Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 730 total)
  • Author
    Posts
  • Mustafa
    Participant
      Post count: 8282

      Komsinica joj ukrala automatsku pusku?!

      Policijskoj stanici Rogatica, 30.08.2008., G.N. (1955.), nastanjena u Rogatici, prijavila je da joj je, 29.08.2008., poznanica M.N. (1952.), nastanjena u Rogatici, otuđila automatsku pušku sa drvenim kundakom, kalibar 7,62 mm, koja se nalazila u dječijem krevetcu ispred njene kuće, zamotana u ćebe. U toku pretresa kuće i pomoćnih objekata, vlasništvo M.N., koji je policija izvršila po nalogu dežurnog tužioca – nije pronađeno navedeno oružje. Protiv G.N će biti podnesen izvještaj o počinjenom krivičnom djelu – nedozvoljena proizvodnja i promet oružja i eksplozivnih materija.

      Mustafa
      Participant
        Post count: 8282

        ROGATICA

        Teška krađa, član 232. KZ RS –

        Policijskoj stanici Rogatica, dana 03.09. ove godine, oko 07,00 sati, D.S. je prijavio da je izvršena provala u kancelarije preduzeća DOO «Despot» Rogatica, koja se nalazi u krugu AD «Alpo-Rogatica» u Boričkoj ulici. Po ovlaštenju dežurnog tužioca, radnici krim. policije su izvršili uviđaj i konstatovali da je nepoznati izvršilac ili više njih upotrebom podesnog alata ušao kroz prozor zgrade, te iz jedne od kancelarija otuđio za sada neutvrđenu količinu novca. Rad na slučaju se nastavlja.

        Mustafa
        Participant
          Post count: 8282

          KOPACI – GPRAZDE

          Seminar o razvoju poljoprivrede i ruralnog turizma

          Prema svim procjenama općine Gornjedrinskog područјa naјveću i naјrealniјu šansu vide u intenzivniјem razvoјu poljoprivrede i ruralnog turizma. U tom cilju, a u saradnji sa Poslovnim inkubatorom u sektoru poljoprivrede „Kraјina“ iz Banja Luke, u Kopačima je organizovan seminar u sklopu broјnih aktivnosti na izradi Studiјa razvoјa poljoprivrede ovog brdsko-planinskog kraјa.

          Predavači na seminaru su bili eminentni stručnjaci iz Srbiјe i RS iz oblasti ekonimiјe, poljoprivrede, voćarstva i stočarstva. Zbog značaјa tema seminaru su prisustvovali i predstavnici općina Rogatica, Višegrad, Čaјniče, Novo Goražde, Goražde, te regionalne kancelariјe UNDP-a iz Foče.

          – Osnovni cilj ovog skupa bio јe da obјedinimo interese i zahtjeve općina gornjedrinskog područјa kako bi zaјedničkim snagama planirali poljoprivrednu proizvodnju, kako da јe ekonomski razviјaјu i na koјi način da budu efikasni u toј proizvodnji.

          Imaјući u vidu da se radi o relativno manjim općinama, koјe su slabo ili izrazito nerazviјene, a da bi opstale neophodno јe da zaјednički nastupaјu u privatnoј proizvodnji, preradi i zaјedničkom plasmanu na izbirljiva tržišta, poјasnio јe Vlado Cviјić, ekspert za poljoprivrednu proizvodnju pri OEBS-u, napominjuјući da јe u fazi izrade posebna Studiјa koјa će služiti kao putokaz kako bi poljoprivredni proizvođači lakše ostvarivali svoјe interese.

          Prema njegovim riječima, radi geografskog položaјa, razuđenosti terena i zahtjeva tržišta ovo područјe uz gornjedrinski sliv јe idealno za bavljenje stočarstvom, voćarstvom i proizvodnju u zatvorenim prostorima.

          Na seminaru јe bilo riječi i o intenzivniјem razvoјu ruralnog turizma, za šta na ovom područјu postoјe idealni preduslovi.

          Mustafa
          Participant
            Post count: 8282

            ROGATICA:

            Iz Vlade RS traže da se reducira saradnja sa stranim i institucijama iz Sarajeva

            Pompezna obećanja Vlade RS o ulaganju 200 miliona KM u razvoj istočnog dijela RS za općinu Rogatica samo su prazna priča, kazao je za „Avaz“ načelnik ove općine Tomislav Batinić.

            – Od Vlade RS, iz sredstava dobijenih privatizacijom Telekoma, Rogatica nije dobila ni marke. Svi smo, kad smo uvodili telefone, plaćali 1.500 do 2.000 KM, danas je to neko prodao i nama obećava kako će u istočni dio uložiti 200 miliona. Volio bih da je ijedna opština oko nas dobila te pare, pa iako Rogatica nije – ističe Batinić.

            Općina Rogatica kandidirala je projekte u vrijednosti od oko osam miliona KM, a prioritet je sanacija vodovodne mreže i dovođenje vode sa izvorišta 13 kilometara od grada, čime bi se ostvarile uštede od oko 200.000 KM godišnje, koliko se plaća struja za pumpe na sadašnjem vodozahvatu u Iličini.

            – Građani se više ne mogu lagati, a premijer i zvanično kaže da sve opštine koje nemaju vlast SNSD-a ne mogu računati na pomoć. To je žalosno – kaže Batinić.

            Umjesto pomoći iz Vlade RS stigla je opomena da se reducira saradnja sa stranim i institucijama iz Sarajeva.

            Smeta im SERDA
            Banjoj Luci posebno smeta članstvo Rogatice u Sarajevskoj ekonomskoj razvojnoj agenciji, odnosno činjenica da je Rogatica bliža Sarajevu nego zgradi Vlade, vrednijoj od cijele istočne RS i obećanih 200 miliona.

            – Vlada insistira na zabrani dalje saradnje sa razvojnim agencijama u BiH, pored ostalih i sa SERDA-om. Mi sa SERDA-om radimo dugo, imamo pozitivno iskustvo i sigurno ćemo nastaviti saradnju – pojašnjava Tomislav Batinić.

            (Dnevni Avaz)

            Mustafa
            Participant
              Post count: 8282

              Sarajevo – Rogatica

              Vlada Kantona Sarajevo osigurala sredstva Sufinansiranje projekata povratka

              Vlada Kantona Sarajevo nastavlja sa sufinansiranjem projekata povratka u Istočnu Bosnu, u općine Rogatica, Pale, Novo Goražde, Foča, Kalinovik i Trnovo sa po 125.000 KM.

              Vlada je osigurala sredstva za nabavku 13 agregata za struju povratnicima vlasnicima saniranih kuća koje se ne mogu priključiti na elektro-mrežu za područja općina Višegrad, Čajniče, Rogatica i Ustikolina, te isplatu jednokratne pomoći za zaposlenike „Satexa“.

              (Dnevni Avaz)

              Mustafa
              Participant
                Post count: 8282

                ROGATICA:

                Saobracajna nesreca u mjestu Sjemečko Polje

                Na regionalnom putu Rogatica-Sjemeč-Višegrad, u mjestu Sjemečko Polje, 17.09.2008. godine, oko 20,00 časova, dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je teško povrijeđeno jedno lice. Do saobraćajne nesreće je došlo kada je G.D.(1971.) koji je upravljao PMV «Golf1», zbog neprilagođene brzine uslovima i stanju puta, izgubio kontrolu nad vozilom i udario u pješaka R.M.(1931). Povrijeđeni je prevezen u KC Foča gdje je, zbog otvorenog preloma lijeve potkoljenice i povreda glave, zadržan na liječenju.

                Enver
                Participant
                  Post count: 18

                  Krave zavadile komšije
                  Bošnjaci iz Kramer Sela optuženi da su sjekirama otjerali i povrijedili stoku koja je pasla na njihovim imanjima…
                  28.09.2008. 22:30

                  Povratnici u Kramer Selo kod Rogatice obratili su se za pomoć našoj redakciji nakon što su već danima izloženi maltretiranjima lokalne policije. Suočeni su s optužbama da su 22. septembra komšijama srpske nacionalnosti iz susjednih Božina sjekirama ozlijedili krave koje su pasle na njihovom imanju.

                  Zabrana ispaše

                  Vijest u kojoj je Dragomir Gluhović iz Božina optužio povratnike Ilijasa Kapu i Vahidina Feriza da su sjekirama “nagrdili” njihove krave prije nekoliko dana prenijela je Srna. Gluhović se upitao “zašto je problem da srpska stoka pase na bošnjačkim imanjima, jer na njima nema ljetine” te zašto komšije ne ograde svoja imanja.

                  Patrole policije svakodnevno dolaze u selo, Feriz je pozivan i u stanicu, a Kapo se treba javiti u ponedjeljak.

                  – Mi od te policije tražimo zaštitu naših imanja već sedam i po godina. Imamo i pismene odluke kojima se zabranjuje da srpska stoka dolazi u selo. Sedam i po godina prijavljujemo štetu, pravimo ogradu, neko je isiječe ili zapali, a oni odgovaraju kako to nije u njihovoj nadležnosti. Neko je sada isjekao tu stoku i oni sada sedam dana hodaju i maltretiraju nas – kaže Kapo.

                  Prisilom do priznanja

                  Feriz tvrdi da mu policajci dolaze pred vrata, ispituju ga i prisiljavaju da kaže nešto što nije uradio.

                  – Kada sam priveden u stanicu, jedan od inspektora za ramazan mi je psovao Boga seljačkog što ne želim da potpišem nešto što nisam uradio. Potpisao sam izjavu u kojoj stoji da to nisam uradio, jer tog dana bio sam u Rogatici, a ne ovdje. Međutim, oni tvrde da sam ja najmlađi povratnik i da sam jedino ja to mogao uraditi, jer sam ranije upozoravao komšije da stoku ne puštaju u naša imanja. Ja to ne bih uradio, jer stoka nije kriva, već domaćini – kaže Feriz.

                  Uništena cijela njiva

                  – Općinska komisija za procjenu štete izašla je jednom prije pet godina. Uništena mi je cijela njiva povrća koje sam spremao za zimu. Oni su procijenili štetu na 160 KM, a od mene tražili da izlazak komisije platim 90 KM – kaže Kapo.

                  Na meti i vrtovi

                  – Posljednjih dana stoka uništava vrtove. To se dešava svake godine. Policiju smo zvali nekoliko puta, ali nije dolazila. Kada ih zovemo, oni ne dolaze, a kada se ovo desilo, oni su došli odmah. U Buratima ko je god zasadio vrt, vrta nema ga. Pojele krave, pojele ovce – kaže Senad Katica iz obližnjih Burata.

                  http://www.avaz.ba

                  Mustafa
                  Participant
                    Post count: 8282

                    ROGATICA:

                    Oštetili i oborili stub

                    Rogatica – Oštećenje tuđe stvari, član 249. KZ RS – Patrola policije Policijske stanice Rogatica, 30.09. 2008. godine, primjetila je da je u Ulici srpske sloge, oštećen stub za uličnu rasvjetu. Po ovlaštenju dežurnog tužioca, pripadnici krim. policije su izvršili uviđaj, te konstatovali da su nepoznati izvršioci, upotrebom fizičke snage oštetili i oborili stub. U toku je rad na pronalasku počinilaca ovog krivičnog djela.

                    Kaza
                    Keymaster
                      Post count: 6138

                      05.07.2008.
                      NE PRESTAJE ETNIČKO ČIŠĆENJE ROGATICE

                      Na zvaničnoj web stranici Općine Rogatica, u kojoj je do rata živjelo oko 70 % Bošnjaka, a sada ih tamo živi manje od 10%, pronadjoh ovakvu informaciju:
                      [color=#FF0000]”Zbog nepostojanja publikovanih sistematizovanih podataka sa poslednjeg popisa koji je izvršen1991.godine, te evidentnih migracija stanovništva u poslednjih 10 godina i činjenice da novi popis nije izvršen demografski podaci koje iznosimo su okvirni. Površina opštine: 640 km2
                      Broj stanovnika: 15 000 /procijena/”. [/color]

                      Ne bih reagirao da su ostali dosljedni svojoj laži: Naime, u rubrici Aktivnosti Skupštine opštine nadjoj izvještaj sa sjednice i u njemu slijedeće:

                      “Odluka o izmjeni Statuta opštine Rogatica usvojena jednoglasno. Prema uputama Centralne izborne komisije od 09.04.2008.g. potrebno je u Statutu opštine utvrditi tačan broj odbornika koji će se na lokalnim izborima 2008.g. birati u Skupštinu opštine iz reda pripadnika nacionalnih manjina koristeći pri tome podatke iz popisa stanovništva 1991.g. za područje naše opštine”.

                      Koga prave budalom sa svojim podacima? Ako su uspjeli očistiti općinu od Bošnjaka, zašto misle da je mogu očistiti od historije? Postoje podaci s popisa iz 1991. godine. Kako bi inače proveli odluku koju su sami donijeli i u kojoj kažu kako će koristiti podatke za našu općinu s popisa iz 1991. Ako su mogli biti dovoljno pouzdani za sve dosadašnje nacionalne kalkulacije na svim nivoima, zašto ne bi bili iskoristivi za nekakvu tamo nerazvijenu Rogaticu? Naravno, nije problem u podacima s popisa, nego u želji da se Rogatica prikaže ne samo kao srpsko nego i kao historijski srpsko područje.

                      Izvor informacije: http://psds.blogger.ba/arhiva/2008/07/05/1657048

                      Anonymous
                        Post count: 2088

                        A zato im treba podrska bosnjackih glasova.
                        Ali,ja bih o necem ljepsem.Vec je Braco javio u kratkim porukama da ce promocija knjige Muniba Hasanagica biti 8.oktobra.Imao sam prilike da fragmentarno vidim dio teksta i mogu reci da me je fascinirao.Zamoljen od priredjivaca knjige da napisem i kraci predgovor sa nekoliko napomena o autoru s radoscu sam se odazvao.U tekstu”ROGATICA”-kazivanje o jednom gradu” poblize sam naznacio odakle Munibova zelja da pise(a nije pisac),a odgovor se sam nametao:Iz inata,jer Muniba sve sto pamti,a pamti kolosalno,pamti iz inata,da ne ostane zaboravljeno i vrijeme rahatluka,ali i vrijeme zla.
                        S nestrpljenjem ocekujem ovu knjigu,a moderatori bi se mogli potruditi da je i na drugi nacin publikuju i ucine dostupnim svima kojima je Rogatica u dusi,a i mnogim Bosancima i Hercegovcima koji su poznavali nas grad.

                        Teva
                        Participant
                          Post count: 8872

                          Sele napisao:

                          S nestrpljenjem ocekujem ovu knjigu,a moderatori bi se mogli potruditi da je i na drugi nacin publikuju i ucine dostupnim svima kojima je Rogatica u dusi,a i mnogim Bosancima i Hercegovcima koji su poznavali nas grad.

                          Mislim da svi zeljno ocekujemo da nam ova knjiga dodje u ruke.
                          Samo jedno pitanje Seletu:
                          Je li ovo najavljivana monografija o Rogatici ili…..?

                          Mustafa
                          Participant
                            Post count: 8282

                            Teva, neradi se ovdje o Foto Monografiji rogatice, koja je jos u pripremi i za koju ce trebati jos vremena da ugleda svijetlost dana…

                            Ovdje se radi o knjizi Muniba Hasanagica… koja sigurno treba da krasi nase biblioteke….

                            Anonymous
                              Post count: 2088

                              Promocija osmog ovog mjeseca u Komori. Poziv dobio, treba otici, obavezno.

                              Teva
                              Participant
                                Post count: 8872

                                Hvala Mustafa.
                                Znam da smo spominjali da je Munib ziva rogaticka monografija,
                                covjek koji pamti sve a i sam je dio dosta toga.
                                Samo sam htio da nam bude malo jasnije.:)
                                A ko i do sad probacemo da dobavimo odmah vise knjiga za raju koja zive jedni blizu drugih.
                                Cim bude vise poznato ja cu licno kontaktirati moje rogaticke holandeze i
                                dobaviti knjiga koliko treba, ako Bog da.:)

                                Kaza
                                Keymaster
                                  Post count: 6138

                                  Nadam se da ce Sele pripremiti jedan prigodan tekst za naslovnu stranicu o knjizi Muniba Hasanagica.

                                  Svo rado zelimo imati tu knjigu i ovdje bi trebalo takodjer napisati kako se do nje moze doci.

                                Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 730 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.