Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 68 total)
  • Author
    Posts
  • Dedo
    Participant
      Post count: 1243

      http://www.youtube.com/watch?v=_HMK6WL_RUc

      EVO OVO JE LIJEK PROTIV SVIH BOLESTI I SVIH NEDACA:

      OVO ODVRACA OD TURABIJA:

      Dedo
      Participant
        Post count: 1243

        http://www.youtube.com/watch?v=_HMK6WL_RUc

        EVO OVO JE LIJEK PROTIV SVIH BOLESTI I SVIH NEDACA:

        OVO ODVRACA OD TURABIJA:

        Mustafa
        Participant
          Post count: 8282

          sadrvan Bilten

          Mustafa
          Participant
            Post count: 8282
            Mustafa
            Participant
              Post count: 8282

              Proces islamizacije na Otoku

              Godišnje više od 5.000 Britanaca pređe na islam

              Broj Britanaca koji su prešli na islam premašio je 100.000, a tome su dosta doprinijele mlade Britanke. Ova pojava je posebno učestala u posljednjih deset godina, a na islam, site konzumerizma i nemorala, prelaze Britanke čiji je prosjek godina 27, piše “Daily Mail”.
              Ovo su rezultati studije koju je provela multivjerska grupa “Faith Matters”, a oni pokazuju da Velika Britanija prolazi kroz proces islamizacije. U izvještaju se navodi kako su Britanci koji su prešli na islam istakli kako je njihova nova religija “perfektno kompatibilna” sa životom u Velikoj Britaniji.

              “Ti ljudi nisu petokolonaši čiji je cilj potkopavanje zapadnjačkog načina života, to su sasvim obični ljudi ujedinjeni u svom poštivanju religije koju najveći dio vidi kao savršeno kompatibilnu sa zapadnjačkim načinom života”, stoji u izvještaju.

              Procjenjuje se da je oko 5.200 žena i muškaraca u Velikoj Britaniji, od čega 1.400 samo u Londonu, prešlo na islam u proteklih 12 mjeseci. Gotovo dvije trećine su žene, više od 70 posto njih su bijele, a prosječna starost pri prihvatanju nove vjere im je 27 godina.

              Prema procjenama, prije deset godina u Velikoj Britaniji je bilo 60.000 ljudi koji su prešli na islam. Od tada zemlja je, navodi “Daily Mail”, vidjela širenje nasilnog islamističkog ekstremizma i terorističkih zavjera, uključujući i bombaški napad 7. jula 2005. u Londonu. No, istraživanja pokazuju kako je s terorizmom povezano vrlo malo muslimana koji su prešli na islam.

              Konvertiti kao negativne strane u britanskom društvu navode alkohol i pijanstvo, nedostatak morala i neobuzdani konzumerizam, a više od 25 posto njih smatra da postoji “prirodan sukob” između života pobožnog muslimana i prosječnog Britanca. Devet od deset žena koje su prihvatile islam ističe kako se danas odijevaju više konzervativno nego prije, više od polovice ih je počelo nositi maramu, a pet posto njih nosi burku. Više od polovine ispitanih je istaklo da njihov potez nije naišao na odobravanje njihove porodice.

              Prošle godine je Lauren Booth, svastika bivšeg premijera Tonyja Blaira, privukla je veliki publicitet objavivši svoj prelazak na islam. Direktor “Faith Mattersa”, Fiyaz Mughal, ističe kako je prelazak na islam ranije bio stigmatiziran i pogrešno povezivan s ekstremističkim ideologijama i diskriminirajućom kulturnom praksom. No, sve više to nije slučaj.

              sarajevo-x

              mirsad_d
              Participant
                Post count: 4000

                Oslobođenje 8.1.2010.g.

                Mustafa
                Participant
                  Post count: 8282

                  Danska:

                  Većina Danaca ne vide opasnost u islamu

                  Studija koju je uradio Centar za istraživanje islamskih propisa i ekstremizma (ICK) pokazala je da 70% Danaca ne vide uopšte islam kao prijetnju njihovom društvu.
                  Također, studija je pokazala da 90% Danaca ne zanima toliko da li je njegov komšija musliman ili kršćanin.

                  Mehdi Muzaferi, direktor ovog Centra izrazio je svoje oduševljenje i radost zbog ovakvih pozitivnih rezultata, jer ovo istraživanje pokazuje da Danci sada imaju zreliji pristup islamu i da znaju razlikovati islam kao vjeru i ekstremne i radikalne grupe koje svoje učenje pripisuju vjeri islamu i koje svoje postupke pripisuju islamu kako bi opravdali svoje radnje.

                  Direkor Centra je posebno naglasio da je uglavnom omladina ta koja smatra da islam ne predstavlja opasnost po njihovu zemlju, njih oko 60%, dok je 10% onih koji su starije dobi i oni se ne slažu sa mišljenjem omladinaca.

                  Mustafa
                  Participant
                    Post count: 8282

                    500 metara od Arene

                    Pula dobija islamski centar od dva miliona eura

                    Nakon Rijeke, islamski kulturni centar s džamijom na površini od skoro 2.500 kvadrata dobit će i istarski muslimani. U samom centru Pule tokom iduće godine trebala bi početi gradnja džamije, kao i pratećeg poslovno-stambenog kompleksa, a cijeli je projekt vrijedan oko dva miliona eura, piše zagrebački Jutarnji list.

                    Prikupljanje dokumenata

                    Prema riječima Esada Jukana, glavnog imama Istarske županije, novac ne bi trebao biti problem, a sredstva se prikupljaju donacijama. Pomoć je najavio i libijski lider Muamer el Gadafi. Jedino što trenutno koči početak gradnje je žalba jednog od komšija na lokacijsku dozvolu za poslovno-stambeni objekt.

                    “Posljednje dvije godine prikupljamo dokumentaciju za prvi projekt, džamiju, imamo lokacijsku dozvolu, no za drugi objekt komšija je podnio žalbu koja će, vjerujem, biti riješena. S obzirom na to da su ta dva objekta povezana, nema smisla počinjati graditi jedan bez drugog”, rekao je Jukan.

                    U samom centru

                    Cijeli je projekt zapravo rekonstrukcija zgrade koja je u vlasništvu Medžlisa Islamske zajednice Pula. Građevinska parcela, predviđena Generalnim urbanističkim planom grada Pule, nalazi se u samom centru Pule, udaljena od amfiteatra Arene svega 500 metara.

                    Zahtjev za promjenu, odnosno dogradnju zgrade u vjerski objekt Islamske zajednice Pula i gradnju minareta predan je 2009. godine. Postojeća se građevina, napravljena za stambenu namjenu još 1895. godine, neće mijenjati u visinu, već će se samo neznatno dograditi s dvorišne strane. Minaret visine 17,5 metara gradit će se unutar dvorišta, uz samu zgradu, što će biti dva i po metra više u odnosu na sadašnju visinu zgrade.

                    Za 5.000 muslimana

                    Ovaj bi centar, smatra imam Jukan, trebao zadovoljiti potrebe više od 5.000 muslimana, koliko ih živi na području Pule i Istre, i to u idućih 50 godina.

                    sarajevo x

                    Dedo
                    Participant
                      Post count: 1243

                      Muhabet sa Hafiz Ef Bugarijem:

                      Nama je preokupacija danas gdje ćemo provesti godišnji odmor i kako ćemo sebi napraviti dobro raspoloženje, a trebalo bi da nam preokupacija bude samo to kako ćemo olakšati čovjeku da dođe do sebe. Da spozna svoje slabosti i da osjeti harmoniju i ljepotu u braku. To nama fali!

                      “Svako daje od sebe, a niko neće da sebe da“
                      Oaza: Esselamu alejkum, cijenjeni hafize! Za početak zamolili bismo Vas da nam kažete nešto o sebi?
                      Hafiz Bugari: Alejkum selam! Rođen sam u jednom malom gradiću kod Prizrena, Orahovcu. Još kao mladić imao sam želju da upišem medresu. Sve što se želi može se postići, samo je potrebna volja. Moj efendija, rahmetullahi alejh, je stalno tražio od mojih roditelja da mi dozvole da se školujem. Pošto sam bio iz siromašne porodice moj je babo rekao da nema mogućnosti da me školuje. A moj rahmetli efendija je vazda govorio da je važno da imaš želju da ga upišeš, a što se tiče financija to nije tvoj problem. Uzvišeni Allah dž.š. kaže:
                      “… jer mi vas hranimo, a konac pripada onima koji su svjesni Allaha.“
                      Upisao sam i završio Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu. Nakon završene medrese, kao skoro svaki učenik, imao sam želju da studiram u arapskom svijetu. Pošto nisam htio da gubim vrijeme tamo sam predao dokumente, a odmah nakon završenog vojnog roka upisao sam FIN (Fakultet islamskih nauka) u Sarajevu. Dobro se sjećam kako sam se zarekao, ako budem primljen tamo, makar bio ovdje treća godina fakulteta, ja ću ga napustiti i otići. Interesantno, Allah dž.š. me iskušava. Treće godine fakulteta dobijam dokumente da sam primljen. Nisam dugo razmišljao, već sam napustio fakultet i otišao u Medinu. Pošto mi tamo nisu priznali ništa od fakulteta, ja sam prije svega, dvije godine učio jezik i hifz, a ujedno sam se i oženio. Pošto sam želio upisati fakultet koji je bio vezan za Kur’an morao sam biti hafiz ili naučiti 10 džuzeva za prvu godinu dana, da bi ga slijedeće godine cijela napamet znao. Završio sam fakultet 1998. godine, kada sam se vratio u Sarajevo, gdje sam od 1999., pa do 2003. godine bio imam u Čaršijskoj džamiji.
                      Sada sam imam u jednoj mahalskoj, Bijeloj džamiji na Vratniku. Imam običaj kazati da sve što se više udaljavaš od kuće, sve te Allah dž.š. više približava kući. Tako da sad mogu u papučama doći u džemat. Hvala Allahu dž.š., nije važno gdje čovjek radi, već je važno da radi!
                      Oženjen sam i imam četvero djece, hvala Allahu dž.š.
                      Oaza: Poznato nam je hafize da si dosta omiljen među omladinom. Reci nam nešto o stanju omladine u BiH?
                      Hafiz Bugari: Što se tiče omladine, sa moje tačke gledišta, ja mogu reći da je omladina čista. Okolina je jako važna, ona čini čovjeka. Dakle, gdje čovjek odrasta, on neprimjetno poprima osobine onih s kojima se druži. Našoj omladini tražim hiljadu opravdanja za njihovo ponašanje. Počevši od toga da je to generacija čiji su roditelji odgajani u sistemu u kojem se nije moglo naučiti kako čovjek treba da živi, da osjeti ljepotu u životu, nego se učilo kako ćeš na tuđi račun da živiš i ako imaš od koga da ukradeš – dobro i jest!
                      Kad čujem da neko kritikuje omladinu, imam običaj reći da je ta omladina komadić zemlje koji je nacionalizovan. I na tom komadiću zemlje se svašta sijalo. I ako su se tikve sijale, nećemo valjda očekivati da niknu lubenice. Znači mi moramo povaditi sve ono što se prije sadilo, ako želimo nešto lijepo i plemenito posijati.
                      A da bi to postigli, mi moramo žrtvovati sve što imamo! Ako treba, zapostaviti i sebe da bi popravili našu omladinu.
                      I mogu reći, u odnosu na našu omladinu prije rata, da sam prezadovoljan sa kvalitetom naše omladine danas. Omladina treba “živi primjer“, tj. duhovnog roditelja, koji će se brinuti za njihov život i koji će im pomoći da oni vide u čemu se griješili i čemu teže. To je ono što im trebamo ponuditi, a ne da ih kritikujemo! Jer, ako ne budu imali živ primjer, oni će krenuti i za drogom, a neće za onim što je najvažnije za njih i za društvo.
                      Oaza: Uvaženi hafize, recite nam kako ste postigli svoju omiljenost među omladinom, u čemu je tajna Vaših rezultata i uspjeha, te nam recite nešto o ljudima drugih vjeroispovijesti koji veoma često dolaze, baš kod Vas, radi prihvatanja islama?
                      Hafiz Bugari: Što se tiče rezultata i uspjeha to nije u našim rukama. To je kod Allaha dž.š. Naš je problem u tome što mi hoćemo da vidimo svoje rezultate, da drugi vide ko smo mi! A Allah dž.š. kaže:
                      “I reci, vi radite, pa će Allah vidjeti, i Njegov Poslanik, i vjernici ono što radite.“
                      Nije rečeno “I ti ćeš vidjeti!“ Znači, ne treba da nam bude preokupacija da po svaku cijenu vidimo rezultat svoga rada. Postoje projekti koji traju po pedesetak godina. Posebno ovi duševni projekti, jer teško je promijeniti prirodu čovjeka. Teško je počupati sav taj korov. Sjećam se kako mi je jedan učenik pričao kako doći do uzurpiranih zemljišta. Kaže, jedan je zemljoradnik okopavao luk, pa je otišao svome učitelju, a to je bio Emin efendija iz mog mjesta, pa mu je rekao da mu nije jasno kako se ponaša korov. On ga čupa, a ovaj ponovo raste. A Emin efendija mu odgovori: “Zar nisi čuo mladiću kako ti taj korov govori da je on domaćin na njivi? Znaš li ti ko je korov posijao? A taj luk je došljak, on do juče nije bio tu. I korov ne želi da luk kao takav tu raste, jer on je došljak, nije odavde!“
                      Eto, i mi smo u jednoj takvoj situaciji. Naša njiva je dunjaluk, a korova, koji nam sisaju sok imana, ima svugdje oko nas! I da bi mi mogli normalno da odrastemo moramo imati nekoga ko će se brinuti i okopavati našu njivu, da bi luk mogao normalno da raste. Ne budeš li dozvolio da oko tebe tvoj mentor radi i čupa korov, otići ćeš nepismen na “onaj“ svijet! Kao što sam rekao, čovjek mora da se žrtvuje i da reklamira islam kakav jeste, a ne kakav se opisuje u raznim medijima. Poslanik a.s., je rekao: “Najdraža vjera Allahu je čistoća u ljubavi (misli se na fizičku i duhovnu čistoću) i tolerancija.“
                      Znači, nema posvećivanja ljubavi nekom drugom osim Allahu dž.š., jer nam je On sve to dao, što mi volimo i čemu pridajemo važnost. I to smo sve džaba dobili! I tolerancija. Znači, da budemo širokogrudni, oni koji praštaju i koji su blagi. Zapitajmo se zašto Poslanik a.s., nije rekao koja je vjera u pitanju. Zato što sigurno ima među muslimanima onih koji nisu tolerantni, koji neće ni bratu muslimanu da oproste, a kamoli nekom drugom! Uzmimo sebi za primjer kako je Poslanik a.s., oprostio onom židovu koji mu je svaki dan ostavljao izmet pred vratima! U Meki su na njega bacali utrobu od životinja! I mi to sve uzimamo za primjer, ali nikako da se po tome ponašamo. Vjera islam je ta koja gleda samo dobru stranu kod osobe. Svaki musliman mora da bude svjestan da je Allah dž.š., sjeme dobrote smjestio u svakoj osobi, samo što je ono zatrpano blatom života. Dakle okoline koja ga okružuje i sistem u kojem je živio itd.
                      Mnogi ljudi drugih vjera jedva čekaju da razgovaraju o islamu. Evo, juče sam razgovarao sa jednom Slovenkom. Došla ovdje, na Vratnik u džamiju. Kad smo pričali o Allahu dž.š. i o vjeri ona je plakala! Zašto? Jer je duša zasićena dunjalukom!
                      Ne zna omladina više kud bi i zato je pravi izlaz u islamu. Interesantno, što jedni više islam napadaju – muslimani teroristi, ovakvi-onakvi – drugi se sve više vraćaju islamu. Štaviše, islamu se vraćaju ljudi koji su nešto postigli, koji su nešto napisali, ljudi koji razmišljaju, koji su cijenjeni u društvu, tj. elita! Imam običaj svakom kazati da je islam njegova izgubljena stvar.
                      Zato što se mnogi zgroze čim čuju riječ islam ili tesavuf ili vehabizam ja se često našalim, pa kažem: “Eto, od danas ćemo islam zvati iman!“ Jednom me je upitala jedna osoba druge vjere: “A koja je to vaša vjera?“ Ja joj kažem: “Iman!“ Pa ona upita šta to znači, a ja joj velim da to znači da ja njoj više želim nego sebi! A ona će: “Ah, kako je to divno!“
                      Žalosno je kako mi zbog drugih ljudi nećemo da dođemo do ljepote i do vječnog rahatluka. Svi ćemo mi biti pitani da li smo svojim ličnim primjerom nekoga otjerali od vjere i da li smo prikazivali pravu sliku islama! Zapamtimo, svi oni koji ne vole vjeru su oni koji vole da udovoljavaju svojim strastima. Islam je ljepota! I mnogi jedva čekaju da tu ljepotu osjete. Pogotovo oni koji su branili BiH, bez obzira koje vjere bili. Oni su vidjeli, a to im je najveći svjedok, da je među nama ostao onaj osjećaj – ja te cijenim, vjeruj ti u šta god hoćeš, samo nemoj nered činiti i smutnju širiti!
                      Ja se našalim, pa kažem vjeruj ako hoćeš i u semafor, samo kad budeš činio taj svoj ibadet nemoj stajati na trotoaru, jer ćeš ometati ljude u prolazu, i nemoj stajati na cesti, jer će te zgaziti auto! To jest, važno je da ne činiš nepravdu ljudima!
                      A naša je dužnost da dođemo do tih ljudi, da oni “sutra“ ne bi imali dokaz protiv nas, pa da kažu zašto im nismo rekli, zašto im nismo ponudili islam!
                      Oaza: Za kraj zamolili bismo Vas za poruku našoj omladini u dijaspori.
                      Hafiz Bugari: Meni su najslađe poruke Muhammeda a.s. Prenosi se da je on rekao: “Da izađem da izvršim potrebu svome bratu, da mu olakšam, da mu iziđem u susret, to je bolje nego da ostanem u svojoj džamiji, u itikafu dva mjeseca.“ Zamislite, dva mjeseca da se posveti Allahu dž.š., i to Poslanik a.s., i to u njegovoj džamiji! Možete misliti koji je to ibadet! A izići u susret bratu ili sestri je Allahu dž.š. draže od toga!
                      I drugi hadis u kojem se govori da je bolje da iziđete u susret svome bratu ili sestri nego da ostajete u vašim kućama da se naslađujete sa vašim ženama.
                      Nama je preokupacija danas gdje ćemo provesti godišnji odmor i kako ćemo sebi napraviti dobro raspoloženje, a trebalo bi da nam preokupacija bude samo to kako ćemo olakšati čovjeku da dođe do sebe. Da spozna svoje slabosti i da osjeti harmoniju i ljepotu u braku. To nama fali! Dakle, ako želimo istinski da se popravimo onda krenimo od sebe!
                      Pokušajmo da shvatimo dobro ovu bosansku izreku, koju često upotrebljavamo, pa kažemo: “Vala, ja ću dati sve od sebe da napreduje društvo ili džemat.“ Kažemo ja ću dati sve od sebe, a niko neće da sebe da! Ono, nije budala! Dat’ će neko i sto hiljada eura, samo njega ne diraj! A Allah,dž.š., hoće da mi sebe damo. Kako su ashabi sve što su imali žrtvovali i ništa im nije bilo teško. Znali su otići i ne vraćati se petnaest godina! Ode on na zadatak, ode da širi ljubav i harmoniju među ljudima, jer mu je žao da gleda ljude kako se pate, da gleda brakove kako se raspadaju.
                      Iskoristimo to što nam je omogućeno i nemoj da radimo da bi samo sebe spominjali! Da zikir činimo samima sebi, kako imam običaj kazati. A bolje je da nam zikir čini Allah dž.š., i Njegovi meleci! Jer On je rekao u hadisu kudsi da će onog ko Ga bude spominjao u sebi On spominjati u Sebi. A onog ko Ga bude spominjao u društvu On će spominjati u još boljem društvu. Zamisli, gdje god dođeš ti reklamiraš Allahovu milost, mudrost, znanje i moć, a onda On tebe reklamira kod meleka!
                      Eto, toliko.
                      Selam svima u dijaspori!
                      Izvor: http://www.oaza.at

                      pasa
                      Participant
                        Post count: 295


                        Zanimljivosti[b]
                        Savjet braci: “Kako utjesiti suprugu kada je tuzna”[/b]
                        Zagrljaj je nekad djelotvorniji od lijeka Kad smo neraspoloženi ili tužni, čvrst zagrljaj dobro dođe, a stručnjaci kažu da ova pojava ima i naučnu osnovu. Naime, utešni zagrljaji i dodiri zaista pomažu i smanjuju bol. Švedski naučnici tvrde da bol koja nastane kad se koža zagrije do temperature kad osetimo neprijatnost može da se umanji ako bolno mjesto nežno protrljamo mekanom četkicom. To objašnjava zašto roditelji instinktivno grle i ljube dijete kad padne. Čak i utešna ruka na ramenu u trenucima krize ima dejstva. Naučnici su takođe utvrdili da je naša koža prepuna nervnih vlakana koja se pokreću kad nas neko grli, mazi ili nježno dodiruje. Oni tad odašilju informacije u dio mozga zadužen za osećanja i stvara se osećaj zadovoljstva. Upravo aktivacija ovih „vlakana zadovoljstva“ ili C vlakana zaustavlja druga vlakna da raznose poruke o bolu u mozak. Profesor Francis McGlone iz firme Unilever koji je otkrio C vlakna kaže da zagrljaji i njega tijela i lica poput češljanja kose imaju veoma važnu ulogu u stvaranju osjećaja zadovoljstva. „Ako gledate nekoga ko mazi i grli drugu osobu ili majku koja grli dijete, imajte na umu da su ti pokreti rezultat aktiviranja C vlakana i oni su osnova odgoja i njegovanja. Svima bi nam dobro došlo više zagrljaja i nježnih dodira. Jedno istraživanje je dokazalo da pacijenti bolje podnose loše vijesti ako ih ljekar pritom dodirne“, rekao je profesor McGlone.

                        pasa
                        Participant
                          Post count: 295

                          [img size=150]
                          http://www.n-um.com/files/images/b33.thumbnail.jpg%5B/img%5D
                          Prenosi se od Ebu Hurejra,r.a., da je Allahov vjerovjesnik s.a.v.s., rekao: “ Namaz je glavni stub vjere, a u njemu ima deset pohvalnih svojstava: – namaz uljepsava lice, – namaz osvjetljava srce,
                          http://www.n-um.com

                          pasa
                          Participant
                            Post count: 295
                            pasa
                            Participant
                              Post count: 295
                              pasa
                              Participant
                                Post count: 295
                                pasa
                                Participant
                                  Post count: 295
                                Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 68 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.