O Gornje-drinskoj regiji
Na rijeci Drini se nalaze gradovi Goražde , Foča i Višegrad a Goražde i Foča su kulturni i turistički centri ovoga regiona. Goražde je najveći grad u regionu i istovremeno njegovo geografsko središte u kom možete uživati na razasutim plažama rijeke Drine, splavariti i obilaziti kulturno-istorijske spomenike kojim ovaj kraj obiluje. Odatle se lako dolazi u Foču koja je na jugozapadu, ili u Višegrad i Rudo koji se nalaze na istoku i jugoistoku. Na istoj udaljenosti se nalazi i Ustikolina i Čajniče. Gornje-drinska regija je okružena prelijepim planinama i kanjonima i ujedno je jedna od najsirovijih područja u cijeloj zemlji nevjerovatne ljepote. Turisticke mogucnosti u ovom regionu su višestruke , naći ćete izuzetno lijepe predjele koji obiluju šumom, rijekama, kulturno-istorijskim spomenicima i bezbrojnim mogućnostima za lov, ribolov, jahanje, planinarenje, zimski turizam, obilaske kulturno-historijskih spomenika, prisustvovanje na lokalnim i međunarodnim manifestacijama, sajmovima i što je veoma važno otkrit ćete koliko su ljudi sa ovih prostora gostoljubivi i da će vam se pružiti mogućnost da probate specijalitete tradicionalne bosanske kuhinje pripremljene od proizvoda sa ovih prostora.
U kratkim crtama ćemo predstaviti pojedine karakteristike gore pomenutih gradova regije:
Foča je dom i Nacionalnom parku Sutjeska ( u kome se nalazi i Maglić 2,386 m, najviši vrh u BiH) i kristalno čistoj rijeci Tari. Ne postoji bolja prirodna atrakcija od ovoga u cijeloj Jugoistočnoj Evropi. Iako ovaj region nije u potpunosti turistički razvijen, njegovo veliko područje nedirnute prirode čini ga idealnim područjem za radoznale, avanturiste i pojedinačne turiste. Ljepota ovog područja ogleda se, prije svega, u ekstremnoj raznolikosti pejzaža; od pitomih dolina, gustih šumskih kompleksa, prostranih planinskih pašnjaka, do visokih, stjenovitih planinskih vrhova. Tu su i prelijepa glečerska jezera Zelengore, zbog svoje ljepote nazvana gorske oči, duboki kanjoni rijeka i mnogobrojni brzi potoci i kristalno bistri i hladni izvori.
U Nacionalnom parku “Sutjeska”, na relativno malom prostoru, skoncentrisano je ogromno blago biljnog i životinjskog svijeta, tako da je ovo područje bilo meta mnogobrojnim naučnicima: botaničarima, šumarskim stručnjacima, geolozima, zoolozima… Ovdje je zastupljeno preko 2.600 vrsta vaskularnih biljaka, sa velikim procentom endemičnih i rijetkih vrsta. Bogata flora sadrži listu od preko 100 vrsta jestivih gljiva, kao i veliki broj vrsta sa Crvene liste, tj. rijetkih, ugroženih i osjetljivih.
Višegrad je udaljen 45 km od Goražda a radnja romana «Na Drini Ćuprija» nobelovca Ive Andrića se odvija upravo u Višegradu. Još uvijek možete prelaziti preko veličanstvenog osmanlijskog mosta izgrađenog tokom 16-tog stoljeća. Most Mehmed-paše Sokolovića (Višegradski most) je stavljen pod zaštitu UNESCO-a 28.06.2007.godine. U Višegradu se nalazi i ljekovita termalna Banja “ Vilina vlas” gdje je temperatura vode između 26 i 34,8°C. Voda je radioaktivna i karbonatna, a njena radioaktivnost na hladnom izvoru je 6,9 MJ, a na toplom 50,5 MJ.
[color=#008000]
Rogatica je udaljena 40 km od Goražda, bogata je planinama , brdima i prelijepom crnogoricnom i bjelogoricnom šumom.Tako da ta ljepota privlaci ljubitelje prirode ,planinare, ljubitelje lova iz cijele države, kao i iz inostranstva. Ergela Borike – na nadmorskoj visini od 1000 metara nalazi se dvadesetak kilometara sjeveroistocno od Rogatice. Prije stotinu godina austrijski strucnjaci su utvrdili da na tom, borickom platou postoje idealni uslovi za uzgoj konja. Osnovali su ergelu, najprije sa bosanskim a kasnije i sa grlima plemenitih pasmina.Prelijepa priroda i njena okolina su bile idealne staze za ljubitelje konjickog sporta, a provozati se sa fijakerima kroz ovu ljepotu predstavlja pravi užitak.Banja Stijena i Dugovještica su dvije pećine sa stalagnitima i stalaktitima koje zadivljuju svojim oblicima. Najznacajniji historiski spomenici su; Spomenici materijalne kulture iz praistoriskog doba :ostaci utvrdenja naselja starih ilira, a one su obicno smještene na brijegovima srednje visine,takvih ostataka ima na više lokacija i to u: Gucevu, Rusanovicima, Golubovicima, na padinama Rudnice, pod Jarevickim brdom, u Osovu dvije Veliki i Mali gradac i dr.Ovi ostaci datiraju od oko 1500 god. prije nove ere u opštini Rogatica .[/color]
Tradicije
Ovdje je nemoguće odvojiti čovjeka od prirode, a naše su odore nastale iz ove brdovite divljine. Tradicionalna muzika još uvijek odjekuje planinskim dolinama, a i gorštaci se još uvijek odijevaju u tradicionalnu odjeću. Naši su nas preci naučili da poštujemo stare načine življenja- među kojima je da gosta tretiramo kao da je član porodice. Možda je naš najčasniji i najljepši znak raspoznavanja – naše tradicionalno gostoprimstvo. Naša tradicionalna kuhinja je neobična i fascinantna mješavina zapadnjačkih i istočnjačkih jela sa jedinstvenim bosanskim akcentom
O BPK
Povoljna klima, plodno tlo, bogatstvo šuma kao i druga prirodna bogatstva pružala su ovom kraju dobru mogućnost da se u davnoj prošlosti na mjestu današnjeg grada nasele ljudi. Ovdje postoje tragovi života iz prahistorije, a arheološka iskopavanja potvrđuju da su naselja Popov Do, Zupčići, Podhranjen i još neka druga mjesta bili naseljeni već u mlađem kamenom dobu. Naselja iz okoline Goražda: Sopotnica, Zidine (Kopači), potiču iz rimskog perioda vrijednosti bosanskog sela. Razvijanje dopunske djelatnosti na seoskom domaćinstvu
Kako je sam grad nastao ili kako je dobio naziv, nema sigurnih podataka, ali se zna da se ime grada prvi put pominje 1378. godine. Tada je zabilježen karavan koji je prevozio so do Vlaha roda Kosača u Goražde. Goražde predstavlja trg koji se razvio zahvaljujući svom položaju na čuvenoom Drinskom putu koji je spajao Primorje sa Srebrenicom. Tu poziciju sikoristili su domaći trgovci kojih je u XIV. i XV. stoljeću preko 70 sa područja Goražda. Ističu se Zlatarići, Novakovići, Ljubavići, Veseokovići i dr. Goražde nije bilo utvrđeno, ali je čitav sklop okolnih tvrđava omogućavao njegov nesmetan razvoj. Goražde je pripadalo Kosačama. Pored pisanih spomenika, dosta materijalnih ostataka govori o životu na ovom prostoru, prije svega nadgrobni spomenici – stećci.
Grad okružuju uzvišenja Mišjak na jugozapadu, Biserna na jugoistoku, Samari na jugu, Gubavica na zapadu i Površnica na sjeveru. Između ovih lijepih šumskih predjela, prkosno i nekada plahovito protječe ljepotica Drina, koja nizvodno od grada, otprilike oko jedan kilometar gubi svoje pravo ime i prelazi u vještačko jezero. Dolina Drine bila je glavna raskrsnica, odnosno saobraćajna arterija na području istočne Bosne. Važan je to put za Primorje, Srbiju, Crnu Goru, dobra veza sa Sarajevom i drugim krajevima. Za sve ove puteve znali su stari Rimljani, srednjovjekovni Dubrovčani i mnogi drugi. Poseban značaj Goraždu u saobraćajnom pogledu davala je pruga uskog kolosijeka Ustiprača – Foča izgrađena 1939. godine. Veći značaj Goražde dobija 1958. godine kada je izgrađen put Goražde – Tjentište – Čemerno – Gacko – Dubrovnik.
Udruženje „ODMOR NA SELU“,
Seada Sofovića Sofe br.10 73000 Goražde Tel:00387 38 222 324 ,Tel/fax:00387 38 222 324 email:info@agroturizam.ba