Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
  • Author
    Posts
  • Kaza
    Keymaster
      Post count: 6138

      Dugogodisnji novinar iz Rogatice, Sreten Mitrovic, napisao je ovaj tekst o bicikilistima iz Rogatice na rogatica.net. Naravno, sve bi bilo lijepo, da ovaj novinar nije iskoristio ove vrijedne ljude i sportiste u politicke svrhe. Nije potrebno mnogo da se sve uprlja tom prljavom politikom pa i ovo sto cine ovi mladi ljudi kroz sport.
      Zbog toga ovo i pisem u rubrici o politici a ne sportu. Kako navodi ovaj novinar: “Posebno nam je draga dionica Višegrad – Sjemeć – Rogatica, koje je ove godine bila dio pete etape nedavno održane 50. biciklistilke trke „Kroz Srbiju“, za koju su njeni učesnici rekli da je najteža i najljepša u cijeloj maršruti trke duge 1.373 kilometra”

      Izgleda, ovom novinaru, nece biti dovoljno jos 100 godina zivota da nauci geografiju i da zna da je ova etapa u srcu istocne Bosne a ne u Srbiji. Posebno je interesantno naglasavanje pod navodnicima.

      Ili ne zna il` se pravi lud … ?????

      BICIKLIZAM KAO UŽITAK

      Luka Glibo i braća Zdenko i Boro Brusin iz Rogatice veliki su zaljubljenici u biciklizam. Sa kacigama na glavi i biciklima oni se od ranog proljeća do prvog snijega mogu sresti na svim putevima širom opštine. Ne rijetko po kiši i nevremenu, mokri do kože, oni upražnjavaju biciklizam kao hobi kojim se bave od malih nogu.

      Zbog njihovog neumornog rada pri Sportskom društvu „Mladost“ formirali su i posebnu biciklističku sekciju. Kupili su čak i par profsionalnih bicikala za brdski biciklizam sa kojim ovi zaljubljenici u sportu na dva točka od 2007. uspješno brane boje i pronose ime našeg grada i opštine na Međuopštinskim omladinskim sportskim igrama koje su se ove godine održale po 48. put na tromeđi Republike Srpske i BiH, Srbije i Crne Gore.
      – Naš osnovni motiv je ljubav prema biciklizmu kao sportu uopšte. Uz biciklizam jačamo svoje fizičko i mentalno zdravlje, zavoljeli smo i prirodu krajeva kuda smo prolazili i zato svaki slobodan sat, a posebno dan, provodimo na putevima u okolini Rogatice, ali i na Borikama, Sjemeću, šumama Bokšanice, Gnjile, u Žepi, a ne rijetko uputimo se i na legendarnu Romaniju ili kroz Leavu prema Han-Pijesku. Posebno nam je draga dionica Višegrad – Sjemeć – Rogatica, koje je ove godine bila dio pete etape nedavno održane 50. biciklistilke trke „Kroz Srbiju“, za koju su njeni učesnici rekli da je najteža i najljepša u cijeloj maršruti trke duge 1.373 kilometra. Ja i moji drugovi u sezoni na biciklima pređemo i do 10.000 kilometara vozeći ih ne rijetko i po makadamskim putevima, priča Luka Glibo.

      – Inače, biciklizam je lijep i atraktivan sport. Zato ga i preporučujem svim ljudima i ženama naravno, da se rekreativno bave biciklizmom koji ne poznaje starosne granice. Potrebno je malo dobre volje, nešto bolji bicikl, disciplinu na putu i užitak je zagarantovan, dodaje Glibo uz napomenu da je zahvaljujući biciklu otkrio mnoga zanimljiva i atraktivna mjesta, prirodne i kulturno-istorijske znamenitosti u opštini Rogatica i šire.

      S. M.

      Kaza
      Keymaster
        Post count: 6138

        Jutros sam dobio e-mail od gosp. G. Mandica koji je reagovao na gore navedeni post. Komentar je korektan i baca malo vise svjetla na dogadjaj oko biciklisticke utrke kroz Srbiju. Dajem sebi slobodu da ovaj e-mail objavim iako nisam cekao da dobijem saglasnost autora. Konacno ne vidim razloga zasto se ne bi moglo objaviti.

        [color=#0000FF]Napisali ste:Izgleda, ovom novinaru, nece biti dovoljno jos 100 godina zivota da nauci geografiju i da zna da je ova etapa u srcu istocne Bosne a ne u Srbiji. Posebno je interesantno naglasavanje pod navodnicima.

        Ili ne zna il` se pravi lud … ?????

        Ja pišem: Sretena Mitrovića slabo poznajem i vjerujem da ste se sa njim u životu više puta viđali i razgovarali nego li ja.Hoću reći da nemam nekog ličnog razloga
        niti da ga branim,osporavam ili napadam.Biciklistička trka pod nazivom”Kroz Srbiju”,baš tako ovim riječima i pod navodnicima je zaista održana i jedan dio trke
        vožen je na dijelu Zlatibor-Pale-Ruma.Ako mi nevjerujete,pogledajte malo po mreži ili brojnim novinskim člancima koji su o ovom događaju izvještavali.
        Hoću jednostavno reći ni Sreten ni bilo koji novinar nisu krivi što je trka nazvana kako je nazvana.A ako vas interesuje i moje mišljenje o nazivu;mislim da je trebao biti
        drugačiji,nešto kao što su i MOSI igre.
        U najboljoj namjeri,
        G.Mandić[/color]

        Ja bih ipak jos dodao da nije trebalo ove momke, sportiste, rogatickie bicikliste dovoditi u kontekst sa ovom utrkom i da je o njima trebalo pisati neovisno od biciklisticke utrke “Kroz Srbiju”.

        Oni to sigurno zasluzuju da se o njima pise i bez nekog povoda sa strane.

        holuč
        Participant
          Post count: 3

          Cudne su ljudske sudbine. Zivotni vijek je dovoljno dug da svaki covjek na kraju iza sebe ostavi trag po kome ce ga cijeniti ili imati sasvim suprotno misljenje o njemu. Nekome Bog podari kratak I plodonosan zivot a opet nekom dugovjecan zivot u kome je tesko sakriti pravo lice.
          Sreten Mitrovic je dugogodisnji novinar koji je cijeli svoj radni vijek proveo u Rogatici. Od 1960. godine se bavi novinarstvom I za to vrijeme je napisao veliki broj tekstova koji su objavljivani u dnevnoj stampi I ostalim casopisima. Pa I danas, iako je po godinama vec odavno penzioner, redovno salje svoje tekstove kao dopisnik. Najcesce u novinama “Glas srpske”. Dakle Sreten je citav svoj zivot posvetio novinarstvu I od njega skrbio hljeb za sebe I svoju porodicu. Ako bi se zeljelo analizirati sa kakvim uspjehom je ovaj novinar pisao onda ima sasvim dovoljno materijala na osnovu koga se moze doci do zakljucka .
          Naime ovaj novinar je rogatickoj bibliteci podario oko 2200 tekstova koje je napisao od davne 1960. godine pa do danas . Uz to je prilozio I oko 1000 negativa fotografija koje je napravio prilikom obilazaka terena na rogatickoj opstini. Naravno za sve to je ovaj novinar bio placen pa je upitno kome bi stvarno ta arhiva trebala pripadati. Ovo pitanje se s pravom postavlja posto je ovaj novinar odbio da ucestvuje u izradi Monografije Rogatice koja je izasla prosle godine.
          Postavlja se pitanje zasto?
          Zasto je ogromna gradja koja bi po pravilu trebala pripadati arhivi Opstine uskracena autorima nove Monografije? Je li se htjela sakriti istina o kojoj je dugo godina pisao ovaj novinar koji je uz to za to bio placen I uzivao privilegije u nasem gradu. Je li se to Sreten pokajao zbog ranijeg pisanja . Ovo pitanje postavljamo s pravom jer posljednji tekstovi koje pise ovaj autor pokazuju njegovo sasvim drugo lice. Moze se s pravom reci da on u zadnje vrijeme velica cetnistvo I pokusava sebe time rehabilitirati od ranijeg pisanja za vrijeme komunistickih vremena kada je I postao to sto jeste. Da li se autor tih svojih ranijh tekstova stidi i ne zeli ih bas dati u javnost. Svakako ova gradja postoji I vjerovatno ce se neko naci ko ce na osnovu toga dati mjerodavnu ocjenu.
          Na ovom linku mozete procitati jedan tekst objavljen u Glasu srpske u kome Sreten velica cetnike I njihovog dzenerala Drazu I vojvodu Mitrovica koji bi trebao biti njegove gore list. Trebao je ove otadzbinske borce intervjuisati 70-tih godina mozda bi se sjetili vise detalja jer su bili mladji a autoru bi vjerovatno ovaj tekst u to vrijeme donio veliku “slavu”

          http://www.glassrpske.com/vijest/5/krozrs/49492/lat/Sela-solunskih-dobrovoljaca.html

          U zadnje vrijeme vecina Sretenovih tekstova je obojena I nigdje se ne moze iz njih izvuci ni tracak motiva za uspostavljanje normalnijih komunikacija izmedju gradjana Rogatice a koji su usput receno razlicite nacionalnosti. Ovaj 70-ogodisnjak svojim tekstovima nastavlja i dalje sijati mrznju I pitanje je dokle ce to trajati. Ocigledno, sve dok mu bude omoguceno da svoje otrovne stijelice odapinje preko javnih medija u sluzbi nakaradnih politika.
          U potvrdu tome evo jos jedan link u kome tvrdi da je dolaskom Turaka na ove prostore srusena crkva pa od tog materijala napravljena dzamija u selu Godimilje. Ovaj tekst nije slucajan jer se upravo obnavlja dzamija u selu Godimilje koja je srusena u njihovom “otadzbinskom ratu”1992. godine. Mozda ne bi bilo lose da procita sta su cetnici, stanovnici tog kraja, radili stanovnicima sela Godimilje u prvom I drugom svjetskom ratu. Ista ih je sudbina zadesila I u agresiji na BiH 1992-1995. godine.

          http://www.glassrpske.com/vijest/5/krozrs/42247/lat/Ivanjdanski-sabor-na-Crkvinama.html

          S pravom se postavlja pitanje ko je ustvari Sreten Mitrovic? Je li to komunista koji je sirio Bratstvo i jedinstvo kroz svoj dugogdisnji rad kao opstinski novinar u vrijeme komunizma ili je to cetnik koji cetnistvo velica krojeci pri tome historijske cinjenice onako kako to odgovora „srpskoj istini“, a sve u cilju odbrane srpstva i Republike srpske , stvorene u krvi i zlocinu.
          Ipak se na kraju moze konstatovati da je Sreten Mitrovic oduvijek bio ono sto je danas, samo sto mu je kao i mnogima drugima uspijevalo prikriti svoje pravo lice u jednom duzem periodu. Klica koja mu je bila usadjena ostala je a onda se u svom pravom svijetlu prikazala kada je za to doslo vrijeme. Njegov sin, pokojni dr Zoran Mitrovic je skoro citavog svog zivota vazio za djecaka i covjeka kome se tesko moglo pripisati nesto negativno. Da li pod uticajem oca ili je nesto drugo bilo u pitanju on se pocetkom devedestih godina preobratio u svoju suprotnost. Koje je njegovo pravo lice to mozda moze odgovoriti njegov otac koji je I odgovoran za formiranje takve licnosti.
          Naime Zoran se od pocetka ukljucuje u SDS-i aktivno radi na naoruzavanju i pripremama za rat. U ulozi ljekara sa puskom o ramenu je vidjen i na mjestu genocida u Srebrenici i Zepi. Nije se libio svojim bivsim kolegama psovati i posprdno prizivati Aliju da im pomogne. U Sarajevu je savjetovao krvnike kako da tuku zarobljenike a da se to ne moze dokazati jer su oni bili evidentirani kod crvenog krsta. Rahmetli Senad Redzo, koji je bi zarobljenik na Grbavici je svojim svjedocenjem upravo potvrdio gore napisano, identifikujuci doktora pomocu slika na kojima se on nalazio. Nazalost ovaj svjedok je uspio da posvijedoci i identifikuje ovog doktora a zatim je podlegao od nanesenih povreda iako je bio veoma mlad (1969. godiste). Za doktora se vezu i glasine ucestvovanja u silovanjima u skoli i jos mnogim drugim dogadjajima.
          Da li je sin bolji od oca ? Istine radi Zoran je izvrsio samoubistvo vjesanjem a ne kako je to porodica prezentirala da je umro od srcanog udara. Cemu lazi. Je li to proradila Zoranova savjest pa se u Doboju, na radnom mjestu, gdje se sklonio da vise ne susrece svoje bivse sugradjane koje valjda nije vise mogao pogledati u oci, objesio i okoncao svoj zivot ne videci izlaz iz onog sto je uradio. Ocigledno je tim cinom iznevjerio svog oca koji je nastojao da to prikrije u javnosti falsifikujuci smrt vlastitog sina.
          Dalje necemo i ostavljamo Sretenu da nastavi onako kako on misli da treba. Ocigledno je da ce se ovaj covjek suociti sam sa sobom na onom svijetu gdje ce mu istina biti bacena u lice.
          Ovozemaljska pravda moze biti nedostizna ali Bozija ce stici svakog.

          Mare
          Participant
            Post count: 1546

            Ne znam ko si ali svaka ti cast.Ipak ima ljudi koji znaju da kazu istinu.Mirsadu.D. vec duze vrijeme sam savjetovao da ne prenosi na ovu stranicu Sretenove tekstove.

            Dedo
            Participant
              Post count: 1243

              Imao sam priliku da pratim pisanje Sretena Mitrovica godinama i uvijek sam se nasladivao na neukosti istog.Neznam gdje zavrsi fax i koji ali stvarno je bio predmet podsprdavanja svih iole pismenih rogaticana.U svakom tekstu mu se ogledao sovinizam mrznja prema svemu sto nije mirisalo na Drazu.Imao je i svoje istomisljenike koji su ga stitili i tako je on svog Zorana mogao odgajati takoreci lagodno zaradenim novcem.Da je tada neko rekao nasim rogaticanima koji su bili vlastodrzci i opcini bilo sta protiv istog,bio bi ìstog momenta okarakterisan neprijateljem dobrih komsija.Al sjecam se jedne prilike da su nekolicina prof tadasnjeg SH jezika komentarisali pismenost tog velikog novinara,cak je nekima priznavao da mu je slaba strana pero pa ako mogu da mu lektorisu teksove prije slanja u Oslobodenje ili u lokalne rogaticke novine.Samo da je bio simpatizer onih koji kolju i pale progone i pljackaju to je istina.U svim njegovim tekstovima se to primjecivalo iako je bio komunista?.Zao mi je da se mnogi nisu razumili sta se cijelo vrijeme bratstva i jedinstva iza brda valjalo.Zato Bosnjo otvori oci i pocni da razmisljes sto se historija stalno ponavlja??????Al nikad jedna lasta ne pravi proljece.Jos da napomenem da sam shvatio da se nesto spremalo tj. sto se desilo 92-96 davne 1971 godine.

              Kaza
              Keymaster
                Post count: 6138

                Novinar Mitrovic o cetniku Mitrovicu

                [color=#0000FF]Vojvode

                U kraljevoj otadžbinskoj vojsci bili su hrabri momci sa boričke visoravni. Koliko su bili dobri govori i činjenica

                što su već početkom decembra 1941. “za hrabrost i požrtvovanje u dosadašnjim borbama” u zvanju četničkog vojvode, među deset najistaknutijih bili i vojnici iz Sjeverska i Goromilja. Riječ je o Dragi Mitroviću koji je odlikovan kao “vojvoda planinski” i Milanu Đeriću kao “vojvodi sjeverskog”.[/color]

                Efendija Ibrahim Hodzic iz Godimilja o tom istom cetniku Mitrovicu sa Sjeverska:

                Ako je i od Mitrovica novinara, previse je.

                holuč
                Participant
                  Post count: 3

                  Sreten Mitrovic i dalje trazi istomisljenike koji ce svojim lazima i prepravljanjem istorije pripomoci njemu da iz sebe izbaci cetnicke frustracije.
                  Na rogatica.net je objavljen tekst pod naslovom „Bosna srpska od pamtivijeka“ gore navedenog autora.
                  Nije potreban nikakav komentar jer naslov govori sve. Rogaticki novinar, cetnik, je ponovo u formi i izgleda da je prebolio porodicnu tragediju ili je ovo samo jedan od nacina da nadje opravdanje za to sto mu se desilo. Ako je ovo prvo onda tesko njemu a ako je drugo , tesko njemu jos vise.
                  Tekst je napisan cirilicnim pismom pa se izvinjavam citaocima koji to ne budu mogli citati. Autor je ili zaboravio ili ne zeli pisati latinicnim pismom. Svi njegovi tekstovi su pisani cirilicnim pismom.

                  [quote=”rogatica.net(citat)”] БОСНА СРПСКА ОД ПАМТИВИЈЕКА

                  Стево Ђуран (55), професор историје у пензији са егзодусом Срба из Сарајева дошао је у наш град и општину 1996. Са оцем Ђорђом (81), познатим вртларом Земаљског музеја у Сарајеву, и мајком Савком, свили су породично гнијездо у улици Милоша Форцана.

                  Кад су морали напустити Сарајево и Пионирску долину у којој су имали породичну кућу, Ђурани су оставили многе вриједне ствари. Умјесто њих понијели су више књига. Ђорђо о биљу, а Стево из историје. У Рогатицу су дошли са фондом књига од преко 400 углавном рариретних наслова. Међу њима је и једна која је штампана у Бања Луци давне 1912. године.
                  – Ријеч је, казује Стево, о књизи „Повеље Матије Нинослава бана босанскога и народност његових поданика“ коју је написао познати професор доктор Васо Глушац. Издала ју је Штампарија С. Угриновић и синови, а ја својевремено купио у једној антикварници у Сарајеву од продавца који вјероватно није ни знао њену вриједност..
                  – Ово је, додаје Стево, моја најдража књига. Уз то што ће за непуну годину дана са својих осамдесетак пожутјелих страница и факсимилом обје повеље бана Нинослава, навршити вијек живота, што је у овим нашим крајева који су ко зна колико пута разарани и уништавани, велика ријеткост. Она, што је најбитније, доноси историјска факта које неки покушавају да оспоре о томе чија је Босна била у вријеме Кулина бана и његоивих насљедника сина Стефана и унука Нинослава који су владали Босном крајем 12. и у 13. вијеку, односно у годинама прије доласка Турака.
                  Према оном што пише у овој малој али, по мом схватању, за Србе злата вриједној књижици, нема дилеме: Босна је одвајкада била српска земља. Тако су је словили и у Папској курији за коју је назив Србија био исто што и Босна са својим областима: Врхбосна, данас Сарајево и околина, Соли, чије је сједиште била Тузла, Усора, Борач као простор од Власенице и Сребренице до Вишеграда, Доњи краји који су се простирали између и око Сане и Врбаса, и Завршје (Западне стране) тамо гдје је Гламоч, Ливно и Дувно.
                  Има Стево и доста других вриједних књига. Међу њима је и „Хомер и Библија“ коју је он написао и издао у нашем граду 2000. године.
                  – То је, казује он, збирка тумачења грчких митова и Илијаде, а посветио сам је Српско-грчком пријатељству с циљем да се на неки начин одужимо племенитом грчком народу, његовој прошлости и величанственом доприносу који је дао човјечанству.
                  – Пошао сам од објашњења појма „тројански рат“, преко Орфеја, Ганимеда и Сисифа до Херакла и Илијаде, рече на крају Стево Ђуран.
                  Сретен МИТРОВИЋ

                  Prevod na latinicno pismo

                  BOSNA SRPSKA OD PAMTIVIJEKA

                  Stevo Đuran (55), profesor istorije u penziji s egzodusom Srba iz Sarajeva došao u naš grad i opstinu 1996. Sa ocem Đorđom (81), poznatim vrtlarom Zemaljskog muzeja u Sarajevu, i majke Savke, svili su porodicno gnijezdo u ulici Miloša Forcana.

                  Kad su morali napustiti Sarajevo i Pionirsku dolinu u kojoj su imali porodicnu kuću, Đuran su ostavili mnoge vrijedne stvari. Umjesto njih ponijeli su više knjiga. Đorđo o bilju, a Stevo iz istoriji. U Rogaticu su došli sa fondom knjiga od preko 400 uglavnom rariretnih naslova. Među njima je i jedna koja je štampana u Banja Luci davne 1912. godine.
                  – Riječ je, kazuje Stevo, o knjizi “Povelje Matije Ninoslava bana bosanskoga i narodnost njegovih podanika” koju je napisao poznati profesor doktor Vaso Glušac. Izdala ju je Štamparija S. Ugrinović i sinovi, a ja svojevremeno kupio u jednoj antikvarnici u Sarajevu od prodavca koji vjerovatno nije ni znao njenu vrijednost ..
                  – Ovo je, dodaje Stevo, moja najdraža knjiga. Uz to što će za nepunu godinu dana sa svojih osamdesetak požutjelih stranica i faksimilom obje povelje bana Ninoslava, navršiti vijek života, što je u ovim našim krajeva koji su ko zna koliko puta razarani i uništavani, velika rijetkost. Ona, što je najbitnije, donosi istorijska fakta koje neki pokušavaju osporiti o tome čija je Bosna bila u vrijeme Kulina bana i njegoivih nasljednika sina Stefana i unuka Ninoslava koji su vladali Bosnom krajem 12. iu 13. vijeku, odnosno u godinama prije dolaska Turaka.
                  Prema onom što piše u ovoj maloj ali, po mom shvaćanju, za Srbe zlata vrijednoj knjižici, nema dileme: Bosna je odvajkada bila srpski zemlja. Tako su je slovili iu Papinskoj kuriji za koju je naziv Srbija bio isto što i Bosna sa svojim oblastima: Vrhbosna, danas Sarajevo i okolica, Soli, čije je sjedište bila Tuzla, Usora, Borač kao prostor od Vlasenice i Srebrenice do Višegrada, Donji kraji koji su se prostirali između i oko Sane i Vrbasa, i Završje (Zapadne strane) tamo gdje je Glamoč, Livno i Duvno.
                  Ima Stevo i dosta drugih vrijednih knjiga. Među njima je i “Homer i Biblija” koju je on napisao i izdao u našem gradu 2000. godine.
                  – To je, kazuje on, zbirka tumačenja grčkih mitova i Ilijade, a posvetio sam je Srpsko-grčkom prijateljstvu s ciljem da se na neki način odužimo plemenitom grčkom narodu, njegovoj prošlosti i veličanstvenom doprinosu koji je dao čovječanstvu.
                  – Pošao sam od objašnjenja pojma “trojanski rat”, preko Orfeja, Ganimeda i sisif do Herakla i Ilijade, reče na kraju Stevo Đuran.
                  Sreten MITROVIĆ

                  [/quote]

                  holuč
                  Participant
                    Post count: 3

                    Sreten Mitrovic i dalje trazi istomisljenike koji ce svojim lazima i prepravljanjem istorije pripomoci njemu da iz sebe izbaci cetnicke frustracije.
                    Na rogatica.net je objavljen tekst pod naslovom „Bosna srpska od pamtivijeka“ gore navedenog autora.
                    Nije potreban nikakav komentar jer naslov govori sve. Rogaticki novinar, cetnik, je ponovo u formi i izgleda da je prebolio porodicnu tragediju ili je ovo samo jedan od nacina da nadje opravdanje za to sto mu se desilo. Ako je ovo prvo onda tesko njemu a ako je drugo , tesko njemu jos vise.
                    Tekst je napisan cirilicnim pismom pa se izvinjavam citaocima koji to ne budu mogli citati. Autor je ili zaboravio ili ne zeli pisati latinicnim pismom. Svi njegovi tekstovi su pisani cirilicnim pismom.

                    [quote=”rogatica.net(citat)”] БОСНА СРПСКА ОД ПАМТИВИЈЕКА

                    Стево Ђуран (55), професор историје у пензији са егзодусом Срба из Сарајева дошао је у наш град и општину 1996. Са оцем Ђорђом (81), познатим вртларом Земаљског музеја у Сарајеву, и мајком Савком, свили су породично гнијездо у улици Милоша Форцана.

                    Кад су морали напустити Сарајево и Пионирску долину у којој су имали породичну кућу, Ђурани су оставили многе вриједне ствари. Умјесто њих понијели су више књига. Ђорђо о биљу, а Стево из историје. У Рогатицу су дошли са фондом књига од преко 400 углавном рариретних наслова. Међу њима је и једна која је штампана у Бања Луци давне 1912. године.
                    – Ријеч је, казује Стево, о књизи „Повеље Матије Нинослава бана босанскога и народност његових поданика“ коју је написао познати професор доктор Васо Глушац. Издала ју је Штампарија С. Угриновић и синови, а ја својевремено купио у једној антикварници у Сарајеву од продавца који вјероватно није ни знао њену вриједност..
                    – Ово је, додаје Стево, моја најдража књига. Уз то што ће за непуну годину дана са својих осамдесетак пожутјелих страница и факсимилом обје повеље бана Нинослава, навршити вијек живота, што је у овим нашим крајева који су ко зна колико пута разарани и уништавани, велика ријеткост. Она, што је најбитније, доноси историјска факта које неки покушавају да оспоре о томе чија је Босна била у вријеме Кулина бана и његоивих насљедника сина Стефана и унука Нинослава који су владали Босном крајем 12. и у 13. вијеку, односно у годинама прије доласка Турака.
                    Према оном што пише у овој малој али, по мом схватању, за Србе злата вриједној књижици, нема дилеме: Босна је одвајкада била српска земља. Тако су је словили и у Папској курији за коју је назив Србија био исто што и Босна са својим областима: Врхбосна, данас Сарајево и околина, Соли, чије је сједиште била Тузла, Усора, Борач као простор од Власенице и Сребренице до Вишеграда, Доњи краји који су се простирали између и око Сане и Врбаса, и Завршје (Западне стране) тамо гдје је Гламоч, Ливно и Дувно.
                    Има Стево и доста других вриједних књига. Међу њима је и „Хомер и Библија“ коју је он написао и издао у нашем граду 2000. године.
                    – То је, казује он, збирка тумачења грчких митова и Илијаде, а посветио сам је Српско-грчком пријатељству с циљем да се на неки начин одужимо племенитом грчком народу, његовој прошлости и величанственом доприносу који је дао човјечанству.
                    – Пошао сам од објашњења појма „тројански рат“, преко Орфеја, Ганимеда и Сисифа до Херакла и Илијаде, рече на крају Стево Ђуран.
                    Сретен МИТРОВИЋ

                    Prevod na latinicno pismo

                    BOSNA SRPSKA OD PAMTIVIJEKA

                    Stevo Đuran (55), profesor istorije u penziji s egzodusom Srba iz Sarajeva došao u naš grad i opstinu 1996. Sa ocem Đorđom (81), poznatim vrtlarom Zemaljskog muzeja u Sarajevu, i majke Savke, svili su porodicno gnijezdo u ulici Miloša Forcana.

                    Kad su morali napustiti Sarajevo i Pionirsku dolinu u kojoj su imali porodicnu kuću, Đuran su ostavili mnoge vrijedne stvari. Umjesto njih ponijeli su više knjiga. Đorđo o bilju, a Stevo iz istoriji. U Rogaticu su došli sa fondom knjiga od preko 400 uglavnom rariretnih naslova. Među njima je i jedna koja je štampana u Banja Luci davne 1912. godine.
                    – Riječ je, kazuje Stevo, o knjizi “Povelje Matije Ninoslava bana bosanskoga i narodnost njegovih podanika” koju je napisao poznati profesor doktor Vaso Glušac. Izdala ju je Štamparija S. Ugrinović i sinovi, a ja svojevremeno kupio u jednoj antikvarnici u Sarajevu od prodavca koji vjerovatno nije ni znao njenu vrijednost ..
                    – Ovo je, dodaje Stevo, moja najdraža knjiga. Uz to što će za nepunu godinu dana sa svojih osamdesetak požutjelih stranica i faksimilom obje povelje bana Ninoslava, navršiti vijek života, što je u ovim našim krajeva koji su ko zna koliko puta razarani i uništavani, velika rijetkost. Ona, što je najbitnije, donosi istorijska fakta koje neki pokušavaju osporiti o tome čija je Bosna bila u vrijeme Kulina bana i njegoivih nasljednika sina Stefana i unuka Ninoslava koji su vladali Bosnom krajem 12. iu 13. vijeku, odnosno u godinama prije dolaska Turaka.
                    Prema onom što piše u ovoj maloj ali, po mom shvaćanju, za Srbe zlata vrijednoj knjižici, nema dileme: Bosna je odvajkada bila srpski zemlja. Tako su je slovili iu Papinskoj kuriji za koju je naziv Srbija bio isto što i Bosna sa svojim oblastima: Vrhbosna, danas Sarajevo i okolica, Soli, čije je sjedište bila Tuzla, Usora, Borač kao prostor od Vlasenice i Srebrenice do Višegrada, Donji kraji koji su se prostirali između i oko Sane i Vrbasa, i Završje (Zapadne strane) tamo gdje je Glamoč, Livno i Duvno.
                    Ima Stevo i dosta drugih vrijednih knjiga. Među njima je i “Homer i Biblija” koju je on napisao i izdao u našem gradu 2000. godine.
                    – To je, kazuje on, zbirka tumačenja grčkih mitova i Ilijade, a posvetio sam je Srpsko-grčkom prijateljstvu s ciljem da se na neki način odužimo plemenitom grčkom narodu, njegovoj prošlosti i veličanstvenom doprinosu koji je dao čovječanstvu.
                    – Pošao sam od objašnjenja pojma “trojanski rat”, preko Orfeja, Ganimeda i sisif do Herakla i Ilijade, reče na kraju Stevo Đuran.
                    Sreten MITROVIĆ

                    [/quote]

                    Dedo
                    Participant
                      Post count: 1243

                      Blago njima kad su ovako pismeni, sto vlah moze biti budala to nemoze niko,ovaj tekst treba staviti na temu srpske lazi i prevare,tamu mu je mjesto.Nije se cuditi ni ovome kad su srbi postojali 4000 godina prije Egipcana,ovaj gaf je onda mala maca.

                      Dedo
                      Participant
                        Post count: 1243

                        Blago njima kad su ovako pismeni, sto vlah moze biti budala to nemoze niko,ovaj tekst treba staviti na temu srpske lazi i prevare,tamu mu je mjesto.Nije se cuditi ni ovome kad su srbi postojali 4000 godina prije Egipcana,ovaj gaf je onda mala maca.

                        Kaza
                        Keymaster
                          Post count: 6138

                          Povodom odrzavanja Memorijalnog turnira u sahu “Ratomir Brkic” u Rogatici, izdat je bilten u kome pise izmedju ostalog i ovo:

                          [color=#9A9C02][color=#825900][quote=”(citat)”] ЈУБИЛЕЈ

                          Турниром „Ратомир-Рато Бркић“ ШК „Горски-Термаг“ истовремено је обиљежио и јубилеј 50 година Клуба. Тим поводом издат је и пригодан билтен према коме је организовано играње шаха у нашем граду на обалама Ракитнице почело у Клубу који је носио име првоборца овог краја Рагиба Налбантића, а формиран је на Видовдан 1962. године. Први његов предсједник био је Асим Даиџић и од тада до данашњих дана кроз клуб је прошло више стотина старих и младих наших суграђана од којих су неки постали познати шахисти и у наш град и општину донијели низ значајних признања, каже се у билтену.
                          [/quote][/color][/color]

                          Za nas je iz biltena posebno ovo odabrao “neizostavni” Sreten Mitrovic.
                          Valjda je poenta u svemu ovome da je bas na Vidovdan ovaj sahovski klub osnovan. Da ovo mogu procitati rahmetli Ragib Nalbantic i rahmetli prvi predsjednik kluba Asim Daidjic u grobu bi se prevrtali.

                        Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
                        • You must be logged in to reply to this topic.