Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 32 total)
  • Author
    Posts
  • Anonymous
      Post count: 2088

      NAPOMENA:
      Tema prenesena ovdje, ORIGINAL se nalazi na staroj stranici na istom mjestu, pod istom temom.

    • Bliska saljivoj prici, a znatno zgusnutija, usredsredjena na samo jedan jedini detalj, jednu situaciju, jeste anegdota. Anegdota je poticala najcesce iz neocekivanih, ponekad cak i nemogucih situacija. Razgranicenja izmedju saljive price i anegdote skora da je tesko jasno uspostaviti jer se i anegdota vrlo cesto temelji na elementima humora. Sadrzaj anegdote obicno se vezuje uz neki stvaran dogadjaj ili stvarnu licnost, poznatu kazivacu. U anegdotama prepoznat cemo iskljucivo bosnjacku sredinu i dozivljaj zivota svojstven Bosnjacima.Bez obzira koliko motivi pojedinih prica bili internacionalni, oni su u ovim anegdotama (pricama) obradjeni na nacin koji odrzava duhovno bice bosnjackog naroda.

      Ako znate ili procitate neku anegdotu, upisite je ovdje. Evo ja cu napisati par njih ocekujuci od vas da nastavite.

      STO GLUH NE CUJE, TO DOMISLI

      Razboli se Mujagin prvi komsija. Mujaga se sprema da ga obidje i premislja stace s njim govoriti. Pitat ce ga prvo za zdravlje, pa onda moze li jesti, a najposlije, koji mu hecim dolazi. Hele, Mujaga dosao komsiji i iza selama upita:

      – Kako si mi komsija?

      – Nikako, brate! Sto koji dan, sve slabiji.

      A Mujaga bi gluh, pomislio da je bolnik rekao: nabolje je, te on njemu:

      – Neka sucur Allahu! Bas mi je drago! A mozes li sta jesti?

      – Vala, haman nista.

      – Pa lijepo, tako i treba. A koji ti hecim dolazi?

      – Vala, nisam zvao nijednoga, dok mi Allah ne posalje Azraila.

      – Neka, neka, sevepli je ruke!