Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 40 total)
  • Author
    Posts
  • Kondor
    Participant
      Post count: 8

      Nasi lovci nekada u Cacku, sa domacinima, poslije lova.
      Koga mozete prepoznati ???

      Irfan-tekija
      Participant
        Post count: 681

        Ama Kondore poznajem ove sve rogaticane.

        Evo samo da pocnem. Mesak, Dzemo Kustura i Hulo.

        Eto nek drugi nastave.

        Teva
        Participant
          Post count: 8872

          Ja na ovoj slici prepoznajem samo cetvoricu.
          Stoje sa lijeva: 4.Mesak, 9.Nezim Lihic, 10.Ibro Zolota
          Donji red s lijeva: 5.Kustura ? u sesiru sa kerom.

          Kondor
          Participant
            Post count: 8

            Lovacko drustvo Sjemec opstina Rogatica formirano je 1946 godine odmah poslije drugog svjetskog rata. Nepoznato mi je ko je bio prvi poslijeratni prijesednik. Sredinom sesdesetih godina presjednik drustva bio je inzinjer sumarstva JAHIC AZIZ. Kao uzoran lovac i kao uzoran prijesednik postaje ispred drustva delegat lovackih orgavizacija Bosne i Hercegovine. Lovna povrsina drustva prostire se na povrsini od 64.000 hektara. Opstina Rogativa granici se sa slijedečim opstinama: Srebrenickom opstinom, Vlasenickom opstinom, Han pjesackom opstinom, Sokolackom opstinom, Paljanskom opstinom, Gorazdanskom opstinom i sa Visegradskom opstinom. Drustvo je bogato sa skoro svim vrstama divljaci. Loviste je prekriveno cetinarskomi i listopadnom sumom i sitnim rastinjem, rijekama, jezerima i kanjonima rijeka Rakitnice Prace i rijeke Drine. Kanjon Drine, kanjon Prace i kanjon Rakitnice su stanista medvjeda, divokoze, srnece divljaci, vuka, velikog tetrijeba, divljih svinja, lisice, divlje macke, vidre, zeca, divljih kokoski, jarebica kamenjarki, poljskih jarebica, divljih patki… Loviste pokriveno cetinarskom i listopadnom sumom kao i pokriveno niskim rastinjem bogato je skoro svom vrstom divljaci kao i kanjoni osim divokoze i velikog tetrijeba. Drustvo se prije rata dijelilo na pet sekcija i to na: Boricku sekciju, na Zepsku sekciju, Kozicku sekciju, Rogaticku sekciju i na Socicku sekciju. Drustvo je do rata 1992 godine brojalo oko 700 clanova. Skroz stari clanovi lovackog drustva koje sam upoznao su: HAJDAREVIC AVDAGA, HAJDAREVIC SULEJMEN, HODZIC SACIR, ZIMIC HAMED, AJANOVIC IDRIZBEG, CUREVAC HALILAGA, BRANKOVIC AHMEDBEG, CAMDJIJA AGANAGA, PINJO VELAGA, HADJIHASANOVIC HAKIBEG, HADJIHASANOVIC SEJFIBEG, DZANANOVIC IBRAHIMAGA, PASIC IBRAHIMAGA, MAKAS HUSO, MAKAS JUSUF… Nesto mladji lovci koje sam poznavao su: Hasecic Nusret i Galib, Lihic Nezim i Kasim, Sejdalibeg Cengic, Ajanovic Rusidbeg, Ajanovic Muhamedbeg, Kojic Zoran, Bojovic Veljko, Causevic Hasan, Dziko Ahmedaga, Daidjic Uzeir, Daidjic Midho, Jesenkovic Fuad, Kazic Suljko… Ja sam postao clan lovackog drustva 1977 godine a polozio sam lovacki ispit 1978 hodine. Godinu dana je bilo staziranje sto znaci ides u lov sa lovcima ali ne nosis pusku nego ucis. Lovacko drustvo krajem sedamdesetih godina bratimi se sa lovackim drustvom iz Cacka. Lovci iz Rogatice odlazili su na organizovani lov u Cacak a Cacani su dolazili tako u Rogaticu. Togodjer lovci iz Rogatice odlaze na lovacko sijelo u Cacak a lovci iz Cacka dolaze na lovacko sijelo u Rogaticu. Poslije sijela odlazimo u zajednicki lov. Desetak godina i ja sam odlazio u lov i na lovacko sijelo u Cacak. Polovinom devedesetih godina poslije lovackog sijela odosmo u lov na patke na veliku Moravu. Na livadi pored velike Morave naidjosmo na veliko jato divljih guski. Posrecilo mi sa da i ja ostrelim divlju gusku a nesto kasnije sam ostrelio sam desetak gluhara divljih patki. Posto je je u Rogatici lovacko vece nesto kasnije iste zime odlazimo poslije sijela u organizovani lov na divlj svinje. U prvom pogonu ostrijelili smo tri divlje svinje. Veselju nigdje kraja. Takva druzenja prekide agresija na Bosnu i Hercegovinu. Nije mi poznato kakva je situacija danas u Rogatickom lovackom drustvu…

            Kondor
            Participant
              Post count: 8

              Lovacki dozivljaj koji se pamti

              Sredinom osamdesetih grupa lovaca Socicke sekcije krenula je u organizovani lov na divlje svinje na Jarovic brdo. Vedro i suncano vrijeme pogodavalo je uspjesnom ostrijelu. Posrecilo nam se pa smo ostrelili tri odrasle divlje svinje. Za tri divlje svinje dobili smo dva poveca bekana. Iduce subote ista lovacka grupa kupila je raznog pica i jos nesto za meze da nam se nadje. Pozvali smo Teufika da nam se pridruzi. Vrlo rado odazvao se nasem pozivu. U subotu oko sest sati ujutro sakupili smo se u Teufikovoj kafani. U petak navece nije bilo snijega a u subotu ujutro je osvanuo, sto mi lovci kazemo pravi tazeluk, ne moze biti bolje vrijeme za lov. Potrpali smo sto smo imali u kombi. Dogovorili smo se da Teufik odveze kombi na Ciganski Hapsan. Mi lovci krenuli smo pjeske. Kada smo stigli na Hapsan mladji lovci uzeli su sjekiru oborili cetiri hrasta. Nalozili su povecu vatru uzeli lovacku opremu i krenusmo traziti tragove divljih svinja. Sa Teufikom ostadose trojica koji ce okretati raznjeve. Nakon jednog sata trazenja tragova trgnuli smo se na povik, evo tragova. Lovci koji smo bili blizu jedan drugom skupili smo se na jedno mjesto. Dogovorili smo se kako da se rasporedimo. Tragom idu Mujo i Mesak. Iznad njih idemo ja i Asim a na ogradi ostaje Sejdalija i Nurija. Nismo presli stotinjak metara kad se prolomi jedan pucanj pa jos jedan. Zatim se zacu povik pazi tamo. Ja i Asim pridjosmo Muji i Mesku a pred njima ostreljena velika divlja svinja. Trgnuse nas pucnji sa mjesta gdje su se nalazili Sejdalija i Nurija. Ocistili smo divlju svinju i povukosmo je prema mjestu gdje smo nalozili vatru. Sejdalija nam javi da je ostrelio tri manjea ozimeta. Dozvali smo ostale lovce i tako krenusmo uz brdo prema vatri. Napokon stigosmo do vatre. Pored vatre sjedili su Kreso, Suljko i Muharem. Obavjestili su nas da su i oni ostrelili jednu divlju svinju. Dakle taj dan ostrelismo dvije odrasle divlje svinje i tri manje. Mezetili smo pomalo dok nisu bili peceni raznjevi. Skinuli smo janjece pecenje sa vatre i ostavili da se malo ohladi. Pocele su lovacke price i prepricavanja lovackih dozivljaja. Zamolio sam Omeragu da nam dozvoli da jedno malo ozime ispecemo na raznju. Omeraga nam je dozvolio i ono se ubrzo nadje na raznju. Pilo se i mezetilo sve do pocetka veceri. Pokupili smo stvari potrpali sve u kombi. Ozime smo cijelo donijeli u Teufikovu kafanu radi zezancije. U kafani smo nasli jos jednu grupu lovaca. Posto je bilo jos dosta janjeceg pecenja jelo se i pilo a veselju nigdje kraja. Provod i veselje trajalo je duboko u noc…..

              Haris
              Participant
                Post count: 78

                Plaha prica.Vracas me u lijepe dane kad se lovilo i tefericilo po nasim lijepim sumama

                Teva
                Participant
                  Post count: 8872

                  Nismo lovci. :woohoo:
                  Mi smo samo malo senlucili za novu godinu. ;)


                  Mare
                  :)

                  [img size=150]
                  http://www.rogatica.org/teva/dedomare/DSC02471.JPG%5B/img%5D
                  Teva
                  :)

                  Haris
                  Participant
                    Post count: 78
                    Haris
                    Participant
                      Post count: 78
                      Anonymous
                        Post count: 2088

                        Ova prva slika je ispred moje kuće. Na njoj sve provjereni lovci.
                        Harise, hvala za ovu sliku jer je na njoj i moj baba a.r. a njegovih slika baš i nemam. I ostali na slici su mi bili jako drage osobe u amiđa Abdulah a.r. i Omer Ajanović a.r.

                        Teva
                        Participant
                          Post count: 8872

                          Hari, ko je ubio onog medzeda na slici ???
                          Zadnjeg na Rogatickoj opstini je ubio, kolko se ja sjecam, Rusidbeg Ajanovic i cak smo se slikali sa njim pred tvojom kucom.
                          Jeli smo suho meso od njega a koza sa prepariranom glavom krasi, i danas, dnevni boravak Rusidbegovog sina Mume u stanu na Dobrinji. ;)

                          Haris
                          Participant
                            Post count: 78
                            NANA
                            Participant
                              Post count: 57

                              Ja vam cejfa, ici za pasijom i ubijatio neduzne zivitinje?????

                              Rule
                              Participant
                                Post count: 42

                                Rogatica,1991

                                Teva
                                Participant
                                  Post count: 8872

                                  Stoje s lijeva:
                                  1. ?
                                  2. Mujo Vrazalica
                                  3. ?
                                  4. Alem Hasecic
                                  5. Srbe Vrazalica
                                  6. Lera Vrazalica

                                  Cuce s lijeva:
                                  1. Harki Sehic
                                  2. ?
                                  3. ?
                                  4. ?
                                  5. Sejfo Bekto

                                  Mujo i Srbe, onda jos fale Hulo i rahmetli Drina Vrazalica, su lovci sa kojima sam “lovio” na Zebinoj sumi.
                                  Ova prva trojica, sto ih nabrojah, su jos i mitraljesci a ja pomocnik ovom drugom. ;)

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 40 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.