Viewing 7 posts - 16 through 22 (of 22 total)
  • Author
    Posts
  • Mare
    Participant
      Post count: 1546

      U ASCINCI KOD MEDENOG.
      Ne sjecam se tacno koje godine je to bilo.86 ili 87.Prvo da pcnem iz pocetka.Evo ima pet minuta cuo sam se sa Mahirinom majkom Behkom pa me ona podsjeti tog dogadzaja dze sam je ne namjerno uplasijo.Te godine Galija je snimala album u Engleskoj.Producent albuma je i vodza grupe »Night Wings ».Ja sam,posto sam dobro prico Engleski bijo njihov vodic.Dogovorili se da zajedno prave turneju po Jugi.Poslije koncerta u Sarajevskoj Skenderiji dok su se spakovale sav materijal i stvari.I dok se zavrsilo sijelo kod najveceg disk dzokeja Cicka,krenusmo sa kamijonom i kolima.Slijedeci koncert je bijo u Nisu.Predzemo Romaniju,Kovanjsku okuku i evo nas u Rogatici.Mislim da je bilo negdje oko 4 ujutru.Spustamo se niz Titovu kad vidim da je ascinca vec otvorena.Kazem soferu da se zaustavi.Da popijemo kahvu,objasnih im.Izlazimo iz kola.Zaboravijo sam reci da je Engleska grupa svirala Hevy Metal.Svi su imali predugacku kosu,poderane i izlizane farmerke i ostalo sto se tice jednog pravog rokera.Ulazimo u ascincu.Pustam prvo Engleze.Poslije ulazim i ja.Ascinca je prazna.Jedino tamo na ulazu u kuhinju vidim zabrinuto lice tetke Behke .Sama je pa kad je vidila svu tu « strahotu » bogami se prepala.Merhaba kako si tetka.Pogleda me.Nije me odma prepoznala.Gleda me.Na kraju me prepozna.Prvo me pita ko su oni.Rekoh joj da su Englezi.Jel pricaju po naski,pita me.Ma jog bona ni jednu rijec.Onda me tetka Behka fino izgalami pred onim Englezima.Te sram te bilo da me prepadas,te recicu tvojoj majci.Englezi gledaju.Kad je behka zavrsila zamolih je da nam skuha kahve.Pitaju me Englezi zast ona zena galami.Nije me vidila ima vec puno vremena,Pa joj drago rekoh im.

      Mare
      Participant
        Post count: 1546

        Neznam koje godine se to desilo.Jedino sto znam je da smo Teva i ja bili vrlo mali.Po obicaju neke stvari I dogadzaje u zivotu pocinjes potiskivati u zaborav sve dok ne sretnes nekog rudara dogadzaja koji ti to iskopa I podsjetite na neke dogadzaje.Sjedim sa Tevom I Beharom.Pricamo o onoj nasoj Rogatici.Nasem djetinjstvu,kad me Teva pita.”Mare sjecas li se kalabardice?”Vraca se film brzinom munje.Sjecam se.Iza nasih kuca I basti proticao je jedan potok.Taj potok je sluzijo Gracanickom narodu da zaliju basce.Tog ja mislim ljeta Teva I ja razradili smo teoriju perja.Ako guske I patke znaju plivati,zasto ne I koke.Udzemo u Tevin kokosinjac I uhvatimo malu kalabardicu,pa pravo na potok.Cijelo pslije podne smo sve dali od sebe da ta mala koka nauci da pliva.I pred svih nasih napora nismo uspjeli.Kokica se na kraju udavila.Vidite li kako su koke tvrdoglave.Kad nece nece.

        Teva
        Participant
          Post count: 8872

          Jos su sa nama bili Dzed Sejtarija i Rusmir Lagumdzija, rogaticki visegradlija, ne sjecam se bas. Ali se dobro sjecam degeneka koji smo dobili od mog buraza Kave, jer je koka kalabardica bila njegova…:woohoo:

          Mare
          Participant
            Post count: 1546

            Bila su to dobra stara vremena.Vremena naivne samoubilacke hrabrosti.Imali smo nekih desetak godina i nicega se nismo bojali.Mozda malko babinog kajisa.Pocetkom ljeta ja i Teva smo imali obicaj krenuti uz Rakitnicu.U lov na Vranina i svrakina jaja.Znali smo iz iskustva da pored Rakitnice je bilo puno gnijezda.Poveliki komad kanafe i poveci komad krpe.To je bilo nase « radno » orudze.Dok se jedan od nas dvojice peo na drvo i svakog trenutka rizikovo zivot,drugi je ceko dolje.Ceko ili da onaj padne ili da se jaja zapakovana u krpi polahko spuste odozgo.Vrane a narocito Svrake imale su obicaj praviti gnijezda skroz gore na vrhu drveta.Kad bi lov bijo dobar trebalo bi se popeti i pretresti pet ili sest gnijezda.Ponekad i petnest,jerpuno puta smo se peli i nasli gnijezdo prazno.Nismo mi to radili da bi uzgajali ili nedaj boze jeli.Jok.Uvece sa tim jajima popenjemo se mi polahko na krov Robne Kuce.Dolje u Titinoj pocinje korzo.Svi su lijepo obuceni i upickani.Hodaju polahko.A mi odozgo bacamo im jaja po glavama.One koje smo pogodili,neznam kako su se osjecali.Nama je bilo smijesno.

            Teva
            Participant
              Post count: 8872

              Fudo Budo

              Zagledo se birvaktile momcicak Fuad Pasic, Fudo u sugradjanku mladi djevojcurak Staku.
              Ceko strpljivo priliku pa kad je ispala, priso joj i upoznali se.
              Samo nas alcak reko da se zove Budo.
              Prohodali oni tako carsijom i ovi neki Stakini ih vidili.
              Kad su je sreli samu napali je kritikovati:
              Sto ces ti sa njim znas li ti da je on musliman ?????
              Kad su se sutradan ponovo sastali ovo dvoje mladih, Staka je upitala Fudu sto joj je slago ime.
              Fudo nemajuci kud samo ce:
              Ja sam tebi reko da se zovem Funo a sto si ti pogresno razumila nije me briga…
              :laugh: :laugh: :laugh:

              Mare
              Participant
                Post count: 1546

                Pijaca
                Nije hajvanska.Odma mislite da Gracancad znaju pisati samo o Gracanici.Nije,ovo je prica o onoj pijaci u Kruscici.Onoj sto je bila ispod hotela.Hotel pa parking pa pijaca.Sjecam je se dobro.Tamo sam zaradzivo i prve plate.One dnevne.Cudno mi je da smo one lokalne zvali vlahi a one sto su dolazili iz Srbije zvali smo ih srbijanci.Zaposljavali nas da him pomognemo kad je bijo dan pijace.Bijo je tu i Peda i Hadzija a bijo sam i ja.Sjecam se dobro.Kraj je ljeta.Dolaze ljudi a narocito zene.Hoce da kupe ono povrce koje treba kiselit.Naravno paprike i kupus .Na vagi 8 kila.Pita me Srbijanac ,Koliko,6 kazem mu.I on naplati 6 kila.A bogami nije nas bilo sramota poslije korza i feste u hotelu Park proci pored pijace i « pozajmiti »koju lubenicu

                Keva
                Participant
                  Post count: 75

                  Jes Mare bila su to fina vremena,dosta je nas prvi dinar zaradilo bas na pijaci i skupljajuci staro gvozdze.A najinteresantniji je bio Peda na pijaci,bas sa srbijancima.Kada oni dodzu on kupi svu lubenicu,Posao ide Peda pun para pusi malboro,ma pravi,pazio je bogami i raju,uvjek je placao i davao vise nego sto je trebalo,barem meni a mislim i ostalima.A bilo je dana Peda ostao kokuz i pusi Opatiju,kaze meni daj imas li cigaru.Eto jedan veliki covjek i pijacar koji se kako ga god bacis docekivao se na noge ali je uvjek bio za raju sto je i dosta puta dokazao i u ratu.

                Viewing 7 posts - 16 through 22 (of 22 total)
                • You must be logged in to reply to this topic.