Dedo
Participant
    Post count: 1243

    Pjesme o Žepi

    Boraveći tri i pol godine u Žepi zabilježio sam nekoliko pjesama o ovom kraju. Ne ulazeći u zamke procjenjivanja njihove umjetničke vrijednosti, ja sam ih zabilježio, cijeneći da će i one biti posebni svjedoci jednoga vremena:

    Herojski narod Žepe

    Ko poznaje Žepu moju
    taj osjeća bol u duši
    Kada čuje kako dušman
    sve ljepote njene ruši

    ref: Herojski narod Žepe
    ognjišta brani svoja
    I umrjeće ako treba
    za tebe Bosno moja

    Kad junački borci Žepe
    na liniji prvoj ginu
    Da slobodna Bosna bude
    u amanet daju sinu

    Uskoro će narod Žepe
    do slobode svoje doći
    I sa pjesmom pokraj Drine
    kroz Istočnu Bosnu proći

    (Pjesmu je kao svojevrstan ratni, patriotski, muzički hit, pjevala Hanka Paldum)

    ***

    Iz lijepe Žepe
    suze su potekle
    niz studenu Drinu
    zbog onih što ginu

    ref: Zaplakale majke,
    sestre i djevojke.
    Žale svoje sinove,
    žale braću, momke.
    žale sve junake
    što su hrabro pali,
    od dušmana što su
    Žepu sačuvali.

    Iz lijepe Žepe
    suze su potekle
    i sa njima kletve
    što osvetom svijetle.

    ****

    Kliče soko sa vrh Žepe,
    gori zelenoj.
    U amanet cijeloj Bosni,
    majci jedinoj.

    ref: Bosna tuđa nije bila
    i nikada neće biti.
    Bosna jednu Žepu ima
    i ne da se pokoriti.

    Krvavi su perji moji
    blista obraz tvoj.
    Žepa gladna, Žepa bosa
    al’ ne da ponos svoj.

    Nikad ovom zemljom nećeš
    proći nemani,
    poručuju hrabri borci
    Bosni odani.

    (Ovu izuzetno popularnu pjesmu je pjevao Rizo Hamidović)

    ****

    Gorjele su vatre
    ciganske kraj rijeke
    a Cigani snivali drumove daleke.

    ref: Kraj rijeke ih nema više
    vatre im se pogasiše
    ko zna gdje se odseliše.

    Otišle su čerge
    garave od dima
    a kiše su tragove
    sakrile za njima.

    Prestale su pjesme,
    jecaj na gitari,
    za snovima pošli su
    Cigani čergari.

    ***

    Nikad nisam volio plavuše.
    Srcem su mi vladale garavuše.
    ref: A sada sam izgubio glavu,
    danju – noću sanjam kosu plavu.
    Plavu kosu,plave uvojke,
    plave oči prelijepe djevojke.
    Zbog nje mi puno i srce i duša
    draža mi je od svih garavuša.

    Nikad nisam ludov’o za njima
    svi su znali plavo me ne zanima.

    ***

    Možda će i ovi ratni dani
    uskoro biti odbrojani.
    Možda će neko novo vrijeme
    skinuti ovo teško breme.
    Možda će i neke sreće biti
    al’ kako zaboraviti.

    ref: Stari kaput iznošen
    komad hljeba isprošen.
    Snijeg ispod bosih nogu
    ne, ne to ne mogu

    Možda će ove ratne rane
    uskoro biti izvidane.
    Možda će ovaj bol iz duše
    vjetar slobode da otpuše.
    Možda će i nekad bolje biti,
    al’ kako zaboraviti.

    ***

    Godina ratna devedeset druga
    prokleto teška, prokleto duga.
    Za sto života stradanja dosta,
    bez išta osta, beskućnik posta.

    Ref: Sam bi sebi ja presudio,
    propio se il’ izludio.
    Da nisam sreo i zavolio
    djevojku slične sudbine.
    Zbog nje još živim,
    Zbog nje se nadam
    Zbog nje još sanjam bolje godine.

    Godina ratna devedeset treća
    oteta radost, oteta sreća.
    Za jedno srce previše rana
    predugih noći, preteških dana.

    ***

    Da je meni prijatelju stari
    ova želja da mi se ostvari.
    Da ja odem do podrinja svoga
    da ispunim želju srca svoga.

    ref: U Zvorniku kahvu bi popio,
    u Bratuncu Drine se napio.
    Srebrenica konak bi mi bila,
    lijepa Žepa zorom me grlila.

    Nije lahko prijatelju stari
    duša moja za Podrinjem žali.
    Žali duša sjajne mjesečine
    što se blista preko hladne Drine.

    Hej Podrinje lijepo si i ravno
    od tebe sam otiš’o odavno.
    Mnogo su te poželjele oči
    a i srce htjelo bi ti doći.

    (Pjesmu je pjevala izvorna grupa Juka i Slavuji)

    ***
    Pjesma posvecena Žepi
    (Izvorni stil, nepoznati izvođači)

    Evo jedne pjesme da se znade
    kako Žepa svoju pomoć dade.
    Nek se čuje širom Bosne cijele
    kako brašno izbjeglici dijele.

    Devedeset četvrta pri kraju,
    konvojima četnici ne daju
    da sa brašnom kamioni prođu
    i gradiću Srebrenici dođu.
    Novembar je, teška glad zavlada
    izbjeglice prepune su jada.
    Obilaze srebrenička sela
    ne bi li se hrana donijela.
    Ali džabe niko dati neće,
    oni žito pakuju u vreće,
    na pijaci prodaju za marke,
    oj, slabo iko daje zbog sadake.

    Tužno djecu ogladnjelu glediš,
    bez večere cijele noći sjediš
    i razmišljaš, dok ne svane zora,
    kuda krenut al’ se prosit mora.

    Prođe priča Srebrenicom glasno
    Žepa daje bez maraka brašno.
    Izbjeglice prepune su sreće
    kolona se prema Žepi kreće.
    Opasno je Podravanje proći
    pa se mora krenuti u noći.
    Svakog tuga u grudima para
    kad se prođe kraj Konjskog samara.
    Tu zasjeda može biti lahko,
    to je mjesto upamtio svako.
    Tu je dosta ljudi pobijeno
    oj’ i u logor živih odvedeno.
    Od Jovina Brda do Stublića
    kolona je ljudi i mladića.
    Jadne majke, i one se bore
    da se Stublić pređe prije zore.

    Prođe Stublić, svanula je zora,
    od gladi se drhti i umora.
    Onda Luke prve su na redu
    ljudi traže da noće i jedu.

    Svako rado u kuću ih prima
    i za jelo ponudi šta ima.
    Oko Žepe prepuna su sela
    izbjeglice što bi brašna htjela.
    Niko od njih ne zatvara vrata
    već ih prima ko rođenog brata.
    Odmah konak i večeru daju
    i pun ranac brašna nasipaju.

    Često suze poteknu niz lice,
    od radosti svake izbjeglice,
    što će brašna djeci donijeti,
    pa od gladi neće umrijeti.
    Spasiše ih dobri ljudi Žepe
    oj, Krušev Dola i Luke lijepe.

    S rančevima Srebrenici kreću
    a Žepljaci požele im sreću.

    Izbjeglica pokrene kolona,
    Stublića kritična je zona.
    Dok se asfalt Podravanje prođe
    i na brdo Jovino se dođe.

    Svako ide i misli u glavi
    kada dođe odmah somun pravi.
    Biće djeci večerice lijepe,
    ide Babo sa brašnom iz Žepe.
    Nekom Babo, a nekome mati,
    al’ će djeca slatko večerati.

    Draga Žepo velika ti hvala
    što si pomoć Srebrenici dala.
    Tako mnoge izbjeglice spasi
    pa se nikom život ne ugasi.

    Ova vam je pjesma napisana
    Vi ste ponos naših Muslimana.
    Premnogo ste spasili života,
    nek vas prati sreća i dobrota.
    I sve ljude okoline Žepe,
    Krušev Dola i Luke prelijepe.

    Vi ste naša muslimanska Mekka,
    zahvalni smo vama dovijeka.
    Vi ste naša muslimanska Mekka,
    oj, zahvalni smo vama dovijeka.