Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 184 total)
  • Author
    Posts
  • Mare
    Participant
      Post count: 1546

      Mali Rambo iz Rogatice

      Mare
      Participant
        Post count: 1546

        Sutradan je zadnji dan te obuke.Dijele nam diplôme i cestitaju.Dobijamo i znacke koje smijemo a i moramozakaciti na svecanu uniformu.Vracamo se u kasarnu.Poslije tolkog vremena spavacu u krevetu.Ukapirah da su na kraju krajeva ipak udobni ti obicni vojni kreveti.Svi smo dobili pet dana odmora.Posto za vrijeme obuke nisam nesto imo vremena trositi pare,sa dvojicom kolega uzmemo taxi pa pravac Dzibuti.To je glavni i jedini pravi grad drzave Dzibuti.Idemo pravo u hotel Sheraton.Na ulaznim vratima dva ogromna crnca.Poslije sam saznao da su tu da sprijece ulazak »obicnim »dzibutijancima.Sidzemo u restoran.Sjeli za sto i dok pokusavam izabrati sta cu jesti cujem neko prica iza mene po »naski ».Mislim neki legijoneri koje neznam.Okrenem se i pogledam.Nisu legijoneri.Nemaju onu legijonersku frizuru.Izvinem se pa ih upitam odakle su.Skoro svi iz Beograda.Objasnise mi da Dzibuti nema svoju avijonsku kompaniju pa da od JAT-a iznajmljuje avijone sa posadom.Poslije vecere,pozvase me ze njihov sto.Ostadosmo tako pricati do fajronta.Jedan mi rece da ako hocu dace mi nasih novina.Jasta da hocu.Ode u svoju sobu i donese nakoliko Arena i Ilustrovane Politike.Poslije se razidzosmo sa obecanjem da cemo se ponovo vidjeti.Tako i bijase.Skoro svo slobodno vrijeme provodijo sam tamo sa njima.Preko dana bazen.Rucak pored bazena.Pa opet bazen.Vecera u restoranu.A poslije sa stjuardesama pravac diskoteka.

        Mare
        Participant
          Post count: 1546

          Kako je fino biti na odmoru.Dorucak u krevetu.B)

          Mare
          Participant
            Post count: 1546

            Majmunskog posla:woohoo:

            Mare
            Participant
              Post count: 1546
              Mare
              Participant
                Post count: 1546

                Ja i moja maca poslije godinu i po

                Mare
                Participant
                  Post count: 1546

                  U paradnim uniformama.Prije parade.

                  Mare
                  Participant
                    Post count: 1546

                    To su bila vremena gdje sam ukapiro sta stvarno znaci imati pare.U medzu vremenu polozijo sam vozacki za kamijone i zbog toga prebacen sam u glavnu kasarnu.Gotovo sa onim blindiranim kolima.Sad sam u radnoj brigadi.Vozam kamijone cijeli dan.Izlazim u grad skoro svako vece.Medzutim i radna brigada ima svoje vojne obaveze.Poceli godisnji manevri.Koje srece.Opet nas oznacili ko neprijatelje.Sa jos dvije brigade ima nas oko 200.Protiv nas ostatak legije,dva bataljona redovne Francuske vojske,Tri bataljona Dzibutijanske vojske,i dvije brigade Americke vojske.Mi kao neprijatelji imamo sve sto je tehnika.Medzutim preko dana moramo se kriti.Avijoni i helikopteri stalno nas traze.Jedne noci prikljucili se na njihove komunikacije.Logor jedne Americke jedinice samo pet kilometara.Pade odluka.Idemo zajebavati Amerikance.Izabrase 14 ljudi.I ja sam medzu njima.Sa starjesinama ima nas 20.Svi imamo one dvoglede sa kojima vidis po mraku.Zadatak je ukrasti kamijon sa hranom i vodom.U pustinjskim uslovima « rata »ako nemas hrane ili vode smatra se da si mrtav za 48 sati.

                    Mare
                    Participant
                      Post count: 1546

                      Cekam noc.Vidite li kako je tesko u Legiji

                      Mare
                      Participant
                        Post count: 1546

                        Idemo polahko kroz noc.Po obicaju niko nesmije pusiti niti pricati.Prije polaska na karti smo nasli mjesto gdje su Ameri.Posto neki nisu imali onu kremu za kamufliranje,morali su namazati lice blatom.Malko zemlje malko vode pa se sminkaj.Poslije dva tri sata,lokalizovasmo njihov logor.Prisuljamo se.Skoro svi spavaju.Cudimo se.Samo je jedan na strazi.Hoda sa jedne strane logora prema drugoj.Vidimo dze su kamijoni i ostala vozila.Odlucili smo napasti sa te strane.Nije bilo tesko.Krijemo se iza kamijona,pa kad se primakomi ono kako nas naucili.Trojica protiv jednog.Indijanci protiv kauboja.Za dva minuta je licijo na kobasicu.Svezan i ubacen pod ceradu jednog kamijona.Dva kamijona sa hranom i vodom smo vec nasli.U svakom po dvojica u kabinu a ostali nazad.Palimo motore u isto vrijeme.Mislim da smo bili vec prilicno daleko kad su Ameri izasli iz njihovih vreca za spavanje.Ne vracamo se direktno u nas logor.Treba zavarati tragove.Moramo proci kroz jedan mali kanjon.Tamo nas cekaju ostali.Posto nas neprijatelj pokusava da nas ufati neznaju da ce u kanjonu natrcati na zasjedu.

                        Mare
                        Participant
                          Post count: 1546

                          Cekamo.Zasjeda je spremna.

                          Mare
                          Participant
                            Post count: 1546

                            Razlika izmedzu pravog i ovog ko bajagi ratovanja je ogromna.U pravom ratu pucas da ubijes ili da nebi bijo ubijen.I samim tim bojis se.Kazu da je to normalno.Ljudski.Samo neke zvijeri mogu ubijati iz zadovoljstva.Ovdje u ovom ko fol ratu,svi pucaju ali nema ni ranjenih ni mrtvih.Cim smo stigli u kanjon,oni nasi nam pokazuju gdje cemo sakriti kamijone.Cekajuci da Ameri stignu gledamo sta ima na kamijonima.Hrana,voda,neka vojna oprema.To ne diramo.Ono sto nam je bilo interesantno to su pet sanduka pive tri kartona wiskija i tri kartona cigara.Cekajuci da upadnu u zasjedu to smo prebacili u nase kamijone.Iz daleka vidimo oblak prasine.Skoro su tu.Mi se rasporedili na obadvije strane kanjona.Ulazi kolona od petnestak vozila.Nemaju oklopna kola.Na kraju kanjona mi smo na put dogurali nekoliko velikih stijena.Posto je put uzak moraju se zaustaviti i pocistiti da bi kola mogla proci.Pa kad su se zaustavili pade naredzenje »Pucajte do volje » A mi samo to cekali.Zaboravijo sam reci da je sa svakom jedinicom bijo po jedan visoki oficir.On je imo ulogu posmatraca i sudije.Poslije pola sata pucanja on naredi da svi,mi i oni prestanemo pucati.Poziva njihovog i naseg starjesinu malko na stranu.Poslije desetak minuta ovaj nas se vraca.Skupljamo se oko njega.Objasni nam da se spremamo za polazak.Rezultat zasjede.Kod nas osam »ranjenih ».Kod njih 70 posto « mrtvih »,ostali « ranjeni » ili zarobljeni.Drago nam.Masemo Amerikancima.pa u kola.Nekoliko kilometara dalje nadzosmo jedno mjesto gdje nije bilo tesko sakriti se.Tu ostadosmo dva dana.Poslije dva dana nema vise ni pive ni wiskija.

                            Mare
                            Participant
                              Post count: 1546

                              Prije akcije komandosa,akcija punjenje stomaka.

                              Mare
                              Participant
                                Post count: 1546
                                Mare
                                Participant
                                  Post count: 1546

                                  U kaficu pijemo kahvu :woohoo:

                                Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 184 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.