Mare
Participant
    Post count: 1546

    Alija, Izdao Si Srebrenicu !!!

    Otvoreno pismo Sefera Halilovica Aliji Izetbegovicu:

    SARAJEVO – Sefer Halilovic, bivši nacelnik Glavnog štaba Armije BiH, uputio je juce otvoreno pismo Aliji Izetbegovicu, u kojem ga optužuje da je “izdao i prodao Srebrenicu”.

    “Ovih dana navršava se osam godina od srebrenicke tragedije, koju ste ti i tvoji trabanti izdali i prodali”, kaže Halilovic na pocetku otvorenog pisma upucenog Izetbegovicu.

    Halilovic je juce reagovao na otvoreno pismo Izetbegovica od 28. juna ove godine. U tom pismu Izetbegovic je reagovao na tvrdnje Slobodana Miloševica, bivšeg predsjednika SR Jugoslavije, koji je pred Haškim tribunalom izjavio da mu je on, kao predsjedavajuci Predsjedništva BiH, 1993. godine nudio zamjenu Srebrenice za Vogošcu. Izetbegovic je u javnom pismu tvrdio da je Miloševic izjavu izvukao iz svjedocenja Sefera Halilovica u Hagu.

    Negirajuci da je u Hagu davao iskaze o bilo kojem drugom predmetu osim o zlocinima u Grabovici, za koje je optužen u Haškom tribunalu po komandnoj odgovornosti, Sefer Halilovic u jucerašnjem pismu kaže Izetbegovicu:

    “Dobro si me zadeverao sa ovim podmetanjem kukavicjeg jajeta u Hagu, pa ti nisam stigao ranije odgovoriti. Odlucio sam reagirati, jer tvoje pismo sadrži nekoliko konstatacija vezanih za moje ime i u cjelini sugerira morbidnu laž da sam ja odgovoran za tragediju koja se u Srebrenici dogodila 1995. godine, iako sam ja tvojom odlukom udaljen iz Armije 26. oktobra 1993. godine nakon višednevnih maltretiranja i iživljavanja od strane službi državne i vojne bezbjednosti”.

    Halilovic objašnjava da je njegov iskaz haškim istražiteljima iskljucivo vezan za pitanja zlocina u Hercegovini, a ne u istocnoj Bosni.

    On je spomenuo i “tajne sporazume”, koje je Izetbegovic potpisivao. “Ako si zbog godina ili starosti zaboravio, podsjecam te da si 16. septembra 1993. godine sa Momcilom Krajišnikom tajno potpisao Zajednicku deklaraciju o podjeli BiH na tri etnicke republike, koja u stavu pet kaže ”da oformimo radnu grupu za posebna pitanja koja se odnose na teritorijalno razgranicenje izmedu dviju republika u buducoj uniji BiH, ukljucujuci istocnu Bosnu”, a dva dana prije toga sa Tudmanom si potpisao Deklaraciju o bošnjacko-hrvatskom razgranicenju. I u jednom i u drugom tajno potpisanom dokumentu stoji da se Republika Srpska i HR Herceg Bosna, nakon dvije godine, mogu referendumom izjasniti žele li ostati u uniji BiH ili se prikljuciti Srbiji i Hrvatskoj”, navodi Halilovic u svom pismu i podsjeca Izetbegovica da mu može poslati ova dva dokumenta koja je potpisao.

    Bivši general ARBiH, podsjetio je Izetbegovica i na održavanje bošnjackog Sabora u Sarajevu, septembra 1993. godine, “gdje je trebalo proglasiti bosansku republiku – bošnjacku nacionalnu državu bez Srebrenice”.

    Halilovic kaže da je Izetbegovic i tada devetoclanoj delegaciji Srebrenicana nudio zamjenu Srebrenice za Vogošcu, pozivajuci se na svjedocenje Hakije Meholjica koji je potvrdio da je delegacija odbila ovu Izetbegovicevu ponudu.

    “Osim Hakije Meholjica, Amerikanac David Rodhe je u svojoj knjizi pisao o tome kako si ‘neutralizirao odbranu Srebrenice’ izvlacenjem Nasera Orica iz ovog grada”, piše Halilovic i spominje izjave i pisanja Ricarda Holbruka i Muhameda Filipovica o ”pregovorima o prodaji Srebrenice”.

    Halilovic istice da je pod njegovom komandom Armija BiH oslobodila Srebrenicu 1992, a 1993. godine ju odbranila, nakon cega su došli “plavi šljemovi”.

    “I umjesto da se u periodu od ’93. do ’95. iskoristi da se u Srebrenicu i Žepu dovedu novi ljudi i prebace vece kolicine naoružanja, nego što su to tvoji lojalni, debeli generali uradili, sve si, zajedno s njima, uradio da taj prostor zaboraviš kako bi odgovornost bila prebacena na medunarodnu zajednicu, a da vi ne biste bili odgovorni”, kategorican je Halilovic.

    On je odbacio optužbe da je sam razoružao Srebrenicu, dodajuci da se poslije demilitarizacije tog grada formiralo nekoliko brigada i bataljona, te remonta radionica i ratna bolnica. Halilovic to ilustruje i podatkom da je tada u Srebrenici postojla “divizija od 12.000 ljudi, a da je u trenutku pada Srebrenice bilo svega 6.000 vojnika”.

    “Djeci Srebrenice ceš morati odgovoriti zašto si odbio moj prijedlog o formiranju 8. istocnobosanskog korpusa, zašto si nakon mog udaljavanja iz ARBiH polovinu vojnika u 28. diviziji proglasio viškom, zašto si za dvije godine dostavio manje oružja, nego što sam ja za dva mjeseca u vrijem ofanzive na Srebrenicu 1993. godine”, kaže Halilovic u pismu upucenom Aliji Izetbegovicu.
    P.S. “BABO” PRODA SVOJU DJECU.