PONOVO O NEKRETNINAMA
Visoke novčane kazne za one koji ne prijave imovinu!
Rok istječe za sedam dana, a broj građana koji su se prijavili tek 165.000 umjesto tri miliona • Građani moraju upisati i jesu li im vrata od punog drveta ili iverice…
22.09.2009. 18:11
Građani u RS do 30. septembra mogu podnijeti prijavu za upis u Fiskalni registar nepokretnosti kako bi ispunili svoju zakonsku obavezu plaćanja poreza na imovinu. Ako to ne učine, platit će kaznu od 500 do 1.500 KM.
Prednjače Banjalučani
Zakon o oporezivanju nepokretnosti u RS primjenjivat će se od 1. januara naredne godine, a građani će plaćati prvi dio poreza do 30. juna i drugi dio do 31. decembra. Za razliku od poreza koji se nekada plaćao kao porez na imovinu i prema kojem je osnovica bila kvadratura nepokretnosti, prema novom zakonu porez će se plaćati prema tržišnoj vrijednosti imovine.
No, do sada se prijavilo tek 165.000 građana, pri čemu Banjalučani prednjače, a potom slijede Prijedor i Doboj sa po više od 30.000 građana koji su ispunili zakonsku obavezu. Ovaj broj mnogo je manji od očekivanoga, odnosno oko tri miliona građana koji se trebaju registrirati u RS. Očekivalo se čak da će dnevno biti podnošeno 100.000 prijava.
– Nažalost, moram naglasiti da je rok već jednom u aprilu bio produžen i nema apsolutno nikakvih naznaka da će se to ponovo desiti – izjavila je za “Dnevni avaz” Mila Štrkić, portparol Porezne uprave RS.
Kako za stanovništvo RS tako i za građane koji žive u Federaciji BiH, a imaju imovinu u manjem bh. entitetu, postoji niz nejasnoća. Za prijavu se trebaju obratiti u lokalnu podružnicu Porezne uprave u RS, svaki dan osim nedjelje do 18 sati, ponijeti lične dokumente i besplatno popuniti prijavu u dva primjerka kako bi ušli u bazu podataka.
No, već pri donošenju novog zakona bilo je zamjerki da on nije dovoljno jasan. Te zamjerke pokazale su se opravdanim i na licu mjesta, jer se građani susreću s nizom problema prilikom popunjavanja prijave.
Pravdanja vlasti
Ne radi se o nivou obrazovanosti onih koji popunjavaju papirologiju, već o stručnoj formi u kojoj su prijave i obrasci štampani. Osim generalija, podataka o vlasništvu, građani su dužni da odgovore na pitanja i poput toga kojeg je oblika zemljište koje prijavljuju, kakva je njegova topografija, vrsta primarne upotrebe… Kada je riječ o nekretninama, naprimjer, mora se odgovoriti je li krov ravan ili na dvije vode, koje je godine izgrađen objekt, pa čak i jesu li unutrašnja vrata od punog drveta ili iverice!?
– Naš mobilni tim izlazi na lice mjesta kako bismo imali što više registriranih građana u zakonski predviđenom roku i samim tim na usluzi su građanima za sve nejasnoće. Imali smo prezentacije u skoro svim mjestima u RS i medijske kampanje, kako bi se građanima približilo šta se tačno od njih očekuje. U svakom slučaju, službenici PU na licu mjesta će pojasniti sve što treba, ako ima potrebe za tim – kaže Štrkić.
U Vladi RS, koja je predložila ovaj zakon, te Narodnoj skupštini RS, koja ga je usvojila 2008. godine, tvrde da se radi o aktu kakav primjenjuju zapadne zemlje te da je najvažnije da će se “njime uvesti pravičnost u oporezivanju, jer će oni koji imaju vredniju imovinu plaćati i veći porez”.
Koje su olakšice
Zakonodavac je predvidio oslobađanje poreza za obradivo zemljište i nepokretnosti koje se nalaze u minskom polju. Kada je riječ o kući ili stanu, obveznik ima pravo na umanjenje osnovice za vrijednost do 50 kvadratnih metara za sebe i po deset kvadrata za svakog člana svog domaćinstva.
Ostavinske rasprave
Novim zakonom definirano je da za ispunjavanje porezne obaveze nije potrebno utvrđivanje vlasništva nad nepokretnošću, već samo korištenje. Tako je i sa slučajevima u kojima nije završena ostavinska rasprava ili drugi sudski postupci kojima se utvrđuju vlasnička prava, pa prema tome ta činjenica neće ometati Poreznu upravu da na temelju korištenja nekretnine naplati porez.
Visina stope
Visinu porezne stope utvrđivat će skupštine općina, s tim što ova stopa ne može biti niža od 0,05, niti viša od 0,5 posto. Porez će se uplaćivati na račun općine na čijem se području nalazi imovina, a procjena je da će to općinama omogućiti sigurniji i stabilniji prihod.
Razumljivo samo inžinjerima
Ekonomski stručnjak Damir Miljević za “Dnevni avaz” kaže da je novi zakon dobar u smislu da porez sada plaćaju svi i da je “teret pravednije raspoređen”. No, prema njemu, veliki je problem što se na primjeni ovog zakona insistira u vrijeme ekonomske krize.
– Vlada RS zna koliko hiljada ljudi i socijalnih kategorija stanovništva i danas živi u tuđim kućama, a porez na tu imovinu također će morati plaćati. No, ono što je problem jeste i činjenica da nije izvršena ozbiljna priprema i edukacija stanovništva. To potvrđuje sadržaj obrazaca koji su osmišljeni tako da ih mogu razumjeti samo građevinski inžinjeri – ističe Miljević.
Avaz 22.09.2009