Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)
  • Author
    Posts
  • Anonymous
      Post count: 2088

      Fadil ef. Lutvić, honorarni saradnik i aktivista MIZ Rogatica, uradio je jedan promotivni letak pod nazivom “Budi član IZ-e u Rogatici”. Letak ima sljedeći sadržaj:

      http://img228.imageshack.us/img228/3923/letakmp4.jpg

      http://img228.imageshack.us/img228/859/clanskakartaaf1.jpg

      Enver
      Participant
        Post count: 18

        Ovo pitanje sam postavio jos na staroj stranici, doduse malo prije otvaranja nove. Nisam dobio odgovor pa ga prenosim i na ovu novu stranicu. Volio bih kada bi mi MIZ Rogatica,odnosno neko ovlasten odgovorio.

        Postavio bih pitanje oko placanja clanarine IZ.
        Rodjen sam i zivim u Sarajevu ali su mi roditelji porijeklom od Rogatice. Oni su placali clanarinu IZ u Sarajevu. Otac a.r. je preselio pa sada samo mati placa. Mene interesuje da li placanjem clanarine MIZ Rogatica imam sva prava kao clan IZ Sarajevo? Posto sam upucen u olaksice pri dzenazi za clanove IZ i Bakija interesuje me da li bih imao iste olaksice u Sarajevu ako bih placao clanarinu u Rogatici? Takodje cuo sam da se pripreme akcija obnove dzamije u Rakitnici i da li se tom mjesnom odboru moze platiti clanarina za IVZ?
        Hvala na odgovoru
        Enver Musovic

        Anonymous
          Post count: 2088

          Esselamu alejkum,

          Prema informacijama kojima ja raspolažem, a i praksa je do sada pokazala da je tako, sasvim je svejedno da li plaćate članarinu u Sarajevu ili Rogatici, imate poptuno ista prava.

          Članaranina se može uplatiti i pri džematu Rakitnica, kod ovlaštene osobe. Pošto nisam ja zaduživao blokove za Rakitnicu ne znam trenutno ko je ovlaštena osoba, ali potrudiću se da saznam.

          Želim Vam sve najbolje….

          Mahsuz selam

          Enver
          Participant
            Post count: 18

            Hvala na brzom i azurnom odgovoru.
            Da li bi osoba zaduzena za Rakitnicu mogao biti Mirza Selimbegovic?

            Anonymous
              Post count: 2088

              Ako posjeduje ovjeren blok od strane MIZ Rogatica, onda jeste.
              Potrudiću se da to saznam u što bržem vremenskom roku.

              Da Vas Allah dž.š. nagradi.

              webmaster
              Keymaster
                Post count: 3712

                Ovo je lijepa i veoma bitna tema za sve nas koji se nalazimo u dijaspori…

                Misljenja sam da bi se svi morali uclaniti u IZ Rogatica, na taj nacin cemo jedinu “instituciju”, oko koje se okuplja ovo malo Bosnjaka koji zive u nasem gradu, podrzati i pomoci.

                Mislim da je ovo od strategiskog interesa i da se ne smije puno cekati, koliko znam da su sredstva sa kojima raspolaze Medzlis IZ Rogatice veoma skromna.

                Zamolio bih Efendiju da bude puno konkretniji i da objasni kakvo je stanje trenutno, vecina ljudi ne zna kako se finansira Imam u jednom gradu, odakle dobija novac za platu, kako se finansira odrzavanje dzamije i svega ostalog neophodnog za funkcionisanje Medzlisa, ljudi misle da to sve ide preko Rijaseta i da Rijaset iz centralne kase placa sve te troskove sto je daleko od istine…

                Ako to ne budemo sada pokrenuli strah me je da ce kasnije biti kasno.

                Anonymous
                  Post count: 2088

                  Stanje u MIZ Rogatica, sa finansijske strane, je jako, jako tesko. Zasto? Upravo zato što MIZ Rogatica, kojemu je glavni izvor finansiranja članarina, ima jedan jako mali broj članova. Raspolažemo sa podatkom da MIZ Rogatica sveukupno ima nešto malo preko 200 članova, od kojih su većina neredovni članovi. Sa takvim brojem MIZ Rogatica ne može da podmiri ni svoje osnovne potrebe, jer mjesečni izdaci su ogromni (plata imama, režije…)
                  Ono što želim ovdje da istaknem jeste da MIZ Rogatica, kao i svi Medžlisi IZ-e u BiH i dijaspori, funkcionišu na samofinansirajućem sistemu. Rijaset u većini slučajeva vodi samo administrativne poslove, jer sami Medžlisi su tkiva koja kroje Rijaset, i ne možemo govoriti o Rijasetu kao nekoj samostalnoj instituciji. Svi džemati, medžlisi, muftijstva sa svojim financijama tvore Rijaset i njegove financije.
                  Mi već duže vrijeme, najviše ovdje u BiH, apelujemo na Rogatičane da se učlane i da pomognu MIZ Rogatica, jer osnova svakog poslovanja i postojanja je novac, a MIZ Rogatica nije institucija koja stvara novac, nego institucija koja opstaje od novca.
                  Zbog toga ja i na ovaj način u ime ove institucije koja je jako bitna za sve nas Bošnjake, pozivam prvo sve muslimane, i sve Rogatičane da se učlane, i pomognu rad MIZ Rogatica u njihovoj moći. Ono što je najbitnije jeste da moramo svi shvatiti, da bez obzira ko bio u upravnim tijelima Medžlisa, Medžlis IZ-e Rogatica MORA ovdje i na ovom mjestu opstati, jer ako se, ne daj Bože, desi suprotno, to će biti naš najveći poraz, i poraz Istine na ovom području.

                  Molim Vas da razmislite o ovome, i da se svi maksimalno uključimo, jer pitanje MIZ Rogatica nije pitanje pojedinca, nego pitanje i obraz čitave zajednice.

                  Molim Allaha dž.š. da Vas obilato nagradi.

                  Madžid Alihodžić, gl. imam MIZ Rogatica

                  Anonymous
                    Post count: 2088

                    Esselamu alejkum.

                    Ovlaštene osobe za prikupljanje članarine pri džematu Rakitnica, Medžlis IZ- Rogatica su: Pašić Muaz, Stanković Faid i Selimbegović Mirza.

                    Želim vam sve najbolje.

                    Irfan-tekija
                    Participant
                      Post count: 681

                      Esselamun alejkum.

                      Postovani efendija, pitanje koje zelim postaviti je sljedece.
                      Moj otac je dugogodisnji clan IZ prvo u Rogatici a sada ovdje
                      u Sarajevu. Uvijek smo zivili zajedno u jednom domacinstvu i
                      tako je i danas. Pa me interesuje bili trebalo da se i ja
                      uclanim i placam IZ.Napominjem da sam ja zasnovao svoju
                      porodicu.

                      Ovo pitanje sam mogao postaviti direktno nasem efendiji, ali
                      necu, mislim da ce ovo mnoge interesovati koji zive sa svojim
                      roditeljima i da ce mo na ovaj nacin svi biti upuceni sto nam
                      je dalje ciniti.

                      Uz mahsuz selam. Irfan.

                      Anonymous
                        Post count: 2088

                        We alejkumu selam moj dragi brate Irfane.

                        Svaki punoljetan musliman, koji je zasnovao svoju porodicu, trebao bi da bude član IZ-e, bez obzira gdje i sa kim živio.
                        Ono što ja često ljudima napominjem, ako su u mogućnosti, jeste da svaki punoljetan musliman, zaposlen, bez obzira imao imao svoju porodicu ili zivio sa roditeljima trebao bi da bude član IZ-e. Imamo već sada par primjera kada čovjek učlani sebe i svoju ženu. Sa ovakvim odnosom naspram IZ-e mi tvorimo jaku IZ-e, koja je naša krovna organizacija i glavni način našeg opstanka. Mnoge stvari, kao i u svakoj velikoj organizaciji nisu na nivou, ali prvo mi trebamo da skinemo svoju dužnost sa sebe, svojim članstvom, prilozima, zekatom…itd., pa tek onda možemo očekivati da IZ-e bude, da je tako nazovemo, perfektna organizacija.
                        Kao što spomenuh u prošlom postu stanje u Medžlisu IZ-e Rogatica je izrazito teško. Ako želimo da Medžlis o(p)stane u Rogatici, i ako želimo da njegov rad dignemo na jedan profesionalan nivo, tako da u bliskoj budućnosti možemo očekivati da za svoje članstvo dobijemo i konkretnu satisfakciju u domenu Medžlisa, moramo maksimalno svi da se uključimo, i da stvorimo jedan veći broj članova Medžlisa, koji će omogućiti da on posluje uspješno. Da je stanje u Medžlisu, a biće ako Bog da, onakvo kakvo bi trebalo biti svaki član bi, na primjer, imao besplatne usluge dženaze.
                        Ovo jedna široka tema, o kojoj ćemo ako Bog da, konstantno razgovarati. Već postoje i nepotpuni spiskovi članova Medžlisa Rogatica, pa ćemo i to ako Bog da ubrzo objaviti.
                        Ja Vas još jednom molim da se svi uključimo u rad Medžlisa, te da, uz Božiju pomoć, stvorimo jedan jak Medžlis, od kojeg ćemo svi imati koristi, i koji će pored ostalog biti i jedan “servis” za povratnike u kojem će oni moći da riješe većinu svojih problema.
                        Molim Allaha dž.š. da Vas nagradi.

                        Anonymous
                          Post count: 2088

                          Izgradnjom dzamije vratilo se samopouzdanje i vjera da je opstanak u Rogatici moguc.Bosnjaci koji su se vratili i zive u nasem gradu okupljaju se oko IZ daju vjeru i nadu da je na prostoru Rogatice opstanak i ostanak moguc.
                          Smatram da je obaveza svakog Bosnjaka iz Rogatice da se uclani u IZ Rogatica ma gdje on zivio i da time da moralnu i materijalnu podrsku onim nasim povratnicima koji su se vratili na svoja ognjista.
                          Istovremeno, uclanjenjem podrzavamo rad IZ u Rogatici da se ista ekonomski ojaca i kao takva pruzi jos vecu potporu nasim povratnicima u Rogatici i svim povratnicima rogaticke opstine koji su se vratili na svoja ognjista.

                          webmaster
                          Keymaster
                            Post count: 3712

                            Kada se radi o ovako bitnoj temi, temi koja je od strategiskog interesa za opstanak Bosnjaka u Rogatici, onda se veoma mali broj rogaticana odluci da da svoj komentar.

                            Onaj ko drzi do vjere, i onaj koji se smatra Bosnjakom a nije bas nekakav vjernik, ili cak i onaj ko je Bosnjak a ateista, svi oni bi trebali prepoznati u radu IZ u Rogatici instituciju koja je od krucijalnog znacaja za organizaciju i opstanak Bosnjaka u Rogatici.

                            Onako kako ja vidim stvari, svako kome je stalo da u Rogatici bude Bosnjaka uclanice se i na taj nacin podrzati povratak Bosnjaka u Rogaticu.

                            Sigurno svi vidite da je ovo jedina ustanova oko koje se Bosnjaci okupljaju.

                            Ja bih jos jednom apelovao na sve nas da ovoj temi damo puno veci znacaj i da se svi uclanimo u IZ u Rogatici.

                            Enver
                            Participant
                              Post count: 18

                              Danas sam platio clanarinu IVZ Rogatica kod Selimbegovic Mirze.
                              Usput sam dao i skromni prilog za obnovu dzamije u Rakitnici.
                              Ovo nije da se hvalim nego samo da podstaknem i ostale Bosnjake porijeklom iz i od Rogatice da isto ucine.
                              Zamolio sam Mirzu da me ubuduce redovno vodi kao clana IVZ sa svim pripadajucim obavezama i pravima.

                            Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)
                            • You must be logged in to reply to this topic.