Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 45 total)
  • Author
    Posts
  • ponekad ovdje
    Participant
      Post count: 1139


      Ovaj Twinov post zasluzuje da se nalazi na vrhu stranice pa ga ponovo prenosim ovdje.

      “Taj dan, iako me je strah kazem, ne mmogu to da dozvolim da ide sama negdje gdje se dodiruju pravda i nepravda, nebo i zemlja, suha krv proslosti i suze dansnje, koje nece jos dugo moci izbistriti zemlju koja je do njene utrobe natopljena krvlju, i koja nam ostavlja amanet. Isto kao sto je svaki Musliman duzan otici na Hadz tako je isto, da svako onaj koji osjeca duznost prema rodu ljudskom, treba doci u Potocare.Mnogo toga covjek moze da pretpostavi, nagadja, ali je jedno sigurno, kad si tu sve je drugacije jer ides ravno tamo. Meni licno je dovoljno da zatvorim oci da se nadjem i osjetim; plac majke koja je upravo povijala u carsaf tek ubijenu bebu, sutnju onih koji ce biti ubijeni. Rijec ubijeni je najblazi nacin napisati rijec onih koji ce na svirep nacin biti liseni onoga sto jos nisam skontao kako se zove.Krik onoga, kojem upravo sijeku glavu bacajuci je u crne vrece kao vec i mnoge prethodne, pa nekad bistri potok kod kuce Mehana konduktera, bojeci ga u boju krvi nase ljudske. A kad ponovo otvorim oci, vidim skoro dosta toga slicnog. Masa ljudi i spalir. Oni isti koji su samo uniformu promijenili, stoje i regulisu masu ne stideci se, nego nam kao i svi drugi psuju sta kome na um padne. Pokusavam se dovranisati. Uspijevam skrenuti negdje prema halama smrti sa svojim drugom zivotnim, i prvi put se nalazim u situaciji u kojoj ne znam kako bi reagovao,ako….Smirena, za mene i neocekivano, mozda jos i nesvjesna; kako zbog mase ljudi, vracenih slika, iskrivljenih danasnjih vec dosta sakrivenih detalja, koje su je upucivale na nesto cega ce se prisjetiti. Onog posljednjeg dodira svojih najdrazih koji su otisli, otisli a nisu se vratili, i jos nisu nasli smiraj. Samo nesto sto te jos vodi ka tome je mjesto gdje mozez i avaz da pustis bez trunke srama, sa punim srcem ponosa mozes staviti ruku na kamenoj ploci, na imena koja vise nisu tu. Fizicki stavi ruku, prouci Fatihu Sehidu koji je dao zivot za tvoje dijete, koje hoda u slobodi, sabur i ne zaboravi…..Twin Peaks”

      ponekad ovdje
      Participant
        Post count: 1139


        11. jula 2008g., na trinaestu godisnjicu genocida nad Bosnjacima, je u mezarju Memorijalnog centra u Potocarima ukopano novih 308 identifikovanih zrtava genocida u Srebrenici.

        Na trinaestogodisnjici obiljezavanja genocida u Srebrenici je klanjana dzenaza zrtvama srebrenicke tragedije cime je broj ukopanih Srebreničana u Memorijalnom centru Potočari dostigao cifru od 3.215. Nešto više od tog broja još čeka na identifikaciju.

        ponekad ovdje
        Participant
          Post count: 1139


          Srebrenica 11.07.2008

          Kao da me nema

          Datum : vječnost .

          Mjesto : Potočari, dom planetarne tuge jednih i sramote drugih.
          Tamo su bili svi: diplomati, eminencije, majke , braća, sestre , hiljade, desetci hiljada , stotine hiljada, milioni kraj ekrana od Njujorka do Tokija, od Tokija do Pariza, od Mašrika do Magreba , samo nije bilo njih, onih drugih , osramoćenih. «Ovdje je počinjen zločin protiv čovječnosti» s kojim se ne mogu suočiti ! Pa im ambasador Igliš poručuje : «dođite, vidite, osjetite, žalite i djelujte». Uzalud ! Za one koji se u ogledalo ne smiju pogledati, sve je završeno s početka jula tragične 1995.godine. Oni su u samo dvanaest dana industrije smrti po «Direktivi 7» pisanoj rukom Karadžića ubili osam hiljada i sedamsto ljudskih bića životne dobi od bešike do duboke starosti. Junaci Mladića su nevine, bez oružja, goloruke, gladne i uplašene pokosili kao proljetnu travu. «Ubijeni su ne zbog onog što su uradili , već što jesu».

          A, jesu nevini i nedužni. «A mi nismo ničiji , uvijek smo na nekoj međi, uvijek nečiji miraz. Stoljećima mi se tražimo i prepoznajemo , uskoro nećemo znati ni ko smo, zaboravljamo već da nešto i hoćemo. Živimo na razmeđu svjetova, na granici naroda, svakome na udaru, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije, kao na grebenu. Sila nam je dosadila i od nevolje smo stvorili vrlinu: postali smo plemeniti iz prkosa». Sjećam se Uzeira Biće koji je četnicima, u Foči 1941.godine rekao: «nemate nam što uzeti, sem života!». Dragi ga je Bog sačuvao pa se posle pola godine našao tamo daleko , preko Save , u Gunji gdje je dugo živio i lahko umro. A Halilovići, otac i četiri sina, pet sokolova nisu imali sreće , ili je bog na njih zaboravio i kobnog jula prije trinaest godina su pobijeni . Sestra im Ramiza , u Potočarima, tek sada smirenih na tabutima veli: «osjećam se kao da me nema».

          Nemam dovoljno riječi veli rječiti Igliš pred poljem zelenih tabuta. Ali , kaže da je dovoljna jedna riječ : genocid.
          Ni misao niti pero moje ne mogu dalje. U pomoć pozivam velikog Mešu da u Potočarima kaže koju svoju mudru:

          BISMILLAHIR-RAHMANIR-RAHIM!

          Pozivam za svjedoka mastionicu i pero i ono što se perom piše,
          Pozivam za svjedoka nesigurnu tamu sumraka i noć, i sve što ona oživi,
          Pozivam za svjedoka mjesec kad najedra, i zoru kad zabjeli,
          Pozivam za svjedoka Sudnji dan, i dušu što sama sebe kori,
          Pozivam za svjedoka vrijeme, Početak i Svršetak svega,
          Da je svaki čovjek uvjek na gubitku!

          Tako mi vremena, čovjek diosta gubi,
          Samo ne oni, koji vjeruju i dobra djela čine,
          I samo ne oni koji jedni drugima preporučuju istinu,
          I samo ne oni koji jedni drugima preporučuju strpljenje.

          Draga braćo i sestre,
          Sinovi i kćeri Ademovi,
          Došli ste i htjeli ste da ostanemo zajedno, da se pogledamo oči u oči, tužni zbog smrti nedužnih, uznemireni zbog zločina, jer znate ko ubije nedužnog čovjeka, kao da je sve ljude pobio.
          Sve su nas ubili nebrojeno puta, braćo moja ubijena, a užasnuti smo kad nam pogodi nekog ko nam je najdraži.
          Šefkija, brate, probudi se!
          Harune gdje si?
          Gdje ste sva moja braćo izgubljena i pobijena?!
          Zašto nas razdvajaju, kad smo razdvojeni svakako. Da li zato da saznamo, ili da zamrzimo, kad nismo znali voljeti?
          Možda bih trebao da ih mrzim, ali ne mogu.
          Ja nemam dva srca, jedno za mržnju, drugo za ljubav.
          Ovo što imam, sad zna samo za tugu.
          Moja molitva, moja pokora, moj život i moja smrt, sve to pripada Bogu, Stvoritelju svijeta.
          Ali moja žalost pripada samo meni.
          Moje braće više nema, i hoću samo to da kažem: Moj Bože, ojačaj njima mrtvima snagu moju, njima mrtvima i nesahranjenima po zakonima Božijim, neviđenim i ne cjelivanim od svojih najbližih pred veliki put sa kog povratka nema.
          Moj Bože, daj mi snage da ne klonem od bratske i ljudske žalosti, i da se ne otrujem mržnjom.
          Rastavi mene i njih, i sudi nam, a meni, Bože daj snage da oprostim. Jer ko oprosti, on je najveći.
          A znam, znam, zaboraviti ne mogu!
          Jedna jedina stvar koja mi je ostala od kuće, od majke, to je mahrama sa četiri izvezene zlatne ptice. Znače sreću. Čuvam je u sehari.
          Još kao dijete sam shvatio ono najvažnije, a to je Ljubav, Prijateljstvo, Ljubav prema drugome.
          A vas, braćo i sestre molim, ne zamjerajte zbog ovih riječi, ako su vas zaboljele i rastužile.
          A sad idite kući i ostavite me sama sa mojom nesrećom.
          Lakše mi je sad, podjelio sam je sa vama. Amin Bože!

          Piše: Ekrem Avdić (Tuzlanski list)

          /preuzeto sa SA-x. com /

          ponekad ovdje
          Participant
            Post count: 1139


            Mesa Selimovic-Dervis i smrt-Sinovi Ademovi-odlomak

            http://www.youtube.com/watch?v=DKHRC86aDpY

            Anonymous
              Post count: 2088

              Dragi moji gdje li ste,jeste li zivi,ili se zemlja ova boji po ko zna koji put u krvavi trag,ponovo bjezeci od pravde ka nepravdi.Ili sta gladni i zedni,jecajuci bez suza,kojih vise nema,pokusavajuci pobijediti unutar sebe nesto cemu kraja nema,strahu ulivenom u svaku poru vasega tijela,cekajuci nekog koji vise doci nece.
              Dragi moji,meni je eto doslo,cega me nije strah,smrti me nije strah,koja mi je za vratom,i otkucava vrijeme koje vise ne brojim,jer znam gdje idem,jer sam Stvoritelju preci,idem vec jednom da mi lahnu sve ove patnje,da nadjem dusi ovoj mojoj jadnoj smiraj,i zato sam stao jer vise ne mogu.
              Dragi moji,ne sikiraj te se nece trajati dugo,pa i ako boli,stisnucu zube,ali dusmanu pokazati necu da me boli,vec cu se smijati,u dusi cu plakati za one koji me vise nece imati,u nadi pustoj i surovoj buducnosti,kao ruza bez trna,kao…
              Dragi moji,ja odoh,nesto vrelo tece niz moje grudi,a moje oci se zakucale tamo gdje ce tvoje oci ponovo naci nesto,sto se zove moj mezar.
              Dragi moji……Twin Peaks

              Kaza
              Keymaster
                Post count: 6138

                Priča za tešku noć
                Objavljeno:
                Čet, 23. 10. 2008. 13:34

                RED I MIR

                Iz knjige „Mimesis i drugi skandali“ prenosimo kratku priču o jednom susretu žrtve i dželata V.B.Z. je objavio knjigu Andreja Nikolaidisa „Mimesis i drugi skandali“ koju čine kultni roman „Mimesis“ i autorski izbor priča, a predstavlja prvi deo dvotomnog readera.

                Piše: Andrej Nikolaidis

                U banjalučkom zatvoru posjetili smo šezdeset četvorogodišnju ženu iz Srebrenice. Humanitarna organizacija u čijoj pratnji smo bili uzaludno je kod srpskih vlasti pokušavala isposlovati da se ženi ukine pritvor.

                Cjelokupna rodbina zatočene žene ubijena je u Srebrenici. Srpskim snagama trebalo je čitava dva dana da istrijebe sve ljude s kojima je živela u dvospratnoj kući koju će spaliti trećeg dana. Oca su joj ubili pred kafanom u kojoj je svakoga dana, u isto vrijeme, ispijao tursku kafu s lokumom – tako posljednjih trideset godina, još otkako je penzionisan. Na dan kada je srpska vojska ušla u Srebrenicu, nije bilo nikoga da ga usluži. Srebreničani su se skrivali u šumama na obližnjim brdima. Djed je odbio da bježi. Obukao je odijelo koje je nosio kada je sahranio ženu, prošetao pustim ulicama Srebrenice, sjeo pred svoju kafanu i zagledao se u brda, pitajući se da li su dovoljno velika da sakriju sve ljude njegovog grada.

                Brda su skrila samo grobove ustrijeljenih, umlaćenih, zadavljenih, zaklanih, na komade isječenih. Žena iz banjalučkog zatvora godinama je uzalud obilazila brda ne bi li pronašla grobnicu u kojoj su sahranjeni njen muž, brat i dva sina.

                Jednoga dana dobila je pismo u kojem je stajalo: Ja sam ubio tvoju porodicu. Ako želiš da znaš gdje su pokopani, u nedjelju dođi u Banjaluku. Ispod nečitkog potpisa, u post-scriptumu, ubica je naveo vrijeme kada i ime kafane gdje ga je žena imala sačekati.

                Ispostavilo se da je u pitanju popularni banjalučki lokal, koji žitelji tog grada rado posjećuju nedjeljom, kada čitave porodice tu dolaze ručati. Ubica je bio tačan – u navedeno vrijeme ušetao je u lokal, srdačno se pozdravljajući s konobarima i gostima. Zaboravimo na emocije; ovo je posao, rekao je kada je sjeo za sto za kojim je žena iz Srebrenice pila svoju tursku kafu s lokumom. Ponovio je tvrdnju da zna gdje je pokopana ženina porodica. Zna, jer on ih je ne samo ubio, nego i ukopao – tako je rekao.

                Za uslugu koju nudim, tražim simboličnih 1000 eura, još je rekao. Žena je tada zaplakala. Slomila je čašu koju je držala u desnoj ruci i tom prilikom se gadno posjekla. Prevrnula je sto, podigla ruku iz koje je liptala krv i stala ići od stola do stola, uzvikujući: Ubice! Vaše su ruke krvave!

                Policija je, srećom, bila blizu i hitrom intervencijom spriječila da očito neuračunljiva žena izazove veći incident, pisale su sutradan banjalučke novine.

                Kada smo u policiji pitali zašto je žena uopšte uhapšena i zadržana u zatvoru, rečeno nam je da je optužnica tereti da je remetila javni red i mir.

                (*Priču iz knjige „Mimesis i drugi skandali“ objavljujemo uz dozvolu autora)

                (e-novine)

                ponekad ovdje
                Participant
                  Post count: 1139


                  Tri hiljade ljudi plakalo s Hatidžom Mehmedović

                  Povodom 60. godišnjice donošenja Konvencije Ujedinjenih naroda o sprečavanju i kažnjavanju genocida, jučer je u u Berlinu, u organizaciji Društva za ugrožene narode, održan komemorativni skup kojem su prisustvovali brojni predstavnici žrtava iz cijelog svijeta koje su preživjele genocid.

                  Emotivan nastup

                  U Berliner domu, pred tri hiljade učesnika iz Ruande, Iraka, Čečenije, Bijafre, Gvatemale, predstavnika Dokumentacionog centra “Simon Vizental” iz Pariza, Jevrejske zajednice Njemačke, u ime žrtava Srebrenice govorila je Hatidža Mehmedović, predsjednica Udruženja “Srebreničke majke”.

                  U emotivnom nastupu koji je kod prisutnih izazvao suze, govorila je o genocidu počinjenom nad civilima Srebrenice, ali i agoniji kroz koju prolaze majke u traženju posmrtnih ostataka svoje djece, muževa, braće.

                  Upozoravajući da se, uprkos postojanju Konvencije, na pragu 21. stoljeća u Srebrenici desio genocid, Mehmedović je poručila:

                  – Jedini cilj nas majki je da pronađemo kosti svoje djece i dostojanstveno ih sahranimo, kako bismo im vratile pravo na dostojanstvenu smrt, ako im je već neko oduzeo pravo na život. Možete li zamisliti kakav je život majke koja živi za dan kada će joj neko reći: vaš sin je identificiran, možete ga sahraniti…

                  Identifikacija sinova

                  Kazala je da je ona jedna od majki kojoj su prošle godine identificirali sina, ali da ga još nije ukopala jer ne zna koje ime da mu stavi na nišan.

                  – Nema nijednog traga u identifikaciji koji bi mi kazao je li to moj mlađi ili stariji sin, a oba su ubijena u julu 1995. godine. Strašno je živjeti u svijetu smrti na koji su osuđene srebreničke majke. Zato vas molim, dignite glas kako nijedna majka na svijetu više ne bi doživjela sudbinu Srebrenice – zavapila je Mehmedović.

                  Tilman Cilh (Zulch), predsjednik Društva za ugrožene narode iz Getingena, govoreći o genocidu u svijetu, posebno poglavlje posvetio je srebreničkom i drugim zločinima počinjenim u BiH. Ujedno je osudio i prekjučerašnje spaljivanje džamije u Fazlagića Kuli kod Gacka.

                  Divjaku Nagrada za ljudska prava

                  Povodom obilježavanja 40 godina Društva za ugrožene narode, predsjedniku organizacije “Obrazovanje gradi BiH” generalu Jovanu Divjaku jučer je u Berlinu uručena Nagrada za ljudska prava. Ona se dodjeljuje osobama koje su dale nemjerljiv doprinos suživotu, toleranciji i razumijevanju među ljudima.

                  Autor: A. HADŽIĆ (AVAZ)

                  ponekad ovdje
                  Participant
                    Post count: 1139


                    15.01.2009
                    Evropski parlament – 11. juli Dan sjećanja na žrtve Srebrenice


                    Njima u čast – 11. jula će se u čitavoj Evropi ljudi podsjećati na genocid u Srebrenici

                    Evropski parlament proglasio je 11. juli, datum genocida u Srebrenici, “Danom sjećanja na žrtve Srebrenice”. Ovaj datum će se obilježavati u svim zemljam Evropske unije.

                    Srebrenička udruženja i druge organizacije u BiH koje okupljaju preživjele žrtve ratnih stradanja pozdravljaju odluku Evropskog parlamenta.

                    Predsjednica Sekcije Društva za ugrožene narode u Sarajevu Fadila Memiševic kaže da je očekivala ovakvu odluku.


                    Na ovo se treba podsjećati: 11. jula su vojnici Vojske RS-a u Potočarima pred očima holandskih vojnika odvajali bošnjačke muškarce od žena i odvodili ih u smrt

                    “Bilo bi užasno da Evropske parlament nije donio takvu odluku. Mi kao žrtve smo zahtijevali da se 11. juli proglasi Danom sjećanja na žrtve Srebrenice i to bi trebala da bude opomena svim generacijama koje dolaze da se nikada i nigdje više ne ponovi genocid kao što se to dogodilo u Srebrenici”, kaže Memiševic.

                    Prema današnjoj odluci Evropskog parlamenta, Dan sjecanja na žrtve srebreničkog genocida obilježavaće se u cijeloj Evropi, a sve evropske zemlje će na prigodan način upriličiti manifestacije koje će podsjećati na genocid u Srebrenici jula 1995. godine.

                    Samir Huseinović

                    ( Deutsche Welle )

                    ponekad ovdje
                    Participant
                      Post count: 1139


                      U Visoko dopremljene 504 srebreničke žrtve

                      Možemo očekivati da će ove godine biti ukopano do 530 tijela, kaže Hodžić…

                      30.06.2009. 10:30

                      Iz Identifikacionog centra u Tuzli u JKP “Gradska groblja” Visoko dopremljena su 504 identificirana Srebreničanina koja će biti ukopana na 14. godišnjicu genocida.

                      – Osim ova 504, imamo još jedno tijelo koje je ranije identificirano. Do 11. jula može biti identificirano još 20 do 25 osoba. Tako možemo očekivati da će ove godine u Potočarima biti ukopano do 530 tijela – istakao je Asmir Hodžić, direktor “Gradskih grobalja”.

                      Poslovi u nadležnosti “Gradskih grobalja”, u vezi s organiziranjem ukopa u Memorijalnom centru, odvijaju se prema planu. Jedino je trajno otvoreno pitanje, naglašava Hodžić, može li više žrtava biti identificirano tokom godine.

                      – Svjedoci smo da se neke stvari rade u posljednji trenutak. Uvijek ističem da treba intenzivnije raditi na ekshumacijama i identifikacijama – kaže Hodžić i dodaje da je sramotno što se dovoljne količine rezane građe za tabute i ukop ne mogu naći u FBiH, nego se naručuju iz RS.

                      Trojica 14-godišnjaka

                      Među 505 osoba najviše je ekshumiranih iz masovnih grobnica na području Zvornika. Među identificiranima nalaze se blizanci 18-godišnjaci Edmir i Elmir (Edhem) Osmanović, a i dvije žene, Hajra (Mustafa) Hurem (1929.) i Hanka (Hasan) Bešlija (1930.). Najstariji je 76-godišnji Nurif (Ramo) Sinanović, a najmlađe žrtve su 14-godišnjaci Izudin (Ohran) Malagić, Saudin (Fehim) Muminović i Mahrudin (Šaćir) Alić.

                      Autor: N. O.

                      ( avaz )

                      ponekad ovdje
                      Participant
                        Post count: 1139


                        Potočari

                        Na današnjem posljednjem sastanku Organizacionog odbora utvrđen je konačan program obilježavanja 14. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice.

                        Ovom prilikom istaknuto je da će komemoracija 11. jula proteći u vjerskom duhu i da će u Memorijalnom centru Potočari biti klanjana dženaza za oko 500 identifiokovanih osoba.

                        Udruženje „Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa“ priredilo je do sada nekoliko programa, sutra slijedi održavanje akademije u Vogošći, kao i prikazivanje dokumentarnog filma o genocidu u Srebrenici. Zajedno sa ostalim Udruženjima, i ove godine će se dodijeliti najviša priznanja istaknutim pojedincima, među kojima je i Jelko Kacin, najzaslužniji čovjek za usvajanje Rezolucije o Srebrenici, izjavila je Munira Subašić, predsjednica ovog Udruženja.

                        “Žene u crnom“ iz Srbije i ove godine će dati doprinos obilježavanju genocida nad Bošnjacima Srebrenice, izjavila je Ljiljana Radovanović, i dodala da svakog 11. u mjesecu pred Skupštinom u Beogradu održavaju mirne proteste, zahtijevajući od predsjednika Srbije da se i u ovoj zemlji prihvati Rezolucija o Srebrenici.

                        U aktivnosti osiguranja svih skupova bit će angažiran dovoljan broj policajaca, tako da se očekuje da će svi najavljeni skupovi proteći bez incidenata.

                        (FENA)

                        ( sa-x.com )

                        ponekad ovdje
                        Participant
                          Post count: 1139


                          [color=#825900][b]mirsad_d napisao:
                          QUOTE:[/b][/color]


                          Piše: Sladja Zubcevic-Vidjen

                          S R E B R E N I C A

                          Klanjam ti se SREBRENICE,
                          Klanjam ti se moja mucenice,
                          Klanjam ti se moja pacenice
                          Klanjam ti se moj najveci bolu
                          Jer,
                          Mene sve rane tvoje bole,
                          Mene sve rane –
                          Moga naroda bole.

                          Klanjam ti se zeno
                          Jer u tebi, ja vidim sve ZENE Srebrenice,
                          Sve majke, Sve kceri, Sve sestre moje
                          – Sestre po bolu –

                          Klanjam ti se zeno
                          Jer u tebi, ja vidim SVE,
                          Sve neprospavane noci,
                          Cekanje nekoga ko ti vise nikada nece doci;
                          Ali, ti ga ipak cekas
                          I svoju nadu nedas nikome
                          Jer sjecanje i nada ti je sve – sto ti osta od njega.

                          Osluskujes korake
                          nebi li mozda i njegov prepoznala
                          medju hiljadama drugih koraka;
                          Pricinjava ti se njegov glas,
                          Osmjeh i njegovo najdraze lice
                          medju hiljadama drugih lica.

                          I budna ga sanjas
                          Bez dodira ga milujes,
                          Sutnjom mu govoris – da ga volis,
                          – vise od sebe same,
                          vise od beskraja, vise od vjecnosti -.

                          Pitas se po ko zna koji put
                          Da li ga je bilo strah?
                          Da li ga je boljelo?
                          Sta mu je bila poslednja misao?
                          A mozda, mozda je ON
                          Ipak negdje ziv, mozda, jer on je tvoj…

                          I sanjas mu mezar –
                          a jos mu se zivom nadas
                          I sanjas mu dzenazu –
                          a jos mu se svadbi nadas
                          I sanjas ga u dzennetu –
                          a jos uvijek se nadas da ces ga sresti ovde – prije dzenneta.

                          Kad njega ti ubise,
                          ubise i tebe.
                          Jer, TI vise nisi ni dijete, ni djevojka,
                          ni sestra, ni majka, ni zena
                          Ziva si,
                          a kao i da nisi.

                          Sadasnjosti nemas,
                          Jer, zauvijek si ostala u proslosti;
                          A za tebe i za mene
                          Sestro po bolu
                          Buducnosti nema
                          Jer bez NJIH
                          z i v i h ili m r t v i h
                          Mi ne zelimo u buducnost
                          – To bi bila izdaja –

                          Mene sve rane
                          moga naroda bole
                          I sve sto pogledam oko sebe
                          sve je radost, sve je pjesma
                          A cega god se taknem
                          sve je bol, samo bol…

                          Sladja Zubcevic-Vidjen

                          Mare
                          Participant
                            Post count: 1546
                            ponekad ovdje
                            Participant
                              Post count: 1139


                              “Teta Fatima, ja sam sljedeći na redu!”

                              “Pakao se otvorio! Ljudi su stajali na goloj ledini dok su granate pljuštale sa svih strana. Lica ljudi bila su natopljena krvlju, umazana zemljom, kamenje je pljuštalo sa svih strana od siline udara granata. Ne znam šta je bilo glasnije tresak granate ili vrisak djece, bespomoćni urlik majke…”, započela je svoju ispovijest za Sarajevo-x.com Fatima Husejnović. Ovo je jedna od ispovjesti kojih će se Radovan Karadžić naslušati u narednih nekoliko godina.

                              Piše: Tatjana Sekulić

                              Fatima Husejnović je iz Srebrenice. Osnivač je prvog ratnog aktiva žena u Bosni i Hercegovini. Tokom rata bila je spoljni saradnik organizacije ‘Ljekari bez granica’ nesebično se žrtvujući kako bi pomogla brojnim izbjeglicama koje su ratnih godina iz okolnih sela pribjegle u Srebrenicu.

                              Kada je 1993. godine francuski general Filip Morion došao u Srebrenicu Fatima je bila jedan od organizatora ‘zarobljavanja’ generala, tražeći od njega da Srebrenicu proglasi slobodnom zonom. Te, 1993. godine to je i učinjeno, no samo dvije godine kasnije u istom tom gradiću u sjeveroistočnoj Bosni počinjen je najveći genocid od Drugog svjetskog rata. Fatima je bila bespomoćna, kao i na hiljade ljudi kojima su ti julski dani 1995. godine u potpunosti izmijenili život.

                              “Priču o Srebrenici znaju svi. Na sami pomen imena tog malog gradića ljudima su pred očima slike košmara koji se događao 11., 12, i 13. jula u tom dijelu Bosne i Hercegovine. Uplakane majke, plač bespomoćne djece, muškarci koji odlaze putem bez povratka… A meni, meni se iz sjećanja ne briše strah u pogledu jednog dječaka”, priča Fatima za Sarajevo-x.com.

                              “Bila sam u Potočarima u ‘Akumulatorki’, bivšoj fabrici koja je tada pretvorena u bazu. Tu je bilo smješteno na hiljade ljudi. Kao saradnik organizacije ‘Ljekari bez granica’ obilazila sam ljude nastojeći im pomoći onoliko koliko sam mogla. Ljudi su me već poznavali, jer sam brojnim izbjeglicama pomagala dok smo bili u Srebrenici. U tom trenutku mi je prišao jedan mladić. Imao je svega 15 ili 16 godina. Pogledao me je i rekao: “Teta Fatima, ja sam večeras na redu!”, bila sam šokirana, znala sam na šta misli, ali nisam željela vjerovati u to. Sluteći šta se sprema rekla sam mu da uzme majčine stvari, obuče dimije i stavi šamiju, a to isto da kaže i svojim prijateljima da učine… Ali, više nikad ga nisam vidjela”, kazala je Fatima.

                              U njenom sjećanju prebivaju i druge bolne situacije kojih se nerado sjeća.

                              “Ne znam šta da kažem, a da nije već rečeno. Sjećanja na taj period su bolna i nevoljko ih prizivam… Ja sam iz ‘Akumulatorke’ izašla 13. jula 1995. godine, na izlaz kroz veliku salu, ali tu je bio i jedan drugi izlaz. U toj prostoriji kroz koju je naređeno da izlaze majke s djecom ugledala sam najmanje 20 kreveta. Nije mi bilo jasno radi čega su ti kreveti tu postavljeni. U jednom trenutku prišao mi je prevodilac koji je radio u UNPROFOR-u i šapnuo da upozorim majke da ne izlaze tim putem iz zgrade. Tiho, koliko sam mogla prenijela sam to nekolicini žena koje su potrčale na izlaz kroz salu, a za njima, na sreću potrčale su i ostale majke s djecom. Kasnije sam saznala da je Karadžić naredio da se pobiju muška djeca bez obzira na starosnu dob i ti kreveti su vjerovatno služili za pregled djece”, ispričala je Fatima.

                              Ova Srebreničanka je padom Srebrenice izgubila supruga i brojne članove familije. Kaže da nijedna ovozemaljska kazna ne može biti dovoljna Radovanu Karadžiću, no nada se, ako ništa, da će suđenje biti ubrzo završeno, a Karadžiću dosuđena doživotna kazna.

                              “Nadam se da je sud uvidio grešku u suđenju Miloševiću i Šešelju, te da neće dopustiti da se i ovu suđenje oduži. Nadam se da će Karadžić dobiti maksimalnu kaznu i da neće uživati komfor kakav je uživala Plavšićeva, već da će biti smješten u samicu ili zatvor u kojem su jako loši uvjeti, a i to je najmanja kazna u odnosu na onu kakvu je zaslužio”, istakla je Fatima Husejnović.

                              Majke čiji su sinovi nestali u julu 1995. godine, djeca koja se svojih očeva i ne sjećaju očekuju da Međunarodni sud pravde u Den Haagu dosudi maksimalnu kaznu Radovanu Karadžiću, no kažu da ni to neće vratiti mir u njihova srca, niti zaliječiti ranu koja godinama krvari.

                              Istome se nada i Mersad Gušić iz Rogatice, momak koji je u ratu izgubio oca. No, on strahuje od mogućnosti da se suđenje oduži.

                              “Bili smo u podrumu. Previše je ljudi bilo, žene su plakale, djeca vrištala dok su u haostoru odjekivali pucnji, psovke i galama. Razdvojili su muškarce i žene… Tada sam svog oca posljednji put vidio”, ispričao je Mersad kojem je tada bilo svega šest godina.

                              “Bojim se da će se suđenje odužiti i da će Radovan doživjeti Slobodanovu sudbinu… Umrijeti bez ovozemaljske kazne… Bolna je činjenica da još uvijek nisu pronađena tijela svih nestalih osoba, a sud u Hagu već oslobađa zločince, kao što je slučaj sa Biljanom Plavšić. I narod i dalje šuti”, kazao je Gušić.

                              U prvoj tački za genocid, Karadžića se tereti za genocid nad Bošnjacima i Hrvatima na području deset općina – Višegradu, Prijedoru, Bratuncu, Foči, Brčkom, Ključu, Kotor Varoši, Sanskom Mostu, Vlasenici i Zvorniku koji su počinjeni tokom 1992. godine, a u drugoj, za genocid u Srebrenici počinjen nad Bošnjacima u julu 1995. godine.

                              Karadžić odbacuje sve tačke optužnice. Kako se odbio izjasniti o krivnji, sud je u njegovo ime u zapisnik unio da se ne osjeća krivim.

                              (Sarajevo-x.com)

                              ponekad ovdje
                              Participant
                                Post count: 1139


                                “Teta Fatima, ja sam sljedeći na redu!”

                                “Pakao se otvorio! Ljudi su stajali na goloj ledini dok su granate pljuštale sa svih strana. Lica ljudi bila su natopljena krvlju, umazana zemljom, kamenje je pljuštalo sa svih strana od siline udara granata. Ne znam šta je bilo glasnije tresak granate ili vrisak djece, bespomoćni urlik majke…”, započela je svoju ispovijest za Sarajevo-x.com Fatima Husejnović. Ovo je jedna od ispovjesti kojih će se Radovan Karadžić naslušati u narednih nekoliko godina.

                                Piše: Tatjana Sekulić

                                Fatima Husejnović je iz Srebrenice. Osnivač je prvog ratnog aktiva žena u Bosni i Hercegovini. Tokom rata bila je spoljni saradnik organizacije ‘Ljekari bez granica’ nesebično se žrtvujući kako bi pomogla brojnim izbjeglicama koje su ratnih godina iz okolnih sela pribjegle u Srebrenicu.

                                Kada je 1993. godine francuski general Filip Morion došao u Srebrenicu Fatima je bila jedan od organizatora ‘zarobljavanja’ generala, tražeći od njega da Srebrenicu proglasi slobodnom zonom. Te, 1993. godine to je i učinjeno, no samo dvije godine kasnije u istom tom gradiću u sjeveroistočnoj Bosni počinjen je najveći genocid od Drugog svjetskog rata. Fatima je bila bespomoćna, kao i na hiljade ljudi kojima su ti julski dani 1995. godine u potpunosti izmijenili život.

                                “Priču o Srebrenici znaju svi. Na sami pomen imena tog malog gradića ljudima su pred očima slike košmara koji se događao 11., 12, i 13. jula u tom dijelu Bosne i Hercegovine. Uplakane majke, plač bespomoćne djece, muškarci koji odlaze putem bez povratka… A meni, meni se iz sjećanja ne briše strah u pogledu jednog dječaka”, priča Fatima za Sarajevo-x.com.

                                “Bila sam u Potočarima u ‘Akumulatorki’, bivšoj fabrici koja je tada pretvorena u bazu. Tu je bilo smješteno na hiljade ljudi. Kao saradnik organizacije ‘Ljekari bez granica’ obilazila sam ljude nastojeći im pomoći onoliko koliko sam mogla. Ljudi su me već poznavali, jer sam brojnim izbjeglicama pomagala dok smo bili u Srebrenici. U tom trenutku mi je prišao jedan mladić. Imao je svega 15 ili 16 godina. Pogledao me je i rekao: “Teta Fatima, ja sam večeras na redu!”, bila sam šokirana, znala sam na šta misli, ali nisam željela vjerovati u to. Sluteći šta se sprema rekla sam mu da uzme majčine stvari, obuče dimije i stavi šamiju, a to isto da kaže i svojim prijateljima da učine… Ali, više nikad ga nisam vidjela”, kazala je Fatima.

                                U njenom sjećanju prebivaju i druge bolne situacije kojih se nerado sjeća.

                                “Ne znam šta da kažem, a da nije već rečeno. Sjećanja na taj period su bolna i nevoljko ih prizivam… Ja sam iz ‘Akumulatorke’ izašla 13. jula 1995. godine, na izlaz kroz veliku salu, ali tu je bio i jedan drugi izlaz. U toj prostoriji kroz koju je naređeno da izlaze majke s djecom ugledala sam najmanje 20 kreveta. Nije mi bilo jasno radi čega su ti kreveti tu postavljeni. U jednom trenutku prišao mi je prevodilac koji je radio u UNPROFOR-u i šapnuo da upozorim majke da ne izlaze tim putem iz zgrade. Tiho, koliko sam mogla prenijela sam to nekolicini žena koje su potrčale na izlaz kroz salu, a za njima, na sreću potrčale su i ostale majke s djecom. Kasnije sam saznala da je Karadžić naredio da se pobiju muška djeca bez obzira na starosnu dob i ti kreveti su vjerovatno služili za pregled djece”, ispričala je Fatima.

                                Ova Srebreničanka je padom Srebrenice izgubila supruga i brojne članove familije. Kaže da nijedna ovozemaljska kazna ne može biti dovoljna Radovanu Karadžiću, no nada se, ako ništa, da će suđenje biti ubrzo završeno, a Karadžiću dosuđena doživotna kazna.

                                “Nadam se da je sud uvidio grešku u suđenju Miloševiću i Šešelju, te da neće dopustiti da se i ovu suđenje oduži. Nadam se da će Karadžić dobiti maksimalnu kaznu i da neće uživati komfor kakav je uživala Plavšićeva, već da će biti smješten u samicu ili zatvor u kojem su jako loši uvjeti, a i to je najmanja kazna u odnosu na onu kakvu je zaslužio”, istakla je Fatima Husejnović.

                                Majke čiji su sinovi nestali u julu 1995. godine, djeca koja se svojih očeva i ne sjećaju očekuju da Međunarodni sud pravde u Den Haagu dosudi maksimalnu kaznu Radovanu Karadžiću, no kažu da ni to neće vratiti mir u njihova srca, niti zaliječiti ranu koja godinama krvari.

                                Istome se nada i Mersad Gušić iz Rogatice, momak koji je u ratu izgubio oca. No, on strahuje od mogućnosti da se suđenje oduži.

                                “Bili smo u podrumu. Previše je ljudi bilo, žene su plakale, djeca vrištala dok su u haostoru odjekivali pucnji, psovke i galama. Razdvojili su muškarce i žene… Tada sam svog oca posljednji put vidio”, ispričao je Mersad kojem je tada bilo svega šest godina.

                                “Bojim se da će se suđenje odužiti i da će Radovan doživjeti Slobodanovu sudbinu… Umrijeti bez ovozemaljske kazne… Bolna je činjenica da još uvijek nisu pronađena tijela svih nestalih osoba, a sud u Hagu već oslobađa zločince, kao što je slučaj sa Biljanom Plavšić. I narod i dalje šuti”, kazao je Gušić.

                                U prvoj tački za genocid, Karadžića se tereti za genocid nad Bošnjacima i Hrvatima na području deset općina – Višegradu, Prijedoru, Bratuncu, Foči, Brčkom, Ključu, Kotor Varoši, Sanskom Mostu, Vlasenici i Zvorniku koji su počinjeni tokom 1992. godine, a u drugoj, za genocid u Srebrenici počinjen nad Bošnjacima u julu 1995. godine.

                                Karadžić odbacuje sve tačke optužnice. Kako se odbio izjasniti o krivnji, sud je u njegovo ime u zapisnik unio da se ne osjeća krivim.

                                (Sarajevo-x.com)

                                Mare
                                Participant
                                  Post count: 1546

                                  Krvavi poklon jednog KRVOLOKA.
                                  http://www.youtube.com/watch?v=N2uQJsqiw-E

                                Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 45 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.