Viewing 5 posts - 16 through 20 (of 20 total)
  • Author
    Posts
  • pasa
    Participant
      Post count: 295

      “Tobe jarabi” nema značenja

      “Tobe jarabi” nema podrške nigdje, tj. ne znači ništa. Želim samo uputiti na pravilno pisanje arapskog (latiničnim slovima), pa tako i na pravilno izgovaranje, jer jedan harf u arapskom jeziku može promijeniti značenje i smisao rečenice, kao npr: “Estagfirullah” znači “Allahu, oprosti mi”, dok “Estakfirullah” znači “Učini me nevjernikom”; također i za “Allahu ekber”: “ekber” znači “Najveći”, dok “egber” znači “prašina”, tako da dobro treba paziti na pisanje riječi i također i na njihovo izgovaranje. “Tewbe Ja Rabbi”. Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu. —
      Tewbe Ja Rabbi, ili češće uprošteno: Tobe Ja Rabbi, je česta fraza u svakodnevnom govoru bošnjačkih muslimana. U najprostijem prijevodu na bosanski znači kajem ti se O Bože.
      Zaista je teško reći odakle je ova fraza doista potekla, ali svakako je velika vjerovatnoća da je u Bosnu i Hercegovinu stigla putem Turaka
      Ovaj izraz je sastavljen od dvije arapske riječi: tewba (što označava pokajanje koje je dužan izvršiti svaki musliman ukoliko učini kakav grijeh), te Ja Rabbi što znači O Bože, ili O Gospodaru, pri čemu je Rabb jedno od imena za Allaha i najbliže se na bosanski jezik prevodi sa Gospodar.
      U svakodnevnom govoru ova se fraza često upotrebljava i izgovara samostalno kao:

      Tobe Ja Rabbi, ili se povezuje sa još jednom frazom:
      Tobe Ja Rabbi, tobe estagfirullah – što bi u prijevodu na bosanski značilo: Kajem ti se o Bože i tražim oprost od Tebe.

      Najčešće se ovaj izraz u svakodnevnom govoru spominje kao izraz čuđenja, što je u suprotnosti sa originalnim značenjem.

      pasa
      Participant
        Post count: 295
        pasa
        Participant
          Post count: 295
          pasa
          Participant
            Post count: 295

            .

            pasa
            Participant
              Post count: 295

              .

            Viewing 5 posts - 16 through 20 (of 20 total)
            • You must be logged in to reply to this topic.