Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 87 total)
  • Author
    Posts
  • ponekad ovdje
    Participant
      Post count: 1139


      16 godina od operacije „Laufer“

      Srijeda, 17 DECEMBER 2008

      Povodom 18. decembra, dana kada se navršava 16 godina od operacije „Laufer“, Udruženje veterana rata, Zelenih beretki i Patriotske lige BPK Goražde uradilo je dokumentarni film koji podsjeća na još jednu herojsku bitku pripadnika Armije RBiH iz opkoljenog Goražda.

      Toga dana 1992. započeto je oslobađanje okupirane fočanske teritorije u sklopu koje su jedinice Armije RBiH prvi put forsirale ledenu Drinu. – Cilj operacije bilo je oslobađanje privremeno okupirane teritorije općine Foča, jer smo imali mnogo izbjeglica iz Foče.

      Teritorija koju smo tada kontrolisali bila je mala i stav Operativne grupe je bio da taj pravac uzmemo kao prioritetan – kaže Abduselam Sijerčić Pelam, predsjednik Udruženja i učesnik bitke. Zebina šuma, najutvrđenija tačka agresorskog prstena prema Goraždu, oslobođena je za nekoliko sati.

      – Jedinice IBOG-a nisu imale dovoljno snaga da taj prostor kontrolišu, pa smo sa Generalštabom i komandantom Seferom Halilovićem dogovorili da nam se priključe jedna ili dvije brigade koje su bile formirane od naših ljudi sa ovih prostora i dijela Sandžaklija iz Sarajeva.

      Dobili smo čvrsta obećanja da će se to i desiti. Međutim, iz nama tada neshvatljivih razloga, izostala jepomoć tako da smo četiri dana bili prinuđeni da trpimo silno granatiranje, da dozvolimo da se četnici pregrupišu, dovedu svježe snage iz Hercegovine i Crne Gore i da nas primoraju da napustimo osvojene položaje. Samo zauzimanje Zebine šume završili smo sa tri poginula, da bi u konačnici imali 46 poginulih boraca – ističe Sijerčić.

      Autentični snimci
      U filmu koji svjedoči o neviđenom herojstvu drinskih brigada korišteni su autentični ratni snimci, a premijerno bi trebao biti emitiran u programu TV Goražde.

      (Dnevni Avaz)

      /gorazde-x.com/

      Teva
      Participant
        Post count: 8872
        Teva
        Participant
          Post count: 8872

          Evo mene ponovo sa ratnim video snimcima iz Rogatice i Rogaticke raje na Gorazdanskom ratistu. Ovaj serijal se sastoji od 60 minuta, ici ce u sest jednakih dijelova i postavljacu ga onako kako sam dobio presnimljen na dvd iako neide bas redoslijedom. Imacemo priliku da vidimo na desetine nasih sugradjana tokom rata na Gorazdanskom ratistu.
          Snimak u nekim dijelovima nije bas u najboljem kvalitetu ali mi oprostite jer ja tu nista nisam mogao uciniti.
          U ovom prvom dijelu vidjecemo Rogaticke cetnike i cuti njihove cetnicke lazi u popaljenom nasem gradu. Zatim ce mo vidjeti kolonu auta koja prolazi svirajuci Rogatickim mahalama i po meni je ovaj dio ovog snimka nasto nekad prije rata jer je grad pun naseg naroda a vidi se i Gornja dzamija koja je jos bila citava. Zatim slijedi dio snimka na kom nasa vojska, mislim u Sarajevu, pjeva uz harmoniku a harmonikas mi puno lici na naseg rahmetli Zahira Dzaferovica iz Poljuna koji je poginuo kao pripadnik specijalne policije, mislim. Onda slijedi ratna pjesma o poginulom borcu koju pjeva Nazif Gljiva, pa onda kratki snimak naseg komandanta Pede i jos par boraca. I na kraju malo ratnih snimaka uz laganu muziku.
          Ovaj prvi dio je u trajanju od 10 minuta i snimljen je u mp4 formatu tako da se skine zacas.
          Selam Rogatico ma gdje bili.:)

          Prvi dio

          http://www.megaupload.com/?d=JPB5BJVU

          Teva
          Participant
            Post count: 8872

            Evo postavih danas, ovdje gore u mom prethodnom postu, ovaj prvi dio sledeceg serijala ratnih snimaka Rogaticke raje ali kolko cujem ima jos onih koji ne mogu da pogledaju snimke.
            Snimci su u mp4 formatu i mogu se zato danlodovati u roku od 1 minute. Da bi ih mogli pogledati treba vam program koji mozete skinuti u ovom linku dole.

            Objasnjenje koje sam bio postavio ranije tamo gdje su snimci ispracaja bajrama ’91 u Rogatici:
            Teva imam problem ali ne znam u cemu je sa ovim tvojim zadnjim video snimcima. Nisam mogao nijedan pogledati. Jednostavno kad ga skinem napise mi da nemam programa u kome to mogu gledati. Cudno i ne znam u cemu je problem. Je li to samo kod mene ili ima jos ko ovako nesto.

            http://www.videolan.org/mirror-geo.php?file=vlc/0.9.8a/win32/vlc-0.9.8a-win32.exe

            [color=#FF0000]Evo nek ovo ukuca, onda ce mu samo doci da skine program sa interneta. (moj Rusko)
            [/color]
            :)

            Mare
            Participant
              Post count: 1546

              Jos jednostavnije.Na Google ukucajte VLC.Idite na 01 Net.Besplatno jeB)

              Mustafa
              Participant
                Post count: 8282

                Teva hvala na ovom snimku

                – Pogledah ove rogaticke svatove koji onako prodose kroz Podljun pa me bas dirnu ovaj snimak, jer se prisjetih kako je to nekad bilo…

                – na ca 6 minutu snimka jeste ZAKO – tako smo ga mi zvali u Podljunu – Svira harmoniku i pjeva sa svojim kolegama – suborcima.
                Poginuo je kao pripadnik specijalne policije MUP-a BiH –
                Da mu Dragi Allah podari dzenet….

                Teva
                Participant
                  Post count: 8872

                  U ovom dijelu slijedi nastavak ratnih snimaka uz laganu muziku, zatim tihi snimci popaljenih kuca i na kraju 2 minute snimka naroda koji se okupio u Gorazdu spreman na put preko Grepka 31-01-1993.
                  Tih dana sam i sam preso Grebak a taj prelazak sam opiso tamo u mom ratnom putu: …preko Cerske, Srebrenice, Zepe, Gorazda…

                  Drugi dio

                  http://www.megaupload.com/?d=HDZVCY3D

                  Teva
                  Participant
                    Post count: 8872

                    U ovom trecem dijelu mozemo pogledati ratne snimke sa Trovrha pocetkom ’93 i sa Vrazalica krajem ’93. Tu je i tornjak Mrvica kog sam spominjo u pisanju o mom ratnom putu.
                    Naravno tu su i nasi borci: Mido, komandant Peda, Seli, Omeragic, komandant Pava Brada, Dzananovic, Vrazalica…..
                    A ove sto pjevaju nemogu da prepoznam pa ako ih ko zna nek nam napise:

                    …..sa Trovrha Peda u cetnike gleda, cetnicima nikad u Gorazde neda,
                    od pocetka rata pa evo do sada Vrazalice brani Pedina brigada…..

                    Treci dio

                    http://www.megaupload.com/?d=0LGFHXET

                    Mustafa
                    Participant
                      Post count: 8282

                      Mustafa je bio Pedin sofer (inace je iz Kukavica cini mi se)..
                      Suljagic je radio na vezi

                      Teva
                      Participant
                        Post count: 8872

                        Ja mislim da se Pedin vozac zove Mustafa Omeragic sin Mujin iz Kozica.
                        Bio prije rata autoprevoznik ili sam ja malo pohlupo loncice.:)

                        Teva
                        Participant
                          Post count: 8872

                          Moguce je i da ova dvojica puno lice pa se meni cini.
                          Za stolom na kojem je karta sjedi nastavnik historije, Hajrulah Sisic. :)

                          Mustafa
                          Participant
                            Post count: 8282

                            Ovaj sto pjeva lici mi na Kusturu …

                            mujo
                            Participant
                              Post count: 3

                              teva pored ulaza stoji omer hadzibulic i u pravu si za vozacaTeva napisao:

                              U ovom trecem dijelu mozemo pogledati ratne snimke sa Trovrha pocetkom ’93 i sa Vrazalica krajem ’93. Tu je i tornjak Mrvica kog sam spominjo u pisanju o mom ratnom putu.
                              Naravno tu su i nasi borci: Mido, komandant Peda, Seli, Omeragic, komandant Pava Brada, Dzananovic, Vrazalica…..
                              A ove sto pjevaju nemogu da prepoznam pa ako ih ko zna nek nam napise:

                              …..sa Trovrha Peda u cetnike gleda, cetnicima nikad u Gorazde neda,
                              od pocetka rata pa evo do sada Vrazalice brani Pedina brigada…..

                              Treci dio

                              http://www.megaupload.com/?d=0LGFHXET

                              Teva
                              Participant
                                Post count: 8872

                                mujo napisao:

                                teva pored ulaza stoji omer hadzibulic i u pravu si za vozaca

                                Dobro si Mujo, prepoznadoh i ja Omera.
                                A Pedinog ratnog vozaca Mustafu Omeragica imadoh prilike jos puno prije rata upoznati na carsiji. Pravi jaran i dobar drug.
                                Radih mu sa babom Mujom i amidzom Ademom. Ja i Adem volili pomalo cugnuti a Mujo pravi vjernik pa bi nas ruzio, ko stariji brat. Adem me nauci malo posoliti pivu, al polahko da ne prekipi. Na pauzi za rucak skoknuli bi do Sehe na po jednu prije rucka, a Seha imo mahsuz za TPRovce klipace od pola litra…..
                                Dze se nalaze braca Omeragici, Mujo i Adem, neznam al eto ako neko zna nek mi kaze i nek ih mahsuz poselami od Cengica. :)

                                Teva
                                Participant
                                  Post count: 8872

                                  Rogaticka raja
                                  Ovaj dio je posebno dragocjen i jer na njemu mozemo vidjeti i prepoznati na desetine nasih sugradjana boraca.
                                  Naravno tu je i nekoliko clanova nase stranice pa svi oni koji su bili sa Pedom i Pavom imaju sansu da se prepoznaju na ovim snimcima.
                                  Tu su i nasi Zlatni ljiljani a posebno skrecem paznju nasem Tariku da obavezno pregleda i naravno snimak pokaze svom Starom a nasem nastavniku historije Hajri. Rame uz rame otac i sin…..

                                  Imajte strpljenja kod danlodovanja jer ovi sa Megauploda ponekad prave probleme pa i skidanje moze potrajati koju minutu vise, ali isplati se …..
                                  Cetvrti dio

                                  http://www.megaupload.com/?d=2W9V9KCU

                                Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 87 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.