Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
  • Author
    Posts
  • Bubelino
    Participant
      Post count: 78

      Iskreno se nadam da će moderator podržati ovu temu!!!
      Namjera mi je pisati ove priče jer su dosta poučne. Inače to su priče koje su sadržajno namijenjene djeci a svaka od njih nosi vrijednu pouku. Kada je riječ o izvlačenju pouke iz narednih priča, mišljenja sam da i mi stariji možemo, a i kako bi bili još bolji ljudi nego to jesmo, moramo, novu, lijepu pouku uvriježiti u svoj karakter, jer zaista nije zgoreg nadograđivati vlastito znanje i karakter novim, pozitivnim stvarima…:)
      Možda se nađe i neka poučna priča za sve one koji se negativnim stvarima časte na ovoj stranici, čime samo postižemo da nam se anamoni podsmjehuju i komentarišu kako se ni međusobno nismo u stanju dogovoriti oko tako bezazlenih stvari…
      Dragi moji forumaši, ne dopustimo da se dušmani naslađuju…

      Bubelino
      Participant
        Post count: 78

        NAJJAČE ORUŽJE

        Islam se pojavio… Kurejšije su vidjele da će se nova vjera brzo širiti, jer je islamsko vjerovanje jasno kao Sunce i zato što je to jednostavna vjera koja poziva na dobro, razumljiva je i logična. Kurejšije su bile protiv Poslanika i svih onih koji su prihvatali novu vjeru. Svim sredstvima su se borili protiv islama i strašno proganjali one koji su primali islam, da bi održali svoju vjeru. Međutim, muslimani su strpljivo podnosili sve progone govoreći: – Ovo je borba u ime Allaha.
        Jedne prilike grupa velikana iz plemena Kurejš sjedila je i razgovarala o Muhammedu a.s. Imali su različite stavove o tome šta uraditi sa njim. Među njima je bio ugledni Kurejšija Utba ibn Rebia Ebul-Velid.
        – Muhammed sada sam sjedi u džamiji – reče Utba. Šta mislite da odem i razgovaram sa njim? Ako mu izložim stvari, možda će nešto prihvatiti! Da mu damo sve što želi da ostane sa nama?
        – Da, idi i razgovaraj s njim – rekoše mu.
        Utba ode do Muhammeda, s.a.v.s., sjede pored njega i reče mu. – Bratiću moj, ti si naš i ugledan si! Svoj narod si doveo u veliku nepriliku. Napravio si razdor među nama i podijelio si nas u vjerovanju. Poslušaj me, dajem ti prijedlog! Razmisli, možda ćeš nešto prihvatiti?!
        – Reci, Ebul-Velide – reče Poslanik – slušam.
        – Ako želiš bogatstvo, skupit ćemo toliko da ćeš biti najbogatiji od nas. A ako želiš vlast, bit ćeš nam glavni vođa.
        Kada Utba završi i Poslanik ga sasluša, reče mu: – Da li si završio?
        – Da – odgovori on.
        – Sada ti mene poslušaj – reče Poslanik s.a.v.s., učeći dirljivim glasom: U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog. Ha-mim. Objava je od Milostivog, Svemilosnog, Knjiga čiji su ajeti jasno izloženi, Kur´an na arapskom jeziku za ljude koji znaju, vjesnik radosnih vijesti i opomena,- pa opet većina njih glavu okreće, neće ni da čuje.
        (sura Fussilat)
        Poslanik s.a.v.s. je nastavio učiti Časni Kur´an dok je Utba veoma zadivljen i bez daha slušao. On je Poslanikovo učenje slušao sa poštovanjem, jer su Arapi kao veliki zaljubljenici rječitosti i čistog jezika poznavali dobar govor. Shvatio je da govor, kakvog prije nije čuo, ne može biti ljudsko djelo. Kada je poslanik s.a.v.s. završio učenje, reče Utbi: – Čuo si ono što si čuo. To je to.
        Zadivljeni Utba uputi se svojim drugovima nakon što je u njemu Kur´an ostavio veliki dojam. Kada su ga ugledali kako dolazi, jedan od njih reče: – Ebul-Velid se promijenio!
        – Šta se desilo – upitaše ga.
        – Tako mi Boga, nikada nisam čuo sličan govor! To nije čarolija, niti obmana! Kurejšije, poslušajte me i ostavite na miru ovog čovjeka! Tako mi Boga, na osnovu onog što sam čuo, on će postati veliki poslanik!
        Začudiše se i rekoše Utbi – On te je opčarao, Ebul-Velide!
        – Ovo je moje mišljenje, a vi uradite kako hoćete.
        Tako je Kur´an bio najjače oružje vjere. Ostavljao je jak dojam na ljude, zbunjujući njihove umove, jer je on Allahov govor i vječna mudžiza za sva vremena….

        Bubelino
        Participant
          Post count: 78

          DOBRI SALIH

          Bilo je jako vruće. Kiša nije padala danima pa se zemlja isušila. Ljudi su se pribojavali za svoje usjeve. Bojali su se da neće imati šta da jedu i piju, da njihove kamile i ostala stoka neće imati ispašu pa će umrijeti. Posmatrali su nebo na kojem nije bilo ni jednog oblačka koji bi najavio kišu. Bili su tužni. Upućivali su dove Gospodaru da im da kišu. Jedan od njih reče: – Otići ću u obližnje selo, da se posavjetujem sa starijima.
          Čovjek krenu kroz pustinju u kojoj nije bilo nikoga. Hodajući ugleda na nebu oblake koji su se počeli skupljati. Sve više je postajalo oblačno. Nebo je bilo prekriveno jednim velikim, crnim oblakom. Čovjek se obradova kada ugleda veliki crni oblak. Nadao se da će uskoro pasti kiša. Ali, iznenada…
          – Zalij Salihov vrt!- začu se glas sa neba.
          Nije mogao vjerovati svojim ušima. Nastavio je hodati, razmišljajući o glasu koji je čuo.
          – Zalij Salihov vrt!- ponovo se začu glas koji je dolazio između oblaka. Zaustavi se i pogleda oko sebe, ali vidje samo prostranu pustinju.
          – Moj Bože! – reče sebi – u ovoj pustinji nema nikog sem mene. Da li ovaj glas dolazi uistinu sa neba ili ja haluciniram?!
          – Zalij Salihov vrt!- i treći put se začu glas.
          Jako se naoblači i poče padati kiša. Padala je, padala, padala…obilna kiša.
          – Slavljen neka je Allah! – uzviknu čovjek – glas je došao sa neba, siguran sam u to.
          Voda je izbijala sa svih strana i tekla u jednom smjeru. Tako je, malo po malo, nastao jedan brzi potok. Čovjek je pratio potok i stigao do vrta u kojem se nalazio neki seljak. Prebacivao je vodu u svoju njivu da je zalije. Čovjek mu se približi i upita ga kako se zove.
          – Zovem se Salih – odgovori pitani.
          Čovjek se jako iznenadi. Ispriča mu za glas koji je čuo sa neba i spominjanje njegova imena te kako je počela padati kiša obrazujući bujični potok koji ga je doveo do njegova vrta.
          – Reci mi, dobri seljače, kako održavaš vrt? – upita ga čovjek.
          – Nakon što prodam proizvode sa svoje njive i dobijem novac, jednu trećinu podijelim siromasima, jednu trećinu pojedemo ja i moja porodica a preostalu trećinu potrošim na održavanje i brigu o vrtu.
          – Sada sam shvatio – reče čovjek Salihu – zašto je glas dolazio sa neba govoreći: – Zalij Salihov vrt!!! Dobri Salihe neka Allah blagoslovi tvoju zemlju i tvoje usjeve!!!

          Bubelino
          Participant
            Post count: 78

            POVJERENJE I HRABROST

            Jedan je mladić htio otići u Mekku da obavi Umru. Pripremio je kamilu i hranu i krenuo na put. Nakon nekoliko sati putovanja ugleda oazu pogodnu za odmor. Sjede u hlad ispod jednog drveta i zaspa dubokim snom. Dok je spavao, njegova kamila je hodala okolo sve dok nije ušla u obližnji vrt. Počela je jesti plodove u vrtu rušeći sve što joj se našlo na putu. Vrt je čuvao jedan starac. Pokušao je istjerati kamilu, ali nije uspio. Plašio se da će kamila uništiti cijeli vrt pa ju je zaklao. Kada se mladić probudio, potražio je kamilu i našao ju zaklanu u vrtu. Čuvar vrta dođe i mladić ga upita: – Ko je zaklao kamilu?
            Čuvar mu ispriča šta se dogodilo a mladić se toliko razljuti i jednim udarcem ubi starca. Pokaje se zbog onog što je uradio, no u tom trenutku dođoše starčevi sinovi koji ga odvedoše vladaru pravovjernih, Omeru ibn el-Hattabu r.a., tražeći zadovoljenje pravde. Mladić pred halifom Omerom priznade zločin i iskreno se pokaja.
            – Ja mogu jedino da ti presudim po Allahovom zakonu – reče halifa.
            Mladić zatraži od halife da odgodi presudu na dva dana kako bi otišao kući da izmiri svoje dugove.
            – Dovedi nam nekoga ko će jamčiti tvoj povratak, pa, ako se ti ne vratiš, da nad njim izvršimo presudu.
            – Ja, vladaru pravovjernih – reče mladić – nisam kod kuće i ne znam nikoga ko bi se za mene založio.
            Među prisutnima se nalazio ashab, Ebu Zerr el-Gifari r.a., koji reče: – Vladaru pravovjernih! Nudim svoju glavu ako se ovaj mladić ne vrati za dva dana.
            Na dan izvršenja presude svi su iščekivali mladićev povratak. Iznenada prisutni ugledaše mladića koji se žurno približavao kako ne bi zakasnio. Svi su iznenađeno gledali.
            – Zašto si se vratio kada si mogao da izbjegneš presudu? – upita ga halifa
            – Vladaru pravovjernih, učinio sam to kako ne bi rekli da je među muslimanima nestalo povjerenja – odgovori mladić.
            – A ti, Ebu Zerre – upita halifa – zašto si se zauzeo za ovog nepoznatog mladića?!
            – Učinio sam to kako ne bi rekli da je među muslimanima nestalo hrabrosti!

            ponekad ovdje
            Participant
              Post count: 1139

              Lijepo je Bubelino sto si sebe nasla na ovoj stranici i sto dajes svoj doprinos kako ti rece u nadograđivanju vlastitog znanja i karaktera novim, pozitivnim stvarima…

              Moje vlastito misljenje je da je u osnovi svega na ovom svijetu ljubav, moze se to izvuci i iz svake tvoje poucne price koju si ovdje postavila.

              Suprotnost je svugdje prisutna. Dobro i zlo, lijepo i ruzno, ljubav i mrznja svugdje su sadrzani. Samo od nas zavisi sta cemo izabrati, sta cemo kod nas istaci.
              Samo snaga ljubavi pretvara ono sto je nisko u ono sto je visoko.

              I uvijek se pitati:

              Kako nam je dusa? Mirna ili uznemirena? Bolna ili zdrava. Jasna ili tamna? Puna mrznje ili ljubavi? Caruje li u njoj zavist i zloba ili plemenitost i velikodusnost. Okrene li glavu na drugu stranu kada neko strada, ili u svemu zeli da ucestvuje?……….

              Dozvoli da se moje ruke
              pune poštovanja dotaknu
              stvari koje si Ti stvorio.
              Izoštri moje uho da
              čuje Tvoj glas.
              Učini me mudrim kako
              bih spoznao nauk
              koji si Ti
              tajnovito stavio u svaki list,
              u svaki kamen.

              Tražim snagu, ali ne da
              bih nadjačao svoju braću,
              nego samo da bih
              nadvladao svog najvećeg
              neprijatelja – samoga sebe.
              Bože, daj mi mirnoću
              da podnesem stvari koje
              ne mogu promijeniti,
              daj mi hrabrost da
              promijenim stvari koje
              mogu promijeniti,
              i daj mi mudrost da
              razlikujem jedno
              od drugoga……

              webmaster
              Keymaster
                Post count: 3712

                Rijeci pohlvale za ove prelijepe primjere, price iz kojih se moze izvuci mnogo pouka.

                Spoznaja i razum, srce i uputa, ljubav i zelja…

                Samo naprijed Bubelino…:)

                Bubelino
                Participant
                  Post count: 78

                  LIJEPO JE BITI DAREŽLJIV

                  Jedna djevojka se udala za bogatog trgovca. On je posjedovao golemu radnju u kojoj je prodavao tkanine i odjeću. Jednog dana je kupio pile i od svoje žene zatražio da ga skuha kako bi za večeru pojeli jedan dio. Kada su počeli večerati neko im pokuca na vrata. Trgovac ih otvori i ugleda gladnog siromaha koji je tražio nešto za jelo. Trgovac odbi da mu išta da, izgalami se na njega i otjera ga.
                  – Neka ti Allah oprosti, gospodine – reče mu prosjak – da nemam velike potrebe i da me ne mori velika glad, ne bih pokucao na tvoja vrata!
                  Trgovac nije sačekao da prosjak završi, grubo mu je zalupio vrata ispred njega i vratio se za sofru.
                  – Zašto si ovako zalupio vratia siromahu? – upita ga žena.
                  – Šta sam trebao uraditi? – ljutito će muž.
                  – Mogao si mu dati komad pileta, makar njegova krila koja bi mu ublažila glad!
                  – Zar da mu dam cijela krila?! Zar si poludila?!
                  – Pa mogao si mu se bar lijepo obratiti!
                  Nakon nekog vremena trgovac otišavši u svoju radnju vidje da je u požaru izgorjela tkanina i odjeća te da ništa nije ostalo. Vrati se tužan kući i reče ženi: – Vatra je radnju pretvorila u pepeo, ostao sam bez ičega!!
                  – Ne tuguj, mužu moj! Strpi se u Allahovom određenju. Ne očajavaj u Njegovoj milosti i On će ti nadoknaditi.
                  – Slušaj ženo, dok se to ne desi, otiđi kod svoga oca, jer te ja ne mogu izdržavati!
                  Žena ga napusti. Međutim, Allah ju počasti brakom sa drugim čovjekom koji je bio plemenit i milostiv prema gostima. Hranio je gladne i nije odbijao siromahe i prosjake. Jedne večeri kada je žena postavljala sofru da večera sa svojim mužem neko pokuca na vrata. Ona ustade da vidi ko kuca.
                  – Tamo je jedan prosjak koji se žali da je gladan i traži da jede – reče žena.
                  – Daj mu jedno od ova dva pileta. Nama je za večeru dovoljno jedno. Allah će nam sigurno nadoknaditi. Nećemo razočarati onoga koji nam je pokucao na vrata.
                  – Kako si plemenit i dobar, mužu moj!
                  Žena uze pile i dadne ga prosjaku. Potom se očiju punih suza vrati mužu da nastavi večerati. On to primijeti i iznenađeno reče: – Šta te je rasplakalo, draga ženo?
                  – Plačem od velike tuge!
                  Muž je upita za razlog a ona odgovori: – Plačem jer je prosjak koji je kucao maločas ustvari moj bivši muž!!!
                  Ona mu ispriča priču o njenom prvom škrtom mužu koji je vrijeđao prosjake i odbijao ih ne dajući im ništa i ružno im se obraćao.
                  – Ženo moja, ako je prosjak koji je kucao na naša vrata tvoj prvi muž, onda sam ja prvi prosjak! – reče joj njen plemeniti muž.

                  purak
                  Participant
                    Post count: 484

                    100 arapskih mudrosti i poslovica
                    1.Prodji se prekomjerne priče, steći ćeš mudrost.
                    2.Nemoj se kačiti sa ljudima, jer ti još ne znaš kakvu ti zamku može postaviti blaga osoba, niti kako te može iznenaditi pokvarenjak.
                    3.Najteži ljudi su onaj što mnogo priča i sebičnjak u nazivanju selama.
                    4.Neka ti smirenost prestiže brzinu!
                    5.Drži se onoga što ti je od koristi, a mani se priče svijeta.
                    6.Čuvaj glavu i ono što pamti, i stomak s onim što je unutra.
                    7.Izbaci pohlepu iz svog srca odvezao si svoje noge.
                    8.Propao je ko je prodao vječno za prolazno.
                    9.Ako hoćeš da ubjediš muškarca u nešto – pridji mu razumu, a ako hoćeš da ubjediš ženu u nešto – pridji joj srcu.
                    10.Kada se lopovi posvadjaju – pronadje se ukradeno.
                    11.Kada se popravi ponašanje nekog čovjeka – mnogi se žele pitati s njim, a malo ima neprijatelja; teške stvari mu postaju lahke, a osora srca prema njemu postaju blaga. (Maverdi)
                    12.Ako čuješ nekog čovjeka kako ti pripisuje dobro koje nisi učinio, onda nemoj biti siguran da ti neće pripisat i zlo koje nisi učinio.
                    13.Kada te napadne priča pomogni se šutnjom.
                    14.Svoje potrebe namiruj ćutnjom.
                    15.Puno činite dobra djela, zbog toga što puno griješite!
                    16.Najbliži su vatri oni koji se lahko pale!
                    17.Popravi prvo sam sebe, pa će ti se ljudi popraviti.
                    18.Ispuštanje prilike je neprilika.
                    19.Isplati radnika prije nego mu se osuši znoj na rukama.
                    20.Pomogni svog brata pa makar i glasom.
                    21.Najbolja spoznaja je kada čovjek spozna sam sebe; najbolje znanje je kada čovjek ne prelazi ono što zna; najbolja ljudskost je kada čovjek ne mijenja vodu svoga lica; najbolje djelo je pomoći unesrećenog.
                    22.Najbolji čovjek je onaj koji je ponizan – a ugledan je, koji je skroman – a imućan je, koji je pravedan – a ima vlast u svojim rukama. (Abdul-Melik b. Mervan.)
                    23.Primite opravdanje onome ko se pravda.
                    24.Najveća je mahana da drugome mahanišeš ono što je tvoja mahana.
                    25.Skrivajte vaša dobra djela isto kao što skrivate i vaša loša djela.
                    26.Dijete je svjetiljka kuće bez svijetla.
                    27.Lijepe vijesti hode, dok loše vijesti trče.
                    28.Priznati istinu je lijepo svojstvo.
                    29.Sigurnost i bezbjednost jednog mjesta potiču od tebe.
                    30.Dani su stranice zato pazite šta po njima pišete.
                    31.Iman-vjerovanje se dijeli na dvoje: na ono koje te čuva od ulaska u vatru, i na ono koje te čuva od vječnog boravka u vatri.
                    32.Vedrost lica je osnov medjuljudskih odnosa.
                    33.Oholit se nad robovima je niskost.
                    34.Potreba za dobrim prijateljem je kao potreba za vodom.
                    35.Zavist ne nestaje osim smrću zavidnika ili propadanjem onoga na čemu se zavidilo!
                    36.Istina je najoštrija sablja.
                    37.Blagost je sredina izmedju srdžbe i slabosti.
                    38.Ahmakluk je kad izgubiš ono što jedan pametni ima.
                    39.Dunjaluk je zatvor za vjernika, a džennet za nevjernika.
                    40.Pretvaranje je obilježje licemjera.
                    41.Srećan je onaj ko se pouči drugim.
                    42.Nesrećan je onaj kojim se poučavaju drugi.
                    43.Zlo ja lahko; dobro je zahtijevno.
                    44.Prsa su riznice tajni, usne su brava, dok je jezik ključ – stoga neka svako od vas dobro čuva ključ riznica tajni svojih. (Omer b. Abdul-Aziz.)
                    45. Prijatelj kojeg si stekao poklonima – isto tako će ti ga neko drugi steći poklonima.
                    46.Razuman je onaj koji se udaljio od harama.
                    47.Učena osoba je ona koja svijet poziva dobru svojim primjerom.
                    48.Opomena prije kazne.
                    49.Pravda je temelj vladavine.
                    50.Pravda je najjača vojska.
                    51.Razum je ono što ti osvjetljava put.
                    52.Ugovor je ono čega se moraš držati – ne bitno bio sklopljen s muslimanom ili nemuslimanom.
                    53.Oči vide sve osim same sebe.
                    54.Srdžba – početak joj je ludilo, a kraj kajanje.
                    55.Kasapina ne može zastrašiti mnogo ovaca.
                    56.Kalem je ambasador znanja, poslanik ideje i prevodioc razmišljanja.
                    57.Zavidnik nema mira
                    58. Lijepa riječ je sadaka.
                    59.Ko je umoran – legnuće na kamen da se odmori, dok se ljenčuga ne može odmoriti ni na perjanom jastuku.
                    60.Čovjek je onakav kakvim se drži.
                    61.Čovjek je na vjeri svoga druga, stoga pazite s kim se družite.
                    62.Čovjeka traži ispod njegova jezika.
                    63.Čojstvo je drugo ime za lijepo ponašanje.
                    64.Ljudi su rudna bogatstva.
                    65.Nasihat je poput lijeka – što gorčiji to bolji.
                    66.Obaveza je lakša od peruške, a teža od brda.
                    67.Samoća je bolja od pokvarena druga.
                    68.Dvije stvari se ne odvajaju od laži: velika obećanja i velika opravdavanja.
                    69.I dobar konj ponekada posrne.
                    70.Grijesi utiču na to da čovjek, pored Allaha, zaboravi sam sebe.
                    71.Ako se nasladjuješ grijehom, znaj da slast prolazi, a da grijeh ostaje.
                    72.Da bi ružu ubrao, moraš ruku zavuči u trnje.
                    73.Allah ti je dao svjetlo, stoga ga ne gasi grijehom.
                    74.Prvi glas kojeg raspoznaješ je majčin glas.
                    75.Ipak je iz male sjemenke izniklo onoliko drvo!
                    76.Najpreči oprosta su oni koji su bivali u stanju da kažnjavaju pa su opraštali.
                    77.Čuvaj se suze jetima, i dove mazluma.
                    78.Vrata dobročinstva su svima otvorena.
                    79.Spajaj rodbinsku vezu pa makar i selamom.
                    80.Jaje danas je bolje od kokoške sjutra.
                    81.Prodji se onoga što te se ne tiče – bićeš zadovoljan.
                    82.S trojicom se ne smije pričati otvoreno: s vladarom-zulumćarom, s bolesnom osobom i sa ženom.
                    83.Ako očuvaš cvijet – imaćeš plod.
                    84.Ne kupi pčela sa svakog mjesta med.
                    85.Kontriraj strastima svojim – uspjećeš.
                    86.Drži se onoga što vidiš, a batali se onoga što čuješ.
                    87.Drži se od dunjaluka onoga što ti je dato, i okreni se od onoga što ti nije dato.
                    88.Sredina je nešto najbolje.
                    89.Čuvanje jezika je najbolje svojstvo.
                    90.Najbolji govor je kratak, lijep, sažet i zanimljiv.
                    91.Najbolji ljudi su oni koji su dobročinitelji, i oni koji tačno mjere.
                    92.Savladat svoju dušu je najbolja borba.
                    93.Minuta sabra će ti donijeti godine mira.
                    94.Strah od Allaha je glava mudrosti.
                    95.Post oka je oborit pogled od harama, i zatvorit ga pred činjenjem razvrata i grijeha.
                    96.Rana od jezika je dublja od rane koplja.
                    97.Prema ljudima se ophodi onako kako bi volio da se oni ophode prema tebi.
                    98.Posrnuće noge je zdravije od posrnuća jezika.
                    99.Začudit se je onome ko pere noge svoje, a ne pere srce svoje!
                    100.Razum žene je u ljepoti, dok je ljepota muškarca u razumu.

                    Anonymous
                      Post count: 2088

                      [b]100 ARAPSKIH MUDROSTI I POSLOVICA (II DIO)
                      [/b]
                      . 1. Neznalica se poznaje po tome što je umišljen, što se raspravlja o onome što ga se nikako ne tiče i što drugima zabranjuje nešto a sam ga čini!

                      2. Spominjanje Allaha je lijek, dok je spominjanje ljudi bolest!

                      3.Kada prestane kiša padati odmah zaboravimo na kišobran.

                      4. Kada prođe srdžba naiđe tuga.

                      5. Kada lija ostara i vrane joj dlake čupaju.

                      6. Razum se poznaje po mudrosti dok se srce poznaje po hrabrosti.

                      7. U prirodi je svakog čovjeka da voli svoj vatan.

                      8. Potreba za saburom je veća od bilo koje potrebe.

                      9. Sadaka odvraća od zla, otklanja iskušenja, guši grijeh, čuva imetak i priskrbljava opskrbu.

                      10. Ljudi dolaze do izražaja onda kada se mijenjaju situacije.

                      11. U ljepoti morala je prostranost opskrbe.

                      12. Sve ima svoj jezik – jezik vremena je stih.

                      13. Žurba – govoriš prije nego saznaš, odgovaraš prije nego razumiješ i donosiš odluke prije nego razmisliš.

                      14. Tijelo odmara onda kada se malo jede, duša odmara onda kada se malo griješi, srce odmara onda kada se malo briži dok jezik odmara onda kada se malo zbori.

                      15. Daleko li je ono što je već prošlo, a blizu li je ono što tek treba doći!

                      16. Udjeljujte međusobno poklone – voljećete se!

                      17. Nije fekih/pametna osoba ona koja na belaj/iskušenje ne gleda kao na ni’imet/blagodat, i koja na uživanje ne gleda kao na musibet/nesreću!

                      18. Čovjek ostaje bez opskrbe zbog grijeha kojeg čini!

                      19. Srce ahmaka/glupana, je u njegovim ustima, dok je jezik razumnog u njegovom srcu!

                      20. Govori hajr – obogatićeš, ustegni se od šera – spasićeš se.

                      21. Malo istine odagnava mnogo neistine.

                      22. Svežite ni’imete šukrom/zahvalom.

                      23. Sabur je na lijep način se nositi s iskušenjima.

                      24. Ljudi su ranije bili plodovi bez trnja, a danas su ljudi trnje bez plodova.

                      25. Sve veze propadaju osim one koja je uspostavljena u ime Allaha i zbog Allaha.

                      26. Sve ljude možeš kupiti osim baba i majke.

                      27. Svega što ima više cijena mu slabi, izuzev lijepog ponašanja – što ga ima više cijena mu veća.

                      28. Jedi ono što se sviđa tebi, a oblači ono što se sviđa ljudima.

                      29. Bolje ti je da ti prijatelj jednu mudru riječ da nego li pare, zbog toga što te pare mogu oholim učiniti, dok će te mudrost pravom putu uputiti.

                      30. Svako misli da je njegov ptić soko’.

                      31. Koliko li je postača pokvarilo svoj post svojim pokvarenim jezikom ili lošim mislima. Nije cilj posta samo ogladniti i ožedniti, već je cilj posta odgojiti se i poboljšati!

                      32. Istražuj svoje mahane isto onako kako ti ih tvoj neprijatelj istražuje.

                      33. Budi izdržljiv onda kada neugodnosti nastupe!

                      34. Nema biranja onda kada se u nuždi.

                      35. Nemoj se družiti niti s ahmakom niti s griješnikom; ahmak će te poniziti sa svake strane, dok će ti griješnik uljepšavat svoj grijeh, a željeće da postaneš poput njega!

                      36. Nemoj prodavati hejbet šutnje za jeftinu priču.

                      37. Nemoj ostavljati prvog prijatelja, jer drugi neće imati u tebe povjerenja.

                      38. Nemoj bacati kamen u bunar iz kojeg piješ!

                      39. Bogat si sve dok si prav.

                      40. Konsultuj se samo s onima koji se Allaha boje!

                      41. Ne traži ono što ne zaslužuješ!

                      42. Ne buni se u pitanjima koji te se ne tiču.

                      43. Ne radi ono što ti ne koristi!

                      44. Ne daji vuku ovce na čuvanje!

                      45. Ne budi puno sladak – kako te ljudi ne bi odmah pojeli, niti puno gorak – kako te ne bi odmah ispljunuli!

                      46. Nemoj se igrati s uglednim čovjekom – kako se ne bi on poigrao s tobom, a niti sa starijom osobom – kako ti ne bi napakostio!

                      47. Ne gledaj u to koliko je mali grijeh kojeg si počinio, već gledaj u to kako je velik Onaj prema kome si se ogriješio!

                      48. Nema hajra u slasti za kojom dolazi muka i kajanje!

                      49. Lažov se ne uzima u obzir.

                      50. Nema malog grijeha s ustrajavanjem a niti velikog grijeha s istigfarom.

                      51. Nema ponosa onaj ko ga traži samo za sebe

                      52. Nema djela onaj ko nema dobrog nijjeta.

                      53. Onaj koji jede a zahvalan je poput je onoga koji posti i sabura.

                      54. Svaki mudžtehid ima nagradu.

                      55. Sreća je kada si čist i bistar umom i srcem, i čist i zdrav tjelom i srcem.

                      56. Noć i dan rade na tebi stoga radi i ti na njima!

                      57. Nije veličina u tome da savladaš jakog, već je veličina u tome da imaš insafa prema slabijem od sebe!

                      58. Nije pametno to da stičeš dunjaluk a da upropastiš sebe!

                      59. Nije hrabrost u tome da prihvataš ona mišljenja koja ti se sviđaju i koja ti odgovaraju, već je hrabrost u tome da podneseš i drugačije mišljenje.

                      60. Bezobrazna osoba se ne može zasramiti!

                      61. Blagost se poznaje tek pri srdžbi.

                      62. Ne plaši se orao od pilećeg vriska!

                      63. Najskuplje što možeš kupiti imetkom tvojim jeste tvoj obraz.

                      64. Nagrada za dobro je dobro.

                      65. Nije propao onaj koji se konsultovao.

                      66. Uvjek sam pio ali se nisam napio, a kada sam spoznao Allaha dž.š., napojen sam pa makar i ne pio!

                      67. Nema veće kazne za jednog čovjeka od tvrdoće srca.

                      68. Ne živi onaj ko živi u strahu!

                      69. Nije umro onaj ko je umro hrabro!

                      70. Ogledalo posljedica je u rukama pametnih.

                      71. Ko se čuva Allaha – Allah će ga sačuvat!

                      72. Ko bude pobožan u mladosti steći će mudrost u starosti!

                      73. Kome je omogućena tevba – nije mu uskraćen kabul.

                      74. Kome je omogućena zahvala – nije mu uskraćena povišica.

                      75. Dobročinstvo prema roditeljima je faktor sreće.

                      76. Ko umisli da je put dugačak – oslabiće u hodu.

                      77. Najveće dobročinstvo je oprostiti onda kada se u mogućnosti kazniti.

                      78. Onaj kome su neznalice drugovi i sam je neznalica!

                      79. Iz sjemenke raste drvo.

                      80. Poštovanija je ona osoba koja se manje smije.

                      81. Više je u ibadetu ona osoba koja manje jede.

                      82. Mudrija je ona osoba koja manje zbori.

                      83. Skrušenija je ona osoba koja obara pogled.

                      84. Ko se poduči Kur’anu poraste mu cijena.

                      85. Ko djeli – vodi!

                      86. Čuvaj jezik – spasićeš se i na dunjaluku i na ahiretu.

                      87. Ko se Allaha dž.š., boji – Allah dž.š., će sve ostale njim zaplašiti, a ko se Allaha dž.š., ne boji – Allah dž.š., će učiniti da se od svega boji!

                      88. Najbolji odabir je druženje s dobrima (suhbetul-ahjar).

                      89. Ko opričava i širi neki grijeh poput onoga je koji ga čini.

                      90. Ko napada one koji su manji od njega pada mu ugled.

                      91. Ko spozna Allaha dž.š., on ga i zavoli, a ko spozna dunjaluk – od njega se odbije!

                      92. Propale osobe su one koje postupaju u skladu sa sumnjama a ostavljaju ubjeđenje!

                      93. Ko nas vara nije od nas.

                      94. Ko zbori ono što ne treba – slušaće ono što ne treba!

                      95. Kome stid oslabi i društvo mu oslabi.

                      96. Ko ne sabura na iskušenjima taj nije razi/zadovoljan „kada i kadrom“!

                      97. Ako ti riječi nisu mudrost onda su ti glupost.

                      98. Ako već nisi podučio dijete nekom poslu – onda si ga naučio da krade!

                      99. Ko sebe precijeni ljudi će ga preopteretiti!

                      100. Ko se srami od ljudi a ne srami se sam od sebe – sam kod sebe nema nikakvu vrijednost!

                      Priredio: Sead ef. Jasavić, prof.fikha

                      mili
                      Participant
                        Post count: 8

                        Učen mladić i učenjak

                        „Bio je jedan mladić koji je otišao preko mora da studira, i bio je dugo vremena odsutan. Kada se vratio, zamolio je svoje roditelje da mu pronađu vjerskog učenjaka ili bilo kojeg drugog stručnjaka koji bi mu odgovorio na njegova tri pitanja. Konačno, roditelji su pronašli Muslimanskog Učenjaka.

                        Mladić: Ko si ti? Možeš li mi odgovoriti na moja tri pitanja?Učenjak: Ja sam jedan od Allahovih subhanehu we teala robova i inšaAllah Allahovom subhaneu we teala voljom, biću u stanju da ti odgovorim na tvoja pitanja.Mladić: Da li si siguran? Profesori i stručnjaci nisu bili u stanju da dadnu odgovore na moja pitanja.Učenjak: Daću sve od sebe uz Allahovu subhanehu we teala Pomoć. Mladić: Imam tri pitanja:

                        1. Da li postoji Bog?! Ako postoji, pokaži mi Njegov oblik.

                        2. Šta je „Thaqdir“ (sudbina)?

                        3. Ako je šejtan stvoren od vatre, zašto će na kraju biti baćen u Džehenem kada je i Džehenem od vatre. To ga sigurno neće boljeti, pošto su i šejtan i Džehenem stvoreni od vatre. Zar Allah subhanehu we teala o tome nije razmišljao?

                        Sljedeće što je mladića snašlo jeste……….

                        ŠAMARČINA Mladić, (osjećajući jaku bol): Zašto se ljutiš na mene?

                        Učenjak: Nisam ljut. Šamar je odgovor na tvoja tri pitanja.

                        Mladić: Zaista ne razumijem?!

                        Učenjak: Kako se osjećaš nakon što sam te ošamario?

                        Mladić: Boli me, naravno!

                        Učenjak: Pa vjeruješ li da bol postoji?

                        Mladić: Da.

                        Učenjak: Pokaži mi oblik boli !!!

                        Mladić: Ne mogu.

                        Učenjak: To je moj prvi odgovor. Svi mi osjećamo Allahovo subhanehu we teala postojanje bez da smo u mogućnosti da vidimo Njegov oblik…Sinoć, da li si sanjao da ću te ošamariti?

                        Mladić: Ne.

                        Učenjak: Da li si ikada pomislio da ću te ošamariti, danas?

                        Mladić: Ne

                        Učenjak: To je Thaqdir (sudbina) moj drugi odgovor….Moja ruka sa kojom sam te ošamario, od čega je?

                        Mladić: Od mesa.Učenjak: A tvoje lice, od čega je ono?

                        Mladić: Također od mesa.

                        Učenjak: Šta osjećaš nakon što sam te ošamario?

                        Mladić: Bol.

                        Učenjak: To je to. Ovo je moj treći odgovor, mada su i šejtan i Džehenem stvoreni od vatre, ako Allah subhanehu we teala želi, inšaAllah uz Allahovu Volju, Džehenem će postati jako bolno mjesto za prokletnika šejtana.

                        mili
                        Participant
                          Post count: 8

                          Učen mladić i učenjak

                          „Bio je jedan mladić koji je otišao preko mora da studira, i bio je dugo vremena odsutan. Kada se vratio, zamolio je svoje roditelje da mu pronađu vjerskog učenjaka ili bilo kojeg drugog stručnjaka koji bi mu odgovorio na njegova tri pitanja. Konačno, roditelji su pronašli Muslimanskog Učenjaka.

                          Mladić: Ko si ti? Možeš li mi odgovoriti na moja tri pitanja?Učenjak: Ja sam jedan od Allahovih subhanehu we teala robova i inšaAllah Allahovom subhaneu we teala voljom, biću u stanju da ti odgovorim na tvoja pitanja.Mladić: Da li si siguran? Profesori i stručnjaci nisu bili u stanju da dadnu odgovore na moja pitanja.Učenjak: Daću sve od sebe uz Allahovu subhanehu we teala Pomoć. Mladić: Imam tri pitanja:

                          1. Da li postoji Bog?! Ako postoji, pokaži mi Njegov oblik.

                          2. Šta je „Thaqdir“ (sudbina)?

                          3. Ako je šejtan stvoren od vatre, zašto će na kraju biti baćen u Džehenem kada je i Džehenem od vatre. To ga sigurno neće boljeti, pošto su i šejtan i Džehenem stvoreni od vatre. Zar Allah subhanehu we teala o tome nije razmišljao?

                          Sljedeće što je mladića snašlo jeste……….

                          ŠAMARČINA Mladić, (osjećajući jaku bol): Zašto se ljutiš na mene?

                          Učenjak: Nisam ljut. Šamar je odgovor na tvoja tri pitanja.

                          Mladić: Zaista ne razumijem?!

                          Učenjak: Kako se osjećaš nakon što sam te ošamario?

                          Mladić: Boli me, naravno!

                          Učenjak: Pa vjeruješ li da bol postoji?

                          Mladić: Da.

                          Učenjak: Pokaži mi oblik boli !!!

                          Mladić: Ne mogu.

                          Učenjak: To je moj prvi odgovor. Svi mi osjećamo Allahovo subhanehu we teala postojanje bez da smo u mogućnosti da vidimo Njegov oblik…Sinoć, da li si sanjao da ću te ošamariti?

                          Mladić: Ne.

                          Učenjak: Da li si ikada pomislio da ću te ošamariti, danas?

                          Mladić: Ne

                          Učenjak: To je Thaqdir (sudbina) moj drugi odgovor….Moja ruka sa kojom sam te ošamario, od čega je?

                          Mladić: Od mesa.Učenjak: A tvoje lice, od čega je ono?

                          Mladić: Također od mesa.

                          Učenjak: Šta osjećaš nakon što sam te ošamario?

                          Mladić: Bol.

                          Učenjak: To je to. Ovo je moj treći odgovor, mada su i šejtan i Džehenem stvoreni od vatre, ako Allah subhanehu we teala želi, inšaAllah uz Allahovu Volju, Džehenem će postati jako bolno mjesto za prokletnika šejtana.

                        Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
                        • You must be logged in to reply to this topic.