Viewing 14 posts - 16 through 29 (of 29 total)
  • Author
    Posts
  • Mustafa
    Participant
      Post count: 8282

      Hotel BORIKE

      ERGELA BORIKE

      Mustafa
      Participant
        Post count: 8282

        Sa Borika

        Jos sa Mosta na Žepi

        Lapidarij iz Rimskog doba

        Mustafa
        Participant
          Post count: 8282

          ZA HARISA

          mirsad_d
          Participant
            Post count: 4000

            TURISTIČKI POTENCIJALI OPĆINE ROGATICA

            Turistički mogućnosti općine Rogatica i njene teritorije su višestruke, ali nedovoljno iskorištene. Područje izuzetne prirodne ljepote, čistih planinskih rijeka bogatih ribom, planinskih i brdskim predjelima ispresijecan crnogoričnom i bjelogorično šumom s iznimnim fondom visoke i niske divljači, te zasigurno nezanemarljivim faktorom bogatog kulturno-povijesnog naslijeđa, čine Rogaticu izuzetnim turističkim potencijalom.
            SEOSKI TURIZAM
            Rogatica ima idealne preduvjete za razvoj seoskog turizma: očuvani ambijent, netaknutu prirodu, zdravu sredinu, tradicionalno gostoprimstvo, domaću hranu, te bezbroj mogućnosti za aktivan odmor.
            LOV LOV
            Teritorij općine Rogatica bogata je planinama i brdima i prelijepom crnogoričnom i bjelogorično šumom. Od ukupne površine Rogatičke opčtine, pod šumom se nalazi 390,04 km2. Planinski predjeli kao što su Devetak, Sjemeć, Tmor i drugi, oduvijek su privlačili ljubitelje prirode i planinarstva, kao i ljubitelje lova.
            Među najstarija sportska društva na području Rogatičke općine ubraja se i Lovačko društvo koje nosi ime svoga grada. Inače, tu egzistiraju dva lovišta: Inače, tu egzistiraju dva lovišta:
            -planinsko lovište “Sjemeć” koje obuhvaća površinu od 16.000 ha i
            – brdsko lovište “Mednik-Sočice” pokriva nešto više od 52.000 ha.
            Neki dijelovi lovišta imaju atribut prvog bonitetskog razreda i pružaju praktično optimalne uvjete za rast i razvoj gotovo svih vrsta visoke i niske divljači, kao što su vuk, lisica, kuna, vepar, srna, medvjed, divokoza, divlja mačka, zec, jazavac,. ..
            Lovačko društvo svake godine organizira i tradicionalno “Lovačko večer” uz bogat kulturno-zabavni program.
            RIBOLOV
            Prirodne ljepote izvora rijeke Rakitnice, kao i njenog toka, te kanjona rijeke Prače, živopisne rijeke Žepe i rijeke Drine na slap, veliki su mamac za ljubitelje ribolova.
            Ove bistre planinske rijeke izuzetno su bogate raznim vrstama ribe, poput planinske pastrmke, lipljana, plotice, mladice, škobalja, mrene ,…, tako da je ribarenje na njima nezaboravno iskustvo.
            Udruženje ribolovaca upravlja svim ribolovnim vodama na području općine Rogatica i na njima razvija svoju ukupnu aktivnost au prvom redu su zadaci na očuvanju i zaštiti ribljeg fonda i čovjekove okoline.
            Sportsko-ribolovni društvo često organizira amaterska sportska natjecanja, te natjecanja u spremanju ribljih specijaliteta.
            BORIKE
            Na oko 18 kilometara sjeveroistočno od Rogatice, na 1100 metara nadmorske visine, nalazi se pravi raj za ljubitelje prirode BORIKE.One su prava vazdušna banja, bogate šumskim predjelima punim divljači i livadama na kojima rastu mnoge vrste ljekovitog bilja.Pravi su raj za sve koji žele pobjeći od gradske vreve i buke, uživati u šetnjama prirodom, sakupljaju ljekovito bilje, sumske plodove, gljive, ili da se bave lovom i ribolovom, biciklizmom ili jahanjem.
            Još davne 1893. godine na Borikama je osnovana ergela za uzgoj bosansko-brdske i arapske pasmine konja, jedina ove vrste na Balkanu.Ona pruža i usluge škole jahanja, au mogućnosti ste uživati iu vožnji kočijama po ovim živopisnim predjelima ljeti, kao i u saonicama zimi.
            Hotel “Borike” smješten je u borovoj šumi nedaleko od ergele.. Raspolaže sa 36 ležajeva, restoranom i lovačkom sobom.Izuzetno je pogodan kako za boravak radi odmora i rekreacije, tako i za održavanje sastanaka, seminara, konferencija, te pripreme sportskih ekipa. Gostima na usluzi stoje izuzetno kvalitetna jela nacionalne kuhinje, poznati borički kajmak, cicvaru u medu, janjetinu sa ražnja ,…, kao i domaće prirodne rakije.
            Na području Borike nalazi se i raritetnu primjerak stabla “Međeđe lijeske” starosti 450 godina i opsega krošnje 12 metara, izuzetne ljepote.
            KULTURNO-HISTORIJSKO NASLIJEĐE
            Na području općine Rogatica se nalazi mnoštvo kulturno povijesnih spomenika. Živopisni Rogatičke kraj oduvijek je bio privlačan za naseljavanje, pa je tu kroz vjekove bujao život, o čemu svjedoče mnogobrojni ostaci iz različitih povijesnih razdoblja-prapovijesti, rimskog doba i srednjeg vijeka.
            Iz rimskog razdoblja sačuvano je oko 14 spomenika, dok je srednjovjekovni period iza sebe ostavio mnoštvo stećaka, nijemih čuvara povijesti koji otkrivaju tko je nekada živio širom Rogatice i koji su plemići i vladari stolovali i živjeli pod srdnjevjekovnim kulama i bedemima.Srednjevjekovni gradovi u Rogatičke kraju koji podsjećaju na davna vremena su Borač i Vratar.
            SREDNJOVJEKOVNI GRAD BORAČ
            Na oko desetak kilometara od Rogatice nalaze se ostaci srednjovjekovnog grada Borča.Borač se po prvi put spominje u X vijeku u djelima bizantskog cara i pisca Konstantina Poriforgenta.Po imenu ovoga grada, jedno vrijeme, tijekom prvih godina turske vlasti i sam trg Rogatica nazivao se Borač, odnosno, pazar Borač.
            Župa Boračka je u prvo vrijeme bila dosta mala, predstavljala je niže upravno tijelo, ali kasnije, kada je u njoj proširivanjem granica u području starovlaških planina s obje strane rijeke Drine obuhvaćen veći broj naselja i kada je cijeli ovaj kraj ušao u fazu razvijenog feudalizma ” slavni “grad Borač sa svojim Varošište postao je politički, kulturni, gospodarski, pa i prometni centar u zemljama feudalnih gospodara Pavlovića, koji su iz njega vladali svojim podanicima.
            Borač je podignut na teško pristupačnom stjenovitom terenu iznad lijeve obale rijeke Prače.Grad se sastojao iz više dijelova koji ukazuju na različite etape građenja.
            U neposrednoj blizini Borča nalazi se selo Varošište, lokalitet Carina i lijepa nekropola stećaka.To nam govori da je Borač imao i svoje predgrađe, koje se spominje u povijesnim dokumentima kao Sootto Borac-Podborač.
            Grad se širio usporedo s jačanjem političke snage i ugleda obitelji Pavlović.Važno je naglasiti, da uz kraljevske gradove Bobovac i Jajce, po opsegu u čitavom arhitektonskom sklopu, Borač ulazi u red najvećih utvrđenih gradova na prostoru srednjovjekovne bosanske države. Bio je stalna rezidencija, omiljeno boravište Pavlovića, gdje su živjeli, vršili sviju vlast, izdavali povelje i obavljali druge poslove.
            Borač nije preživio propast bosanske države.Ima mišljenja da su sam grad Turci popalili i srušili gotovo do temelja.Njegovo predgrađe je još samo kratko bilo u životu.Već prije 1485.godine bio je napušten i pao je u zaborav.
            Borač, nekada simbol moći i ugleda obitelji Pavlović, danas je samo kompleks ruševina.
            ŽEPA
            . Udaljena je 35 km od Rogatice se nalazi u živopisnoj kotlini, okružena sa svih strana visokim planinama.Jedino njezin istočni dio lezi na lijepoj obali Drinskog jezera, pa joj to omogucava I posebnu vodenu vezu sa susjednim gradovima, osebujnim kanjonom Drine, u kojem se plavi ukroćena rijeka, plove camci I brodice od Visegrada do Bajine Baste.
            Izuzetno privlacna lovcima i ribolovcima I sa mnostvom turistickih motiva-Andrićev most / most na Zepi /, srednjevjekovni grad Vratar, nekropole stecaka, vrelo rijeke Zepe, ona upotpunjuje turisticku ponudu Rogatice.
            MOST NA ŽEPI
            Čuveni kameni most na rijeci Žepi čiju je ljepotu sjajno opisao naš nobelovac Ivo Andrić se nalazi 35 km.sjeveroistočno od Rogatice. Podizanje ovog mosta dovodi se u vezu sa izgradnjom čuvenog mosta Mehmed – Paše Sokolovića u Višegradu, te se pretpostavlja da je završen u drugoj polovini XVI vijeka. Podizanje ovog mosta dovodi se u vezu s izgradnjom čuvenog mosta Mehmed – Paše Sokolovića u Višegradu, te se pretpostavlja da je završen u drugoj polovici XVI. stoljeća. Izgradnjom hidrocentrale Bajina Bašta i stvaranjem akumulacionog jezera ugrožen je opstanak mosta i on je izmješten nekoliko kilometara uzvodno. Na novoj lokaciji nije izgubio ništa od svoje autentičnosti, spremljen je u svom prvobitnom stanju i ljepoti.
            Redžep – Pašina kula
            Ovaj objekt u Žepi, po kojem je zaseok i dobio ime Kula, predstavlja ostatke materijalne kulture iz turskog perioda. Narodno predanje kaže da je pripadalo izvjesnom Recep – paši, pa je po tome i dobila današnje ime.Ne zna se točno iz kojeg vremena potječe, ali arheolozi i historičari kazu da je takvih objekata po Bosni bilo u XVII i XVIII vijeku. vijeku.
            Vratar
            Ostaci ovog grada nalaze se u Žepi. Bio je podignut na jednom visokom (745 m), vrlo strmom i teško pristupačnom grebenu smještenom na drugoj obali rijeke Žepe. Na gradu su i danas očuvani temelji, zidovi četiri okrugle kule, ostaci velike sale i sudačka stolica uklesana u matičnoj, živoj stijeni. U ovom području se nalazi i veliki broj stećaka.A za srednjevjekovni grad i njegovu gospodaricu Prokletu Jerina vezane su mnoge legende.
            Lapidarij
            U parku Doma zdravlja u Rogatici formirana je mala kolonija kamenih spomenika-lapida koji potječu iz antičkog doba predstavljaju dragocjene dokumente o životu i razvoju grada iz tog razdoblja.
            Spomen kosturnica
            Spomen obilježje-kosturnica u kojoj su sahranjeni srpski i crnogorski vojnici izginuli 1914 godine na brdu Vituju i širem području Glasinca
            LOVNA I RIBOLOVNI TURIZAM
            LOV
            Cjelokupna teritorija općine Rogatica, ai šire područje, izuzetno je bogato lovište.Svaki zaljubljenik u lov ovdje će neupitno uživati u boravku.Do sada ulovljeni kapitalni primjerci preporučuju vam dolazak u Rogatička lovišta, a ako ulov baš i ne bude najbolji prirodne ljepote ovoga kraja i gostoljubivost domaćina zasigurno vas neće ostaviti ravnodušnim.
            Od ukupne površine Rogatičke općine pod šumom se nalazi 390,04 km2.Planinski predjeli kao što su Devetak, Sjemeć, Žep, Tmor i drugi, oduvijek su privlačili ljubitelje prirode i planinarstva, kao i ljubitelje lova.
            Na području općine egzistiraju dva lovišta:
            -planinsko lovište “Sjemeć” koje obuhvaća površinu od oko 16 000 ha i dato je na upravljanje Šumarstvu
            -brdsko lovište “Mednik-Sočice” pokriva površinu od 52 000 ha i dano je na upravljanje Lovačkom društvu “Rogatica”
            Neki dijelovi lovišta imaju atribut prvog bonitetnog razreda i pružaju optimalne uvjete za rast i razvoj gotovo svih vrsta visoke i niske divljači (mrki medvjed, vepar, vuk, lisica, kuna, jazavac, divlja mačka, srndać, zec ,…) s trofejima vrlo visoke vrijednosti.
            Lovačko društvo, koje nosi ime svoga grada, ima dugu i bogatu tradiciju.Blizu 300 aktivnih članova, koji su raspoređeni u nekoliko lovnih grupa, brinu se o unapređenju lovstva, o uzgoju i zaštiti divljači, o načinu odstrela, o unapređenju i zaštiti prirode i čovjekova okoliša uopšte.Lovačko društvo na raspolaganju ima i veći broj lovačkih kuća, mnoštvo čeka, hranilišta i solila.
            Svake godine u martu mjesecu u organizaciji ovog društva održava se tradicionalno “Lovačko večer” za lovce i njihove goste uz bogat kulturno-umjetnički program.

            Informacije o lovnoj sezoni:
            Lovna sezona na nisku divljač i divlje svinje: 07.10.-14.01.
            Lovna sezona na visoku divljač: 03.06.-10.09.
            Cijena ulaska u lovište za državljane BiH iznosi 20 KM po lovnom danu, a za strane goste 80 KM.Odstrijel se plaća po tržišnoj cijeni uz obavezno izdavanje propratnice za ulovljenu divljač.Potrebno je da se gosti najave 7 dana prije planiranog lova.
            Sve potrebne informacije mogu se dobiti u Lovačkom društvu “Rogatica” na broj telefona +387 58 415 367 .
            RIBOLOV

            Prirodne ljepote izvora rijeke Rakitnice, kao i njenog toka, te kanjona rijeke Prače, živopisne rječice Žepe i jezero rijeke Drine, veliki su mamac za ljubitelje ribolova.Ove bistre rijeke izuzetno su bogate raznim vrstama ribe poput potočne pastrmke, lipljana, plotice, klena, raka kamenjara, dok je Drinsko jezero bogato svim vrstama bijele ribe.
            Cjelokupna dužina vodenih tokova navedenih rijeka iznosi 50,5 km ili 62,4 ha, od čega na Praču otpada 18 km ili 36,0 ha, na Rakitnice 20,5 km ili 19,2 ha i na Žepu 12 km ili 7,2 ha . Opština Rogatica obuhvaća dijelom i Drinsko jezero: 8km od Ustiprače prema Međeđi, kao i od Starog Broda (Žepa) sve do granice sa Srebrenicom i Bajina Bašta (163 ha).
            Sportsko-ribolovni društvo “Bereg” upravlja svim ribolovnim vodama na području općine i na njima razvija svoju ukupnu aktivnost, au prvom redu su zadatci na očuvanju i zaštiti ribljeg fonda i prirodne okoline.Ribolovačko-sportsko društvo često organizira sportska natjecanja u ribolovu, kao iu spremanju ribljih specijaliteta.Tradicionalno je i okupljanje ribolovaca na dan otvora ribolova na potočnu pastrmku prve nedjelje u ožujku mjesecu s nizom sportskih aktivnosti i natjecanja.
            Za sportski ribolov neophodne su godišnje ili dnevne dozvole.Cijena dnevne dozvole za građane BiH iznosi 10 KM, a za strane 20 KM.Sportsko-ribičke društvo osigurava i vodiče za ove vode uz cijenu od 20 KM.
            Lovne mjere : Lovne mjere: za pastrmku 25 cm
            za lipljana 30 cm
            Dopušteni ulov po jednom izlasku je 6 komada ribe (3 komada pastrmke i 3 komada lipljana), a za mladicu 1 komad.
            Za sve informacije možete se obratiti RSD “Bereg” na broj telefona +387 65 426 734 .
            Ljepotu ribolova na ovim rijekama jednostavno morate doživjeti.Dođite i iskušajte svoju vještinu.BISTRO!

            AKTIVAN ODMOR U PRIRODI
            JAHANJE: ERGELA „BORIKE“
            Smještena na Boričkoj visoravni na 1 100 m nadmorske visine sa stogodišnjom tradicijom u uzgoju bosansko-brdskih i arapskih konja, jedina ove vrste u
            BiH, raspolaže danas s oko stotinjak grla.Posjetiocima se nudi jahanje i vožnja kočijom.
            PJEŠAČENJE I PLANINARENJE
            Prirodna konfiguracija terena je kao stvorena za pješačenje i planinarenje.Planine Devetak, Tmor, Zasad, Sjemeć ,…, visoravan Borike, kanjoni rijeka Prače, Žepe, mnoštvo izletničkih mjesta, pećina, veliki broj kulturno-povijesnih spomenika, čine ovo područje izuzetno atraktivnim za planinare i sve zaljubljenike u prirodu.
            Planinarsko društvo “Sjemeć” osnovano je 1972.godine i danas broji oko pedesetak članova.Članovi ovog društva osvajali su Mont Blanc, Gros Glokner, Matahorn, Olimp, kao i sve vrhove bivše Jugoslavije.Poseban pečat su ostavili u takmičenjima u planinarskoj orijentaciji.
            Sve potrebne informacije mogu se dobiti u Planinarskom društvu “Sjemeć” na broj telefona +387 65 489 404 .

            mirsad_d
            Participant
              Post count: 4000

              BORIKE

              Abovethegreenhills’s Blog
              Inspiracija za izlet
              Boravak u prirodi
              Avgust 10, 2009

              Priroda Bosne i Hercegovine je toliko bogata da daje puno prostora i ljudima koji nemaju naročito razvijenu maštu, da svako za sebe može naći kutak u kojem će naći nešto lijepo, zanimljivo i korisno. Tužno je što veliki broj ljudi svih generacija, najveći dio svog života provode vežući se za beton i plastično – metalna božanstva koja nemaju veliku stvarnu vrijednost i bez kojih se nekad, na izvjestan način, mnogo bolje živjelo i funkcionisalo.

              Postoji bezbroj stvarnih razloga zašto bismo trebali boraviti što je moguće češće i više u prirodi a ljudi nekako prečesto nađu mnogo više izgovora zašto da ostanu pasivni u nekom vještačkom, betonskom kutku.

              Smrt velikog broja mlađih ljudi oko mene me je još jednom intenzivno podsjetila na kratkoću i nepredvidivost ljudskog životnog vijeka i osjećam da nemam više vremena da se tek tako baca na spavanje i aktivnosti koje me vezuju za zatvorene prostore, ako baš ne moram biti u njima.

              Prethodni vikendi su bili sjajan nastavak moje težnje da što češće boravim u prirodi a ovaj iza mene je bio jednako dobar.

              Osamnaest kilometara sjevero-istočno od Rogatice, na 1100 metara nadmorske visine, smješteno je živopisno selo Borike. Mama mi je bezbroj puta pričala o ljepoti tog kraja i nagovarala me da odem tamo. I otišla sam jučer. Kada idete iz pravca Sarajeva, cesta za Borike se odvaja lijevo u blizini autobuske stanice u Rogatici. Cesta ide uzbrdo. Krivine su blage. Krajolik je prelijep. Na cesti trenutno nema rupa i prilično je ugodna za vožnju.

              Mi smo se odvezli prvo do hotela “Borike”. Ja sam iskreno bila razočarana koliko je taj hotel star i zapušten, kao i kućice oko hotela, ergela i ostali sadržaji. Šetali smo crnogoričnom šumom, preko malih pitomih proplanaka. U šumi sam našla i nekoliko preostalih slatkih malina. Na livadi sam ubrala ljekovitu kunicu koja je izuzetno dobra za čaj koji ja uživam piti i inače a naročito kada me boli stomak.

              Nakon šetnje odlučili smo se za obrok na terasi hotela. Sve je tako staro. U toaletu su stari čučavci, usko je i ja nisam nikako mogla izbjeći da ne dodirnem vrata ili zidove koji mi nisu baš djelovali čisto. Recepcija je iz starih jugoslovenskih filmova. Recepcioner nije bio tu ali su zidovi prekriveni kalendarima sa motivima razgolićenih žena i fotografijama članova B. dugmeta koji su tu nekad bili česti gosti.

              U restoranu ima nekih lijepih ćilima i predmeta vezanih za konje i jahanje. Stolovi i stolice su stari i neudobni. Konobar je bio izuzetno ljubazan. Tražili smo samo domaće seoske proizvode bez mesne varijante. Domaći uštipci, pečene polovice krompira, domaći planinski sir i kajmak, cicvara i domaći ušećereni med. Ostalo nam je dosta hrane ali se niko nije usuđivao pretjerivati jer nismo navikli jesti tako kaloričnu i masnu hranu.

              Poslije ručka smo ugodno razgovarali, smijali se zdravo i onda smo odlučili sići do polja na kojima su pasli konji u grupicama. Na jednoj livadi su stajale kobile s malim ždrijepcima. Na drugoj su pasle samo kobile a na trećoj samo konji. Ja ne znam ništa o konjima ali sam pročitala da je ergela osnovana 1895. godine najprije kao ergela arapskih konja, a da je oko 1920. godine formirana i ergela bosansko-brdskih konja. Pročitala sam i da bosansko-brdska pasmina potiče od dva izvorna oblika rasa: pševalski i turpan. Prvi se i dalje nalazi na području Mongolije kao mongolski divlji konj, a druga rasa, koja je živjela oko Kaspijskog mora, izumrla je.

              Konjima sam prišla s mješavinom poštovanja, divljenja i straha dok se nisam sprijateljila s jednim koji se nije odmicao od mene. Ima prelijepu smeđkasto – zlatnu boju, zlatnu grivu i nešto poptu bijelog romba na čelu. Nismo unajmljivali konje za jahanje u ergeli. To smo ostavili za drugi put kad se nadamo vratiti i posjetiti i Žepu.

              MINI-MORIS
              Participant
                Post count: 78

                Jeli ovo bijase nas nekad zvani M.Pi.

                mirsad_d
                Participant
                  Post count: 4000

                  DOMAĆINSTVO BRKIĆ, selo Žilčina- Rogatica
                  AGROTURIZAM

                  Selo Žilčina je smješteno u općini Rogatica na udaljenost od Sarajeva 65 km a od centra Rogatice 4 km. Kroz selo Žilčinu protiče pitka i nezagađena rijeka Rakitnica koja je bogata autohtonim vrstama ribe a posebno pastrmkom i lipljenom. Možete šetati duž rijeke Rakitnice uređenim stazama za šetnju kroz prelijepi divlji kanjon.

                  Na imanju domaćinstva Brkić se nalaze napravljena pješčana igrališta za odbojku i veliko travnato igralište za fudbal. Na obali u sjeni drveća se nalaze male kafane u drvenim kućicama gdje ćete uživati u hladovini tokom toplih ljetnih dana. Na ovom selu postoje velike mogućnosti za lov, za vrijeme sezone lova ( lov na divlju svinju i srndaća).

                  Zajedno sa lokalnim lovcima Vam možemo organizirati planinarenje i lov na planini Koštica koja je na 1100 m nadmorske visine na čijem vrhu se nalazi kristalno čist planinski izvor okružen zelenilom i planinskim cvijećem sa pogledom na stjenoviti kanjon rijeke Rakitnice. U blizini se nalazi pećina koja je tokom drugog svjetskog rata spasila veliki broj ljudi.
                  Naše domaćinstvo je spremno da Vam organizuje posjete turističkim atrakcijama u regiji na Vaš zahtjev.

                  Na našem domaćinstvu proizvodimo zdravu domaću hranu: kajmak, sir, šunka, krompir, jaja, mlijeko, grašak, kupus, grah, domaća rakija, džemovi, sokovi i dr.

                  Specijaliteti našeg domaćinstva su: sarma, na tradicionalan način pripremljena jela od kukuruznog brašna, srnetina, gulaši, jela sa roštilja, razne vrste pečenja, jela pripremljena ispod sača, pite, pastrmka i dr.
                  Domaćinstvo Brkić ima na raspolaganju dnevni boravak sa kuhinjom, kupatilo, 4 dvokrevetne sobe i velikom terasom sa koje se pruža divan pogled na zelene voćnjake. Ako ste za aktivan i istovremeno miran odmor molimo da nas kontaktirate.

                  Mustafa
                  Participant
                    Post count: 8282

                    BEŠLIĆ HAJRUDIN I NEDZAD ĆESKO.
                    LOKACIJA: RESTORAN “PLAVI BISER” KOD ŽOLETA 1991.

                    Foto od N.ĆESKO

                    Mustafa
                    Participant
                      Post count: 8282

                      U parku DZ Rasim Dzindo Rogatica

                      Mustafa
                      Participant
                        Post count: 8282
                        mirsad_d
                        Participant
                          Post count: 4000
                          mirsad_d
                          Participant
                            Post count: 4000
                            Teva
                            Participant
                              Post count: 8872

                              Rogatica turizam

                              mirsad_d
                              Participant
                                Post count: 4000

                                ROGATICA, VODIČ 1974. GODINA
                                izvor: TOOR


                              Viewing 14 posts - 16 through 29 (of 29 total)
                              • You must be logged in to reply to this topic.