mirsad_d
Participant
    Post count: 4000

    U BiH ima još oko 220 000 mina

    objavljeno: 11. 08. 2009

    Gavran je naveo da je od mina ove godine stradalo 10 lica, od kojih četvoro smrtno, dok je u posljednjih mjesec dana nastradalo troje djece, među kojima je jedno poginulo.
    U BiH trenutno se nalazi oko 220 000 mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava i oko 1 620 kilometara kvadratnih minski sumnjive površine, izjavio je danas u Sarajevu direktor Centra za uklanjanje mina BiH – BHMAK Dušan Gavran.

    On je na konferenciji za novinare istakao da je od 1996. godine od mina stradalo 1 670 osoba, od čega je 492 smrtno, a da je među stradalim bilo i 96 deminera, od kojih je 41 izgubio život.

    Gavran je naveo da je od mina ove godine stradalo 10 lica, od kojih četvoro smrtno, dok je u posljednjih mjesec dana nastradalo troje djece, među kojima je jedno poginulo.

    Na današnjoj konferenciji za novinare predstavljen je i besplatan telefonski broj 0800 50 700 na koji građani mogu da dostave informacije Centru za uklanjanje mina u BiH o lokacijama minskih polja u BiH, ukoliko ih posjeduju i tako zajednički doprinesu što većoj redukciji minski sumnjive površine i bezbjednosti za stanovništvo koje živi ili se kreće u blizini minske opasnosti.

    Istakavši da su ovaj projekat pokrenuli u saradnji sa Oružanim snagama BiH, Gavran je napomenuo i da su EUFOR i NATO obezbijedili 100.000 evra.

    “Učinjeno je mnogo napora da se identifikuju i očiste od mina zagađene površine, ali se one i dalje mogu naći skoro po cijeloj zemlji”, rekao je Gavran.

    Prema njegovim riječima, njihovo lociranje veoma je komlikovano, jer je po pravilu riječ o minskim poljima nepoznatog rasporeda, kao i o pojedinačnim minama ili grupama mina na širem području.

    Gavran je pozvao sve građane da prijave sumnjive površine na ovaj besplatan broj, nakon čega će Centar napraviti projekte i te lokacije staviti na listu prioriteta za čišćenje.

    Govoreći o planovima za ovu godinu, Gavran je naglasio da plan rada za prvih šest mjeseci nije ispunjen zbog nedostatka finansijskih sredstva, jer BiH nije uplatila 30.000 KM koliko je bilo predviđeno za ovu godinu, dok će donatori uložiti oko 20 miliona dolara, te da će zbog toga 2009. biti deminirano oko 15 kilometara kvadratnih.

    On je napomenuo da je za deminiranje godišnje potrebno izdvojiti oko 80.000 KM i da se može deminirati između 35 i 40 kilometara kvadratnih.

    “Minska situacija je stavljena pod kontrolu i nadamo se da ćemo do 2019. godine očistiti BiH od mina”, naglasio je Gavran i podsjetio da je 1996. godine u BiH bilo 4 200 kilometara kvadratnih sumnjive površine.

    Portparol EUFOR-a Mendi Mekbejn naglasila je da su EUFOR i NATO zadovoljni što su sarađivali sa Centrom za uklanjanje mina i Oružanim snagama BiH na ovom projektu i da se nada da će ova besplatna telefonska linija ohrabriti građane da prijave sve lokacije pod minama.

    srna / bih-x.info