-
AuthorPosts
-
Mirsad Baljic – Zvaka
SOKIRAO SAM SE KAD SU MI JAVILI DA SAM UMRO!
Ugledni i trazeni list “Blik” objavio vijest kako je nakon duze bolesti umro bivsi igrac Siona Mirsad Baljic -Balja ….
Da Švicarci, odnosno njihovi mediji nisu precizni poput poznatih satova, saznali smo proteklih dana družeći se sa Harisom Škorom, Nedžadom Kuruzovićem, koji žive u Švicarskoj. Od njih smo saznali da je Mirsad Baljić “neko vrijeme” bio mrtav. Ugledni i tiražni švicarski list “Blik” objavio je kako je “nakon duže bolesti umro bivši igrač Željezničara,jugoslovenske reprezentacije i Siona, Mirsad Baljić”. Vijest je šokirala ljubitelje fudbala i navijače u Sionu, ali i brojne Bosance i Hercegovce koji žive u Švicarskoj. Ipak, najviše je šokirala samog Baljića.
– Šokirao sam se kada su mi javili da sam umro. Ni ja nisam znao dok me nije nazvao moj prijatelj Dražen. Prvo je par sekundi šutio, a onda se smijao i zahvaljivao Bogu što me čuje. Nisam znao o čemu se radi, dok mi nije pročitao vijest iz novina. Onda sam se i ja odvalio smijati – ispričao nam je Baljić. Nerado komentira svoju “smrt”.
– Da sam u Americi mogao sam zbog toga dobiti silne pare, ali ovi su mi iz ispričali. Kažu da je greška. Nisam pravio od toga dramu, sretan što sam ipak živ – kaže u svom stilu Baljić. Radije priča o reprezentaciji, našem fudbalu…
– Drago mi je što je Bosna u baražu. Neka i nas ogrije sunce više – rekao je na kraju Baljić, čiji sin Omar slovi kao najveći talent u Švicarskoj. Bio je na meti njemačkih bundesligaša, a trenutno je u Grenoblu kod Meše Baždarevića. Baljić žali što niko iz NSBiH nije pokazao želju da pozove talentovanog veznjaka. Sa ofanzivnim svojstvima. Omara Baljića stručnjaci uspoređuju sa Ibrahimovićem.
Škoro: Zamalo i mene nije strefilo
Haris Škoro je kao i većina Baljićevih prijatelja bio iznenađen viješću iz “Blika”. – Ma, zamalo i mene nije strefilo. Zvali su me sa svih strana prijatelji, a to je bilo prije, možda mjesec dana. Pitaju jesam li čuo, kako se to desilo… Kako sam i ja bio iznenađen, zvao sam neke ljude, ali nisam smio direktno nikog pitati. Najgore je što je vijest bila tako sročena, da ne ostavlja nikakvu sumnju. Napisali su ime, prezime, godine, Baljićeve klubove i još stavili “umro nakon duže bolesti”. Tek sutradan su objavili da je greška i da se radilo o Milenku Bajiću. Ipak, bio je to šok za sve nas. Srećom da je bila dezinformacija. Mada je fin osjećaj kada znaš da nije umro neko ko ti je drag i blizak – kazao je Škoro
Italija
Muhammad Ali sportista 20. stoljeća
Legendarni američki bokser Muhammad Ali najveći je sportista 20. stoljeća, dok su drugo i treće mjesto zauzele nogometne zvijezde Diego Maradona i Pele, rezultat je ispitivanja javnog mijenja u Italiji.
Foto: APAmerički bokser, rođen kao Cassius Marcellus Clay, prikupio je 17,5 posto glasova, ma drugom mjestu je Maradona sa 13,8 posto, dok je Pele dobio 10,5 posto.Među najznačajnijim sportistima prošlog stoljeća nalaze se i košarkaš Michael Jordan, atletičar Jessi Owens, rumunska gimnastičarka Nadia Comaneci i brazilski pilot formule 1 Brazilac Ayrton Senna.
Najbolji sportisti u 2009: Edin Džeko i Larisa Cerić
datum objave: 17. 12. 2009
sarajevo.co.ba
Najbolji sportisti BiH 2009Sinoć su proglašeni najbolji sportisti Bosne i Hercegovine u 2009. godini, prema izboru Nezavisnih novina i BHRT.
Titule najboljih su ponijeli džudo reprezentativka BiH Larisa Cerić i fudbalski reprezentativac BiH Edin Džeko.
Drugo mjesto kod sportistkinja pripalo je karatašici Arneli Odžaković, a trećeplasirana je odbojkašica Sandra Mitrović, dok je u konkurenciji najboljih sportista, drugo mjesto pripalo je fudbaleru Zvjezdanu Misimoviću, a treće atletičaru Hamzi Aliću.
Za najbolju ekipu Bosne i Hercegovine u 2009. je proglašena fudbalska reprezentacija BiH, a za najboljeg trenera Miroslav Ćiro Blažević.
Irma Balijagić-Adler, najbolja bosanskohercegovačka bokserka je dobila priznanje za razvoj sporta – sportska ličnost godine. Nagrada za razvoj sporta – sportski gest godine je u rukama Danijela Šarića, rukometaša Barcelone, dok je posebna nagrada za razvoj sporta posthumno dodijeljena Milošu Mrdiću, nekadašnjem džudo reprezentativcu Bosne i Heregovine koji je prerano izgubio život.
Najperspektivniji sportista je fudbaler Nemanja Bilbija, dok je najperspektivnija sportiskinja stonoteniserka Emina Hadžiahmetović.
Nagrade za životno djelo su dobili, Radoslav Savić, Josip Katalinski, Muhamed Latifagić, te posthumno Ivica Bačić.
Sabahudin Delalić, kapiten reprezentacije BiH u sjedećoj odbojci, proglašen je za najuspješnijeg sportistu invalida, a nagrada za najbolju ekipu u sportu invalida je dodijeljena reprezentaciji BiH u sjedećoj odbojci.
Nagrade za fair-play su dodjeljene navijačima BiH i navijačkim grupama koje su u 2009. godini svojim navijanjem i ponašanjem na tribinama podržali fair-play na sportskim terenima u i van BiH
Goal.com
Džeko u najboljoj ekipi Bundeslige
Napadač Wolfsburga i bosanskohercegovačke nogometne reprezentacije, 23-godišnji Edin Džeko, uvršten je u idealnu ekipu jesenskog dijela Bundeslige u izboru Goal.coma.
“Može biti tek peti na tabeli najboljih bundesligaških strijelaca, ali definitivno ne može ispasti izvan tandema najboljih bundesligaških napadača. Osim što je zabio sedam golova, podijelio je i šest asistencija, što je više od bilo kojega njegov rivala u napadu. Dok je ostatak njegove ekipe osjetno pao u formi, Džeko se tokom polusezone činio najkonstantnijim igračem prvaka, te je često sam sebi stvarao prilike za pogotke. Istinska je šteta što Bosanca nećemo gledati na Svjetskom prvenstvu”, tekst je posvećen “bosanskom dijamantu”.
U napad je Džeko uvršten zajedno sa Stefanom Kiesslingom, najboljim strijelcem Bundeslige s 12 postignutih pogodaka. Uz Kiesslinga, iz jesenskog su prvaka u ekipi sezone upali još veznjaci Toni Kroos i Simon Rolfes, te stoper Sami Hyypiä.
Idealna ekipa Bundeslige po Goal.comu, jesen 2009. (4-1-3-2):
Manuel Neuer (Schalke, Njemačka) – Philipp Lahm (Bayern, Njemačka), Pedro Geromel (Köln, Brazil), Sami Hyppiä (Bayer, Finska), Holger Badstuber (Bayern, Njemačka) – Simon Rolfes (Bayer, Njemačka) – Toni Kroos (Bayer, Njemačka), Mesut Özil (Werder, Njemačka), Eljero Elia (HSV, Nizozemska) – Stefan Kiessling (Bayer, Njemačka), Edin Džeko (Wolfsburg, BiH).
Procitah naslov “Kanadjanka nastupa u sestom mjesecu trudnoce” i presjece me preko stomaka,pomislih sad ce biti da nastupa umjetnicko klizanje,..;kad nije srece,:) gura one serpe po ledu.Dobro je,:) to bi mogla i ja.
Neobična olimpijska priča
Kanađanka nastupa u šestom mjesecu trudnoće
Jedna od najzanimljivijih priča Zimskih olimpijskih igara u Vancouveru je kanadska takmičarka u curlingu. Kristie Moore (30) nastupa na Igrama iako je trudna pet i pol mjeseci.Moore je tek druga poznata trudna sudionica zimskih olimpijskih igara u historiji. Prije 90 godina Šveđanka Magda Julin osvojila je zlato u umjetničkom klizanju na Igrama u Antwerpenu u trenucima dok je bila u prvom tromjesečju trudnoće.
Moore tvrdi da nema nikakvih problema prilikom guranja kamena tokom nastupa.
“Da sam trudna osam mjeseci, možda bih i imala problema”, kazala je Moore.
Istina, Moore je u kanadskoj reprezentaciji, koja je glavni kandidat za zlato, samo rezerva, no i kao takva bi mogla postati druga trudna sportašica sa zlatnim odličjem na zimskim olimpijskim igrama.
Izbor najboljih sportista u 2010. godini: Laureati Nermin Potur i Larisa Cerić
Muška karate-reprezentacija najbolja ekipa, a Suad Ćupina trener
Nermin Potur i Larisa Cerić najbolji su sportisti Bosne i Hercegovine u 2010. godini prema izboru “Nezavisnih novina” i Radio-televizije BiH.
Potur, višestruki prvak BiH u karateu, osvojio je ove godine tri bronzane medalje na velikim takmičenjima, dvije na Svjetskom prvenstvu u Beogradu (pojedinačno i ekipno) i jednu na Evropskom prvenstvu u Atini (ekipno).
– Bio sam veoma sretan kada sam vidio svoje ime među kandidatima, a ovu nagradu doživljavam kao iskreno priznanje za sve uspjehe, trud i rad – rekao je Potur.
Najbolja bh. džudistkinja bila je laureat i prošle godine, a u 2010. krunu je zaslužila niskom uspješnih nastupa.
– Drago mi je što je žiri i ove godine prepoznao uloženi trud – rekla je Cerić.
Žiri, kojim je predsjedavala Svetlana Ceca Kitić, najboljom ekipom proglasio je mušku karate-reprezentaciju BiH, bronzanu s Evropskog i Svjetskog prvenstva.
Nagrade su dobili i selektor muške karate-reprezentacije BiH Suad Ćupina (najbolji trener), džudist Stefan Majdov i plivačica Branka Vranješ (najperspektivniji sportisti), reprezentacija BiH u sjedećoj odbojci (ekipa u sportu za invalide) i Jovica Radanović (najbolji pojedinac u sportu za invalide).
Posebna priznanja pripala su bokseru Smajilu Šikalu (za fer-plej), rukometnim radnicima Borisu Šatordžiji, Saši Pandžiću i Dušanu Popoviću (za razvoj sporta u BiH) i navijačima NK Čelik (za sportski gest), dok je za razvoj raftinga posthumno dodijeljeno priznanje Branki Štulić, reprezentativki koja je izgubila život predstavljajući svoju zemlju na Evropskom prvenstvu u Italiji.
Matić, Osim, Beneš i Delalić
Nagrade za životno djelo dobili su ljudi koji su sport utkali u svoje živote. Priznanja su pripala Rastislavu Matiću i Ivici Osimu, legendama koje su cijeli svoj život posvetile fudbalu, zatim Marjanu Benešu, jednom od najboljih boksera i sportista bivše Jugoslavije, te rukometnom arbitru Džabiru Delaliću.
IMA NEŠTO VAŽNIJE I OD REZULTATA
Fudbaleri enngleskog šestoligaša Boreham Wodda pokazali su da im je fair – play važniji od rezultata.
Naime, pomenuti klub zauzima predposljednje mjesto na tabeli i svaki bod mu je zlata vrijedan. Međutim, i pored borbe za goli život u duelu sa Havantom su pokazali da ima nešto i mnogo vrijednije od rezultata.
Devet minuta prije kraja utakmice Havant je imao prednost od jednog gola. Igrač Borehama ležao je na travnjaku, a fudbaleri Havanta izbacili su loptu van granica igrališta kako bi istom bila ukazana pomoć.
Jedan od igrača Borehama s polovine igrališta vratio je loptu protivničkom golmanu, no ista je završila u golu i bilo je to 1:1. Ali, fair – play je stupio na snagu. Jedan od igrača Havanta prošao je nepomične igrače Borehama i zabio za 2:1.
Pogledaj video:
Pogledajte deset najvećih transfera svih vremena
U ponedjeljak je navečer Andy Carroll pristupio Liverpoolu u najvećem transferu ikad prema jednome premierligaškom klubu. Sat vremena kasnije njegov je rekord srušio Fernando Torres.
Carroll je Liverpool pojačao iz Newcastlea za svotu od 35 miliona funti (41 miliona eura). Nikad prije njega jedan ostrvski klub nije platio toliku odštetu za jednog nogometaša, a rekord je držao Robinhov prelazak iz Reala u Manchester City u ljetu 2008. godine za 32.5 miliona funti.
Nije dugo trebalo da bi 22-godišnjeg centarfora s prvog mjesta skinuo njegov prethodnik s brojem 9 u Liverpoolu. Španac Fernando Torres (26) potpisao je za Chelsea u transferu teškom 50 miliona funti (58 miliona eura).
Na Top 10 listi najskupljih transfera u odštetnom smislu Torresov je transfer zauzeo visoko četvrto mjesto, a Carrollov osmo.
U vodstvu je još jedan ostrvski transfer, ali iz engleskog kluba u europski. Riječ je o Cristianu Ronaldu, koji je u ljetu 2009. godine napustio Manchester United za 80 miliona funti, koliko je klubu s Old Trafforda isplatio Portugalčev današnji klub, Real Madrid.
Kad su pitanju samo zimski transferi, ovogodišnji su premierligaški apsolutni rekorderi: Torres je uvjerljivo prvi, Carroll drugi, Džeko treći a Suarez četvrti.
Top 10 nogometnih transfera svih vremena:
[color=#FF0000]1. Cristiano Ronaldo, Manchester United – Real Madrid, 80, ljeto 2009.
2. Zlatan Ibrahimović, Inter – Barcelona, 56.5, ljeto 2009.
3. Kaka, Milan – Real Madrid, 56, ljeto 2009.
4. Fernando Torres, Liverpool – Chelsea, 50, zima 2011.
5. Zinedine Zidane, Juventus – Real Madrid, 45, ljeto 2001.
6. Luis Figo, Barcelona – Real Madrid, 37, ljeto 2000.
7. Hernan Crespo, Parma – Lazio, 35.5, ljeto 2000.
8. Andy Carroll, Newcastle – Liverpool, 35, zima 2011.
9. David Villa, Valencia – Barcelona, 34.2, ljeto 2010.
10. Gianluigi Buffon, Parma – Juventus, 32.6, ljeto 2001.[/color]NA ‘VEČERI KURANA’ U ŠVAJCARSKOJ: Bivši fudbaler Crvene zvezde Nenad Jevtić prešao na islam i uzeo ime Jusuf
Na tradicionalnoj manifestaciji “Večer Kurana”, u švajcarskom gradu Cofingenu, koja okuplja najeminentnije hafize svijeta, pred oko 2.000 okupljenih ljudi, islam je primio bivši fudbaler FK Crvena zvezda iz Beograda Nenad Jevtić, koji je u okviru svečane ceremonije prihvatio ime Jusuf.
Večer Kur’ana, ZofingenKako piše “Dnevni avaz”, vijest je prenio hafiz Emin ef. Tucović iz Mostara, koji je zajedno s hafizima Harunom Efendićem, Ćamilom Hajdarevićem i Sabahudinom Skejićem na tradicionalnom učenju Kurana u Cofingenu zastupao BiH.
– Nenad, odnosno Jusuf, rekao je da je motivacija njegovog prelaska na islam u tome što je nekolika puta proučio Kuran koji je na njega djelovao inspirišuće. Kaže da je želio da pred velikim brojem ljudi izgovori šehadet. Dodao je i da je njegova savjest potpuno mirna i sretan je što pripada islamskoj vjeri – kazao nam je hafiz Tucović.
Inače, Jevtić je trenutno fudbalski menadžer, a živi i radi u Švajcarskoj.
(Dnevni avaz, BLIN MAGAZIN/ma)
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.