mirsad_d
Participant
    Post count: 4000

    Promovirana prva dva toma Rječnika bosanskog jezika Dževada Jahića Ispis
    BiH – Kultura | Srijeda, 07 Srpanj 2010

    Prva dva toma, od deset koji će biti objavljeni, enciklopedijskog Rječnika bosanskog jezika autora Dževada Jahića prezentirana su danas u Sarajevu. Ovo je prvi projekt ovakvog tipa, a predstavlja veliki događaj jer će pomoći u standardizaciji bosanskog jezika, budući da je za standardizaciju jezika potrebno da ima pravopis, gramatiku; što je urađeno ranije; i rječnik.

    Prvi put se cjelovitom modernom leksikografskom metodom predstavlja leksičko bogatstvo bosanskog jezika na preko 4.000 stranica, 80.000 natuknica i 350.000 razrađenih i opisanih jezičkih jedinica. Akademik Muhamed Filipović, kao jedan od promotora ovog velikog djela, izrazio je žaljenje što ovakav ‘državni projekat’ od kojeg država BiH ima najviše koristi, nije podržao niti jedan bošnjački političar.

    “U BiH ne postoji niti jedna institucija koju financira država, a koja bi se bavila istraživanjem bosanskog jezika”, dodao je Filipović s kojim se složio i sam autor Jahić. Filipović je istaknuo da pojavom ovog rječnika počinje epoha znanstvenog i odgovornog odnosa prema bosanskom jeziku. Rječnik je rezultat desetogodišnjeg rada autora Jahića, a njime dobijamo moderan leksikografski izvor za poznavanje bosanskog jezika, onakvog kakav on jeste kao povijesna i suvremena pojava.

    Izvor je za svakodnevno korištenje u govornoj i pisanoj praksi. Profesorica Hasnija Muratagić-Tuna, jedna od promotorica rječnika, kazala je da je autor Jahić kao izvor za sakupljanje riječi koristio 470 djela 240 autora. Utvrdio je porijeklo riječi iz čak 30 jezika što govori, kaže ona, o otvorenosti bosanskog jezika. “Jahić je svaku riječ akcentski obilježio, gramatički pojasnio, ali uradio i ono najteže dao objašnjenje riječi”, ističe Muratagić-Tuna.

    Ako se uzme činjenica da je William Shakespeare za svoja djela koristio oko 15.000 do 20.000 riječi, da su Homerova djela napisana s oko 9.000 riječi, Novi zavjet na 5.000 riječi, te da običan čovjek komunicira s oko 2.000 riječi, to pokazuje kakvo je ovo raskošno bogatstvo koji će imati, prema procjenama, oko 100.000 riječi.

    Pretpostavlja se da se danas u svijetu govori 6.700 jezika, a da će oko 3.000 jezika biti ugašeno do kraja ovog stoljeća, a upravo je jezik ono što čuva tradiciju jednog naroda, rečeno je danas. Promotori su kazali da su stručnjaci dali podršku ovom projektu zato što ga je radio izuzetni poznavalac našeg jezika, velikog znanja i erudicije, kao i tim suradnika eksperata bosanskog jezika. Pokrovitelji ovog projekta su Akademija nauka i umjetnosti BiH i Centar za leksikologiju i leksikografiju.

    (Fena)