovoj nasoj lijepoj stranici) ali nazalost opet se pokazalo da se jos uvijek vecina nestalih Rogaticana ne nalazi na (ovom drzavnom)Spisku nestalih tokom agresije na BiH.

                            Sa naslovne:

                            [color=#008000]

                            Posjeta INO (institutu za nestale osobe)
                            Autor Teva
                            Petak, 26 Avgust 2011

                            Sarajevo, utorak 26 juli 2011

                            I za ovu pricu (skretanje nam paznje, tj. davanja savjeta, upozorenja) na to da jos uvijek veliki broj nasih nestalih Rogaticana nije prijavljen INO (institutu za nestale osobe) smo zahvalni nasem Samiru, istrazitelju spomenutog Instituta.

                            Negdje oko dvadestog jula dobih poruku od njega (na fb.) u kojoj me pita sta je meni bio Sejdalija Cengic. Kako bijahoh jos na odmoru u nasoj Bosni odgovorih mu da mi je to babo rahmetli i ostavih mu i broj mog bosanskog mobitela da me nazove.
                            Tako i bi i u razgovoru mi Samir rece da mi se babo ne vodi na zvanicnom spisku nestalih Bosnjaka. Bosnjaka koji su nestali u poslednjoj agresiji na nasu nam jedinu Bosnu, na nas grad.
                            To me podobro iznenadi jer sam mislio da se rahmetli babo vodi zasigurno na spisku. Kako bi bilo moguce kad se samo zamislim kolko smo puta, ja i mama, bili u toku rata u Crvenom krstu u Kaknju i Zenici pokusavajuci sta saznati za nestalog mog babu Sejdaliju i zarobljenog brata mi Cajeta. Onda kolko puta je mama isla po Sarajevu raspitujuci se za njih dvojicu. Pa onda i nadjose kosti brata rahmetli i kosti jos vise od dvadeset Rogaticana u jami Paklenik, Sokolacka opstina. Zajednicka dzenaza im bijase u Vlakovu 2000 godine.
                            Da im dragi Allah svima podari lijepi dzennet…

                            Dogovorih se sa Samirom da dodjem kod njega u INO i da popunim Zahtjev za trazenje nestalog babe.
                            Lahko naci, ondje kod Predsjednistva samo sa strane i u utorak 26 jula se nadjoh kod njega u kancelariji. Bio je to nas drugi susret ove godine jer smo se vidjeli u maju kod Irfe u rostiljnici u nasoj Rogatici…
                            Popricasmo malo o Rogatici i nekadasnjim vremenima jer smo cak jedno vrijeme bili i komsije, doduse preko basce. Ja u Gracanici on na Holucu.
                            Predjosmo na poso zbog kog sam i doso i on mi dade formular prijave da popunim sto i uradih doduse sa malom greskom jer prvo stavih dzedino ime pa onda babino. Ali ispravice to nas Samir kasnije.
                            [img size=150]
                            http://www.rogatica.org/teva/juli%202011/DSC00457.JPG%5B/img%5D
                            Prijava za trazenje nestale osobe – strana 1


                            Prijava za trazenje nestale osobe – strana 2

                            Jos on meni rece da ima jos poveci broj nestalih Rogaticana za koje niko nije podio Prijavu kao ni krv nije data za DNK. Kako mi rece da je u Visokom zakopan veci broj nestalih Bosnjaka pod NN jer nisu mogli biti identifikovani jer njihovi najmiliji ih netraze i nisu dali uzorke krvi za DNK.
                            Obecah mu tada da cu uciniti sve da upoznam nas Rogaticane preko nase http://www.rogatica.com o ovome problemu. Zamislite sad da neciji sin, brat, babo lezi ukopan u Visokom pod NN. Nije problem od svih NN su uzeti uzorci i napravljena je DNK i samo se ceka da neko od najmilijih podnese zahtjev za trazenje i da dadne uzorka krvi. A to sve je jednostavno uciniti:
                            Evo web adrese dole od INO gdje se moze skinuti zahtjev, popuniti ga i mailom poslati. Web adresa za slanje se nalazi na samom formularu zahtjeva i to gore desno.
                            Ova prva adresa ovdje dole je web adresa INO a druga je direktna web adresa gdje se nalazi formular za prijavu (pise lijevo, Online formular… pa samo klikni da se otvori). Poslije slanja prijave jos treba prvom priliko otici na Ciglane u ICMP gdje se na licu mjesta da jos par podataka i krv za DNK analizu. Jedan mali ubod u prst i to je to…

                            Web adesa INO

                            http://www.ino.ba/

                            Web adresa formulara prijave

                            http://www.ino.ba/index.php?lang=bs

                            Znaci ovdje dole sam postavio i web adresu kao i adresu gdje se treba dati krv za DNK analizu. Lahko je naci ulica Alipasina 45a a to je tacno kod pijace na Ciglanama. Iduci odozdo zadnja zgrada sa lijeve strane, tj. pored samog mosta na pijaci na Ciglanama. Tu ispod mosta je i autobusna stanica. A ulaz u ICMP je odmad sastrane tj. Od mosta.
                            Osoblje jako ljubazno malo nesvakidasnje za nase bosanske prilike…

                            Web adresa ICMP

                            Sarajevo
                            ICMP Headquarters
                            Alipašina 45a
                            71000 Sarajevo
                            Phone: + 387 33 280 800
                            Fax: + 387 33 280 900
                            E-mail: icmp@ic-mp.org

                            I na kraju evo dole linka kojeg je na nasem forumu postavio nas vrijedni Mirsad prije par mjeseci a na kom mozete lahko vidjeti da li se vasi najmiliji a nestali vode u spisku nestalih tokom agresije. Zbog lakse pretrage dovoljno je kada otvorite link i udjete u spisak da gore upisete ime i prezime, i da kliknete pored. Automatski ce vam se pojaviti trazeno ime a ako nije u spisku napisace vam se i to.
                            Onda vam preostaje da uradite ovo gore navedeno i da se nadamo da ce mo dozivjeti da budu pronadjeni nasi najmiliji da ih ukopamo kako to oni i zasluzuju…


                            Lista imena (Posljednja dopuna: 26.05.2010)
                            Za osobe nestale u vezi sa sukobom na teritoriji Bosne i Hercegovine
                            http://www.familylinks.icrc.org/wfl/mis_bos.nsf/Bottin!OpenView&lang=bos

                            Adresa teme o nestalim osobama na nasem forumu:

                            http://rogatica.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=53&func=view&id=27806&catid=11

                            Za svaku pomoc a vezano za nestale osobe mozete se slobodno javiti u INO a mozete tu potraziti nase Samira Sabaniju i Suvada Halilovica, i oni ce vam pomoci.
                            Momci, hvala vam veliko, ko braci rodjenoj…[/color]

                            [color=#0000FF]Komentari

                            Teva |Publisher |2011-08-26 19:42:21
                            Jos bih zamolio sviju da ovo pitanje stvarno shvatimo ozbiljno jer da napomenem samo, da se vecina nestalih Rogaticana ne nalazi na ovom spisku pa tako i vecina iz agresorskog napada 19 juna ’92 na Gracanicu.
                            Zahtjev za trazenje nestalih se znaci moze lahko elektronski poslati i onda je samo vazno prilikom prvog odmora u Bosni otici dati krv za DNK analizu…

                            Kaza |SAdministrator |2011-08-26 20:44:18
                            Koristeci spisak ICRC-a i nas spisak na rogatica.com, pokusao sam evidentirati sve one koji su prema nasim saznanjima nestali a nema ih na spisku ICRC-a. Iznenadio sam se kada sam pronasao veliki broj onih kojih nema na spisku ICRC-a a znamo posigurno da se vode kao nestali.

                            Da li to znaci da ovi ljudi nisu na evidencijama i da se za njima ne traga?
                            Znaci li to da nije data krv rodbine kako
                            bi se identificirali putem DNK analize?
                            Moze li se desiti da neko od ovih dole na spisku lezi u visockom groblju pod oznakom NN?

                            Molim sve vas da nesto pod hitno poduzmemo po ovom pitanju jer je nevjerovatno da ovoliki broj nestalih sa podrucja opstine Rogatica nije na evidenciji.

                            Evo spiska onih koji su nestali, sa podrucja opstine Rogatica, a ne vode se na evidenciji
                            ICRC-a:

                            Imamovic(Sarija)Ahmo 15.07.1940
                            Cengic(Salih)Sejdalija 09.05.1926.
                            Muftic(Fuad)Samir 24.11.1973.
                            Agic (Hakija) Naza 05.11.1922
                            Hodzic (Nail) Ahmet –Lasta 1939
                            Sehic (hajraga) Serif 07.05.1967
                            Heco (Ahmet)Fuad 18.03.1965
                            Hadzihasanovic (Ramiz)Mesud 23.10.1948
                            Kahvedzic (Asim)Alija 20.04.1957
                            Catic(Suljo)Safija 1935
                            Nalbantic(Halid)Ahmed 10.05.1910
                            Hodzic (Muhamed)
                            Hasim 11.04.1949
                            Vatres (Camil)Hamdija 15.01.1950
                            Aksamija(Abdulkadir) Midhat 10.12.1939
                            Sijercic (Muhamed)Salim 19.09.1932
                            Sjercic (Muhamed) Mustafa 31.01.1929
                            Colic (Ramiz) Mina 01.10.1938
                            Beslija (Salih) Mustafa 03.08.1942
                            Kartal (Ibrahim) Maida 17.11.1934
                            Kartal (Meho) Rusmir 05.05.1967
                            Alic (Alija) Arif 22.06.1905
                            Alic (Arif) Ramiz 22.10.1940
                            Bicic ( Sarija) Ago 01.07.1949
                            Bicic
                            (nepoznato) Sarija 07.04.1905
                            Bogilovic (Alija) Alija 1941
                            Bradarac (Salko) Alija 06.11.1930
                            Cavalic (Musafa) Faik 16.02.1949
                            Cuplov (Abdulah) Elvedin nema podataka
                            Demirovic (nepoznato) Salko 18.09.1935
                            Kujovic (Nezir) Huso 08.05.1936
                            Kujovic (Hamed) Munira 01.12.1945
                            Kurtic (Huso) Hamed 1931
                            Omeragic (Ahmet) Alija 05.05.1931
                            Sejtarija (Juso) Ismet 18.08.1928
                            Selimbegovic (Omer) Nedzib
                            24.03.1924

                            Hodzic (Sinan) Nazif 05.04.1927
                            Brgulja (Mehmed) Resid 1928
                            Curevac(Dervo)Hajro 28.08.1928
                            Makas(Abid) Nusret 10.10.1937
                            Pasic (Dervo) Sinan-ef 20.11.1920
                            Cutahija (Hilmo) Mesa 07.12.1927
                            Hodzic (Huso) Mehmed 1906
                            Setic (Hasib) Hamdo 21.05.1925
                            Bajic (Huso) Enver 02.10.1965
                            Karic (Osman) Salim 1969

                            Sa ovog spiska treba skinuti rahmetli Sejdaliju Cengica jer je Teva
                            obavio ono sto bi trebali svi uraditi na osnovu ove informacije.

                            mirsad_d |Registered |2011-08-26 21:34:38
                            Samo bih dodao ovo. Nije dovoljno da samo jedna osoba da krv za DNK analizu. Što više članova rodbine da krv to je bolje. Za mog oca dalo je krv 9 članova rodbine; supruga, djeca, braća i sestre. Osim davanja krvi za DNK analizu još je potrebno dati ante mortem podatke (podatke o nestaloj osobi prije smrti). Tu se daju podaci o tjelesnim karakteristikama nestale osobe u ternutku nestanka,
                            naročito stanje skeleta-kostiju i zuba, odjeće, ličnih predmeta.

                            Teva |Publisher |2011-08-26 21:43:12
                            Mirsade, na istom mjestu gdje se da krv daju se i ti podaci, kako rece ante mortem, znaci sve u ICMP na Ciglanama…

                            mirsad_d |Registered |2011-08-26 21:49:20
                            Meni su dolazili kući. I taj razgovor trajao sa majkom više od 1 sat.

                            Teva |Publisher |2011-08-29 11:09:52
                            Sad je to pojednostavljeno valjda su skontali da smo razbacani diljem dunjaluka.
                            I od mene su trazili podatke o svim detaljima koje bih mogao znati…

                            Teva |Publisher |2011-09-02 12:11:07
                            Jos jedno obavjestenje a vezano za provjeru kod ICMP-a da li su oni prikupili dovoljno krvi za DNK odnosno za identifikaciju nasih nestalih a i mozda u medjuvremenu vec pronadjenih, najdrazih nam…

                            Sve se moze provjeriti na web stranici
                            ICMP-ija:

                            Sa desne strane ima link za:
                            -Centar za upite o nestalim osobama
                            Kliknete da se otvori i onda izaberete i kliknete da
                            otvorite prozor:
                            -Upit o nestalim osobama
                            i onda popunite podatke vase drage nestale osobe (bez šuškavaca – šćžčđ) i klikne na Pretraga
                            Svako, ali bas svako, svaki clan porodice moze provjeriti da li je ICMP prikupio dovoljno krvi za njihovog nestalog clana porodice…[/color]
                            [color=#008000]
                            Samire, hvala ti i na ovome obavjestenju[/color]

                            svedjanin
                            Participant
                              Post count: 68

                              Sud ??
                              Koji je to sud, koji im je sudio bez sudjenja, koji je to sud koji ih je osudio bez saslusanja, bez porote, bez zapisnicara, bez svjedoka, bez tuzioca i branioca, pa jos na smrtnu kaznu, pa jos bez prava na poslednju ispovijest i prava na vjerskog sluzbenika. Koji i kakav je to sud sto donese odluku da im se ne smije ni za grob znati, ni da im se nisani ne smiju postaviti, koji, znali iko na ovom svijetu ko je predsjednik tog suda, ko su sudije, ko su porotnici, ko su tuzioci a ko su branioci, zna li iko na ovom svijetu zbog cega su optuzeni, sta su i kome zgrijesili, koje su tako opasno krivicno djelo napravili, pa osudjeni na najstrasniju kaznu na svijetu, zna li iko zbog cega su kaznjene njihove porodice, njihovi najblizi da ih ne mogu ni ukopati , zna li ?
                              Je li to neki tajni sud, je su li presude i dokazi i izjave svjedoka tajne, koliko se te tajne cuvaju, kad ce se otvoriti arhive, kad ??
                              Hoce li njihove porodice ikad saznati koje su to tako tesko djelo njihovi najmili napravili, hoce li ikad njihovi prijatelji, komsije i poznanici koji su im do kraja vjerovali i cijenili ih saznati pravu istinu??
                              Pocecu sa imenima i prezimenima mojih komsija i prijatelja koji nisu poginuli na ratistu, nisu nagazili na minu, nisu strdali od avionskih bombi, jednostavno su odvedeni iz svojih kuca i stanova. To nisu ni zarobljenici, kako bi to pravnici definisali tu vrstu osudjenika ne znam, ali znam da su odvedeni iz kuce ili kafane u vrijeme kad jos rat veselo nije bio ni poceo, i na ovom nekom tajnom sudu osudjeni na ovu strasnu smrtnu kaznu, ja cu navesti trojicu svojih poznanika i prijatelja, kao primjer, jer sam siguran da nikad nisu bili ni kod sudije za prekrsaje a eto na tom nekom sudu osudjeni, i presuda izvrsena.
                              Kurcehajic Besim, veterinar, covjek u godinama, poznat na cijelom podrucju Opstine, svaki domacin, i Srbin i Bosnjak ga je htio, kao gosta, rado vidjeti u svojoj kuci, dijelio je savjete, pomagao ljudima, isao na intervencije u svako doba dana i noci, nije on imao vremena da se bavi politikom. Vidjali smo se cesto, sjedili, raznjicali, nikad nije ni noza kod sebe imao, nikad nisam od njeg cuo da bilo sta ruzno o bilo kome kaze, nikad nije gledao kako je covjeku ime kad bi trazio njegovu pomoc. Kad bih ga ponekad upitao sta misli o politickoj situaciji, odgovarao je”Potpali ti nama ovaj rostilj, imaju oni sto za to primaju platu”.
                              Jedan je od onih koji je osudjen na ovu smrtnu kaznu. Volio bih vidjeti tu presudu.
                              Hodzic Abdulaha Refik, visi medicinski tehnicar, glavni medicinski tehnicar u Domu zdravlja, uzoran otac i muz, cijenjen u kolektivu, cijenjen medju pacijentima, drustvo mu mjesovito, prijatelja medju Srbima, ne gleda pacijente po imenu, pomaze kome god stigne. Njegov grijeh ,je ljbav prema svom gradu, nece da ga ostavi, racuna da su i drugi posteni i da misle isto kao on.
                              I njega je pomenuti sud osudio na tu gnusnu kaznu a da nije ni znao. Ne znam ni ja a volio bih znati.
                              Poljo Camil, medicinski tehnicar, cijeli radni vijek radio u ambulanti na Borikama, aktivista u mjesnoj zajednici, izgradnja puteva, vodovoda, poznat svakom djetetu, svakom stanovniku. Drustvo mu Srbi, sve do jednog, zive u duhu bratstva i jedinstva u pravom smislu te rijeci, i onda, onda mu mozda neko od tih prijatelja sjedjase u poroti kad ga osudise na ovo gnusnu kaznu.
                              I njega je ovaj sud osudio na tu najtezu vrstu smrtne kazne. Poznaje li pravo uopste tu vrstu kazne?
                              Pomozite pravnici da bar procitamo zakon po kome im je sudjeno. Ovo je sramota za kompletan pravni sistem, i nas i medjunarodni. A taj pravni sistem bi trebalo posebno da stiti medicinsko osoblje.
                              Kriticari ce reci da nije dobro u ovo vrijeme pisati o ratu, treba pomirenje, normalizacija, krivci su oni sto pisu, a ne oni sto svake godine, otkriju po neku grobnicu, uzburkaju emocije, a onda opet po starom i tako petnaest godina. Krivite one sto nisu jos 95. i 96. kazali gdje su grobnice pa bi se do sada mnoge stvari promijenile mozda i zaboravile. Krivite one koji su donosili te odluke. Tamo gdje sam ja proveo rat ovskvih slucajeva nije bilo.

                              Dervis
                              Participant
                                Post count: 104

                                Sud Din dušmanina…moj prijatelju. Sile dobra i sile zla…

                                pasa
                                Participant
                                  Post count: 295

                                  Sjetim se naših ubijenih, nestalih i nikada ne pronađenih šehida…….
                                  pa razmišljam kako li su ubijeni, gdje su im kosti, pa me tuga uhvati…….
                                  pa se sjetim da Allah subhanehu ve te’ala kaže (u prijevodu značenja):

                                  “Nikako ne smatraj mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga, radosni zbog onoga što im je Allah od dobrote Svoje dao i veseli zbog onih koji im se još nisu pridružili, za koje nikakva straha neće biti i koji ni za čim neće tugovati.” (Alu Imran, 169-170)
                                  Elhamdullilah
                                  Kada ovaj ajet pročitam tuga nestane, jer ja u ovo zaista vjerujem. Hvala Allahu gospodaru.

                                  A teško li se ubicama naših šehida, teško li se njima ako se ne pokaju.

                                Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 31 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.