Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • Author
    Posts
  • behar
    Participant
      Post count: 514

      Goran Bregović prodao je islamističkoj muzičkoj grupi Outlandish iz Danske pjesmu „Đurđevdan”. Bregović je, naime, prodao prava za navedenu pjesmu znajući kome je prodaje, jer dotična grupa u svakoj svojoj pjesmi pjeva o islamskim bogomoljama i svetoj islamskoj knjizi.

      Outlandish je „Đurđevdan” pretvorio u pjesmu „namenjenu Alahu, koju će pjevati svako ulazeći među svete džamijske zidove”. Grupa Outlandish uredno je potpisala autora „svoje” pjesme, za koju je urađen i svojevrstan spot, u kom se, pored ostalog, mogu videti sve velike svjetske džamije.

      „Svojom desnom nogom kročiću među zidine svete džamije, obasjaće me bjelilo pred kojim se ljudi mole dan i noć, i lijevo i desno, džamija je čista kao suza i postaje najveća, prelijepa Alahova kuća”, samo su neki od stihova iz pjesme Outlandish pod nazivom „Iza riječi”.

      Sta mislite o ovome?

      Aida
      Participant
        Post count: 25

        Outlandish nije islamisticka grupa… Nekako zvuci kao teroristicka grupa kad se tako nazove.. Nebitno…

        Nego, nije mi jasno sta Goran Bregovic ima prodavati?!
        Djurdjevdan nije njegova pjesma, nego ukradena muzika od Fir’auna…

        Do kada ce se doticni lopov nazivati vrhunskim svjetskim kantautorom?!

        Sve sto ima od muzike je ukrao!
        Pola pjesama Bijelog Dugmeta su obrade stranih rock pjesama, koje doduse u taj vakat i nisu bile toliko pristupacne ljudima.

        Sao Roma, babo babo…
        Djurdjevdan…

        Jadan on, nije ga ni pad sa terase opametio, izgleda postao je jos gori… :blink:

        Kaza
        Keymaster
          Post count: 6138

          Brega je pao s tresnje (visnje) ali se ponasa kao da je pao sa kruske.:laugh:
          Evo tog video spota o kome pise Behar:

          [url=http://www.youtube.com/watch?v=DuXuxjsszAI&eurl=http://www.24sata.info/16935
          ]Djurdjevdan[/url]

          behar
          Participant
            Post count: 514

            Upravu si Aida, ja sam ovaj tekst nasao na jednom od foruma koje posjecujem ali nisam naglasio da nije moj, jes zvuci malo cudno kad se kaze “islamisticka”. Ali sam vise htio povesti diskusiju u vezi Bregovica i njegovog “prodavanja” pjesme nego o ovoj danskoj grupi.
            Postujem to da si dala svoje misljenje i mislim da se u vecini i slazem s tobom. Jedina razlika je da sam ja starija generacija pa sam malo nostalgican za muzikom is moje mladosti, a “Bregina muzika” je bila velki part toga.

            Sad vise nisam ni siguran da je bila njegova?!?

            Mare
            Participant
              Post count: 1546

              Behare vidijo sam spot.Ako bi mogao da nam prevedes tekst da vidimo vezu,ako je ima,izmedju slike i rijeci.Brega je ljuljo moje mladalacke dane.Pa zbog ovih diskusija na forumu naumpadne mi ona,Sta bi dao da si na mom mjestu?:woohoo:

              behar
              Participant
                Post count: 514

                Tekst je previše dug i emotivan da bi se bukvalno preveo ali u suštini govori o licnom iskustvu mlađeg čovjeka koji po prvi put ulazi u đamiju “Alahovu kuću” kako je on naziva. Uveliko opisuje ljepotu đamije i svoja osjećanja vezana s tim i ljudima koji se mole bogu. „Svojom desnom nogom kročiću među zidine svete džamije, obasjaće me bjelilo pred kojim se ljudi mole dan i noć, i lijevo i desno, džamija je čista kao suza i postaje najveća, prelijepa Alahova kuća”
                Dakle video je usko povezan sa riječima pjesme jer se govori o đamiji uopšteno, njenoj ljepoti i čistini vjere.
                Refren pjesme govori o tome kako taj isti čovjek analizirajući svoju prošlost i to što mu je život do sada dao nema nikakvih pokajanja ili razorćarenja ali se ne prestaje moliti bogu za buducnost svoje familije i sebe samog.

                Meni lično neobična kombinacija muzike i teksta, vjerovatno poznavajući tekst koji je bio vezan za istu muziku, koji slušasmo prije rata. Taj tekst je bio više o čovjeku koji ne vidi izlaz iz njemu teške situacije čovjeku kojem se čini da gubi sve, dok novi tekst govori o čovjeku koji otvara svoje oči i vidi svu ljepotu života najviše zahvaljujući Alahu.

                A što se tiće “Dugmeta” meni najčešće numpadne ona “Odlazim, odlazim, ali ne kao prije, ovaj put zauvjek……”

                Mare
                Participant
                  Post count: 1546

                  A Ja se ponekad sjetim one”Nikad se necu vratit u moj rodni grad,jer tamo me neceka niko i vec odavno su izblijedila sva lica,i vec odavno imena im neznam….

                  Kaza
                  Keymaster
                    Post count: 6138

                    Evo jedne Bregine uz narodni instrument zitelja danasnje Rogatice.
                    Kazu da je u nasem gradu otislo skoro sve u vraga i jos se samo gusla ;) .

                    LLAMA
                    Participant
                      Post count: 7

                      Sta bi dao da si na mom mjestu

                      sta bi dao da si na mom mjestu
                      da te mrze a da ti se dive
                      sta bi dao

                      sta bi dao za veliku gestu
                      mjesto svoga da tvoj zivot zive
                      sta bi dao

                      ti budi srecan sad
                      sto si preko puta
                      ti sto nas strasni let
                      nad provalijom dijeli
                      jer ovo je mojih pet minuta
                      a pred tobom stoji zivot cijeli

                      sta bi dao da mozes ovako
                      dici ruke a puk da te slijedi
                      sta bi dao

                      da l bi i ti u svom srcu plako
                      kao sto se moje srce ledi
                      da l bi i ti

                      Ako se ne varam tekst ove pjesme je Brega maznuo Dusku Trifunovicu (ili ber jedan njen dio) pa su se zbog toga i po sudu ganjali. A cuo sam i pricu da je u Sarajevu bio neki student koji je bio malo prolupo, te da je piso super tekstove. Kazu da mu je Brega neke od njih “otkupio” za pivu …

                    Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
                    • You must be logged in to reply to this topic.