Viewing 12 posts - 16 through 27 (of 27 total)
  • Author
    Posts
  • Teva
    Participant
      Post count: 8872

      Ozenili Hodzu ruznom zenom.
      Jednoga dana kad je htio izaci na ulicu zapita ga zena:
      Reci mi kome se muskarcu od tvoje rodbine mogu pokazivati ?
      A Hodza joj odgovori:
      Srce moje nemoj se ti meni pokazivati a pokazuj se kome god hoces !

      amela-dzana
      Participant
        Post count: 36

        Pošao Hođa na pijacu da kupi krompira pa uzjahao svog magarca.Pazar bio jeftin pa Hođa kupio vreču od pedeset kila.Stavio onu vreču sebi na leđa pa tako sjeo na magarca i krenuo kuči.Gledaju ga ljudi kako se znoji pod onom vrečom pa mu rekoše:-Bolan Hođa, što se mučiš? Što ne staviš vreču pored sebe na sedlo?-Šta vi mislite?-Zar da Hođa muči životinje?Malo je magarcu što nosi mene ,još mu treba da tegli i ovu vreču,-odgovori Hođa ljutito pa nastavi kud je pošao.

        amela-dzana
        Participant
          Post count: 36

          Imao Hođa mladu ,lijepu, a bogami i jaku ženu koja se znala naljutiti kad bi on zakasnio kuči.Jedne noći zasjeo Nasurudin s jaranima pa eglenisao do iza pola noći. Kad došao kuči ,na vratima ga doćekala njegova hanumica.Hođa nije uspio ni jedne riječi izustiti opravdanja jer mu je hanuma odvalila žestoku šamarčinu.Iznenađen Hođa pade niz stepenice pravo na cestu derući se od bola i iznenađenja.Skupiše se komšije pa ga upitaše:-Ama, bolan Nasurudine ,šta to bi?-Ništa ništa,samo je moj kaput pao na zemlju.-Kako kaput može toliko galamiti?-Može može ,kad sam ja u njemu.

          Teva
          Participant
            Post count: 8872

            Nasrudin hodza uci dovu

            Poso Nasrudin hodza u neko selo da obidje ahbaba pa kad je stigo pod nekako brdo, a bio se umorio, rece:
            E, daj mi Boze kako konjce da me iznese!
            Ma nije to ni izgovorio do kraja kad eto ti tatara na konju uz kojeg je kaskalo zdrijebe. Kako pristize Nasrudina tatar poteze bic pa veli:
            Deder efendija podigni ovo zdrijebe pa ga iznesi na brdo!
            Vidje Nasrudin da nejma sale sta ce jedan i cemeran poturi ledja pod zdrijebe te ga nogu za nogom jedva iznese na brdo.
            Na brdu tatar oplete konja bicem i odjaha a i zdrijebe za njim. Nasrudin umoran sjede da odahne pa sam sa sobom zbori:
            Ja Rabbi! Il ti nijesi dobro razumio il ja nijesam dobro reko. Ja sam reko da on mene iznese a ne ja njega!
            Zamalo stize hodza u selo nadje ahbaba a on rece:
            U pravi vakat efendija. Snaha mi evo cijelu noc radja a nikako da se sa dijetetom rastavi. Tako ti Boga uci kakvu dovu da joj olaksa.
            Hocu veli hodza ama su u mene naopake dove da vam ne bude neobicno!?
            Uci hodza kakve znas samo nek se huda kutarise, zavapi domacin. Nasrudin dize ruke i iz sveg glasa povika:
            Ja Rabbi! Dabogda ova zena nikad ne rodila! Nikad! Nikad!
            I dok su prisutni u cudu slusali ovu naopaku dovu dijete proplaka. U radosti svi smetnuse hodzinu dovu samo je domacin potiho upito:
            Ko te postovani efendija poduci da ucis ove naopake dove?
            Zdrijebe! – odhukujuci rece hodza.

            Mare
            Participant
              Post count: 1546

              Nema veresije

              Prodavao Hodza ulje i dodje mu susjetka udovica da kupi. Nikako da se pogode za cijenu. Poslije dugog cjenkanja Hodza joj rece:
              – Probaj ti ovo ulje, pa cemo se onda lahko pogoditi.
              Zena je, u stvari, htjela da dobije na veresiju ulje, te zato kao slucajno podsjeti Hodzu na njegovo prijateljstvo s njenim muzem.
              – Ama, deder ti prije svega vidi kakvo je ovo ulje! – navaljivao je Hodza.
              Zena rece:
              – Ne mogu da probam. Prije tri godine razboljela sam se uz Ramazan, tada nisam postila sedam dana pa ih bas sada nadoknadujem.
              A Hodza joj onda rece:
              – Draga moja, kad ti nisi mogla da oduzis za tri godine svoj dug Allahu, kako ces se moci oduziti meni za ulje! Nema od toga posla nista!

              Sedina
              Participant
                Post count: 161

                Nasrudin-hodza i Francuz

                Dosao nekakav Francuz u Stambol i javio se u carski saraj.Car ga primio lijepo,a Francuz mu kaze da bi se poturcio ako mu ko mogne misli pogoditi.Trazi car gore-dole,ne moze nikoga naci ko bi mogao s tako ucenim covjekom govoriti,a jos manje ko ce mu misli pogoditi.Kaze mu neko za Nasrudin-hodzu i veli:

                -Ako mu on ne pogodi,drugi niko ne moze!

                Brze car posalje sluge po Nasrudina.Trazili su ga dugo,nigdje ga stici.A Nasrudin svaki bi dan uzjahao pa isao nekud u Stambolu kud on hoce,a taj dan pustio magarcu da ga nosi kud magarac hoce.Jedva u neko doba nadju ga carske sluge i kazu mu da ga car odmah zove k sebi.Nasrudin okrene magarca pa pravo u carski saraj.Gladan je kao vuk jer cijeli dan nije nista jeo,kao kad je isao za magarcevom pameti;pa ga eto snadje jos veci belaj jer zna da nije dobro cim ga car zovepreda se.Helem,kako mu nedrago,sjase s magarca,priveze ga za avlijska vrata pa pred cara.Kaze mu car sta je i kako je,i zasto ga je zvao,a Nasrudin se stade pravdati da ne zna francuski govoriti.Ali carski ljudi navale na njega makar isaretom da govori s Francuzom i tako ga skolesaju.

                Udje Nasrudin u jednu prostoriju i sjede na minderluk.

                Dok eto ti Francuza i sjede pred njega.Francuz pogleda Nasrudina pa zaokruzi rukom ispred sebe poput kruga,a Nasrudin opet rukom kao da presjeca krug na pola.Opet francuz rukom iz sred onoga kruga sa uzdignutim prstima gore mice ruke nekoliko puta,a Nasrudin opet rukom odozgo kao da nesto prosipa po onome krugu.Cudi se Francuz,pa poteze jaje iz dzepa a Nasrudin komadic sira pa prema njemu.Skoci Francuz pa prema caru.

                -Pogodi-veli-sve sto god sam mislio,i sad turci me kako god hoces!

                -Kako to bi?- upita car.

                -Eto tako:ja zaokruzim ispred sebe,ko velim:Zemlja je okrugla.

                A on raspolovi,biva:polovina je voda.Ja opet odozdo rukom pokazem kako iz zemlje raste svakojako bilje,a on opet rukom odozgo pokazuje kako kisa pada i bez kise ne moze rasti.Ja potegnem iz dzepa jaje misleci ovako:evo ovakva je Zemlja,a on pokaza komad sira:takva je kad snijeg pada.

                Izidje Francuz,a car zovne Nasrudina pa ga pohvali i upita kako pogodi sve sto je Francuz mislio.

                -To je bar jasno,-veli Nasrudin.-On zaokruzi ispred sebe,kao veli:imam dobru pogacu,a ja kako sam gladan jedva docekam i prepolovim rukom,mislim:pola meni,pola tebi.On opet odozgo rukom, kao kad kvrca pilav,i veli imam dobar pilav;a ja pokazem rukom odozgo,velim:pomasti,dobro zamasti!On pruzi jaje,ko veli evo pa cemo i cimbur ispeci;a ja pokazem komad sira,velim;evo pa cemo napraviti i umak.

                Nasmija se car Nasrudinovoj mudrosti,lijepo ga obdari i otpusti,i od tada osta rijec:razumjeli se ko Francuz i Nasrudin.

                Irfan-tekija
                Participant
                  Post count: 681

                  Krenu Nasrudin sa hanumom da proda kravu pa da kupi drugu. Ova mu bas i nebi dobra.Kad bijahose blizu pijace zaprijeti m
                  u zena da nesmije ni rijec progovoriti i da ce ona kravu prodavati. Stigose do pijace, Nasrudin priveza kravu i sjede u kraj. Slusa on kako zena fali kravu te daje mlijeko, te mirna te dvoje teladi oteli za godinu.

                  Taman kad ona ubjedi musteriju i ovaj poce pare vaditi, utom skoci hodja odveza kravu i pravac kuca. Potrca zena za njim, ma sta to uradi bolan ja prodah kravu, a hodja ce onako preko ramena. Bogami kako ti nafali nasu kravu neznam ni sto je prodajemo, vake je vis nikad kupiti necemo.

                  Sedina
                  Participant
                    Post count: 161

                    Nasruddin-hodza i ucenici

                    Grupa mladica stize Nasruddin-hodzi u zelji da im on postane ucitelj. On pristade na to i rece im da krenu s njime u tekiju. Nasruddin uzjaha magarca naopacke i tako krenuse kroz grad do tekije. Ta cudna skupina izazve smjeh u narodu. Nasruddin, kao kakva luda, naopacke nasadjen na magarca, pa jos vodi i sljedbenike za sobom!?

                    Prije nego sto stigose do tekije, vecina mladica pobjeze. Oni malobrojni sto su ostali upitase Nasruddina zbog cega je magarca uzjahao naopacke.

                    „Znate dobro,“Nasruddin rece,“nije pristojno da ucenici idu ispred ucitelja,ali smatrao sam da nije pristojno ni da vam okrenem ledja. To je bio jedini nacin da se to dvoje uskladi.“

                    Teva
                    Participant
                      Post count: 8872

                      Od Hifzije Cavcica sa fb

                      Priča se, Nasrudin hodža je često prelazio iz Perzije u Tursku na leđima magarca.
                      Svaki put bi na magarca nabacio ogroman zavežljaj pun svakakvih stvari, i s time prelazio iz zemlje u zemlju.
                      Graničari su znali da Nasrudin nešto krijumčari pa bi svaki put zaustavljali i temeljito pretresali. Ali, koliko god tražili nikako da otkriju šta to Nasrudin prenosi.
                      Kad bi ga upitali šta prenosi hodža bi se uvijek našalio:
                      “Ma, nešto krijumčarim”
                      Dugo nakon toga, Nasrudin se naseli u Tursku i jedne prilike ga srete jedan od onih graničara pa ga priupita:
                      ˝Dina ti hodža, mnogo je prošlo od kako si ono prelazio preko granice, hoćeš li mi sad reći šta si ono “krijumčario” s onim magarcima”.
                      – ˝Pa magarce˝, reče hodža.

                      Teva
                      Participant
                        Post count: 8872

                        Od Hifzije Cavcica sa fb

                        Priča se, Nasrudin hodža je često prelazio iz Perzije u Tursku na leđima magarca.
                        Svaki put bi na magarca nabacio ogroman zavežljaj pun svakakvih stvari, i s time prelazio iz zemlje u zemlju.
                        Graničari su znali da Nasrudin nešto krijumčari pa bi svaki put zaustavljali i temeljito pretresali. Ali, koliko god tražili nikako da otkriju šta to Nasrudin prenosi.
                        Kad bi ga upitali šta prenosi hodža bi se uvijek našalio:
                        “Ma, nešto krijumčarim”
                        Dugo nakon toga, Nasrudin se naseli u Tursku i jedne prilike ga srete jedan od onih graničara pa ga priupita:
                        ˝Dina ti hodža, mnogo je prošlo od kako si ono prelazio preko granice, hoćeš li mi sad reći šta si ono “krijumčario” s onim magarcima”.
                        – ˝Pa magarce˝, reče hodža.

                        Dedo
                        Participant
                          Post count: 1243

                          Nasrudin-hodza i zene
                          Nasrudin-hodza se bojao svoje zene,a taj strah nije toliko ni krio od svijeta,ali je opet zelio znati dali se kao on i drugi ljudi boje svojih zena.
                          Jednom,kad je u Aksehiru u dzamiji drzao vaz,zapita prisutne da li se boje svojih zena.
                          -Ko se boji,neka na noge ustane!-povice Hodza.
                          Svi ustadose osim jednoga.
                          Nasrudin-hodzi odlahnu na srcu kad vidje da nije usamljen,ali kad vidje jednoga da sjedi,
                          bi mu drago da ima barem neko ko se ne boji zene.
                          -Evo,ljudi,pogledajte junaka!Evo covjeka koji se ne boji svoje zene!
                          -Ama jok,efendija!Cim ti spomenu zenu,meni se obje noge podsjekose,
                          pa nemam snage da na njih ustanem-doceka onaj

                          Dedo
                          Participant
                            Post count: 1243

                            Nasrudin-hodza i zene
                            Nasrudin-hodza se bojao svoje zene,a taj strah nije toliko ni krio od svijeta,ali je opet zelio znati dali se kao on i drugi ljudi boje svojih zena.
                            Jednom,kad je u Aksehiru u dzamiji drzao vaz,zapita prisutne da li se boje svojih zena.
                            -Ko se boji,neka na noge ustane!-povice Hodza.
                            Svi ustadose osim jednoga.
                            Nasrudin-hodzi odlahnu na srcu kad vidje da nije usamljen,ali kad vidje jednoga da sjedi,
                            bi mu drago da ima barem neko ko se ne boji zene.
                            -Evo,ljudi,pogledajte junaka!Evo covjeka koji se ne boji svoje zene!
                            -Ama jok,efendija!Cim ti spomenu zenu,meni se obje noge podsjekose,
                            pa nemam snage da na njih ustanem-doceka onaj

                          Viewing 12 posts - 16 through 27 (of 27 total)
                          • You must be logged in to reply to this topic.