04.09.2009
Između vjere, novčanika i zdravlja
Frank Riberi prešao je na islam
Svake godine tokom mjeseca ramazana vrhunski sportisti islamske vjeroispovjesti se zbog obaveznog posta, nađu u konfliktu savjesti. Oni se moraju odlučiti između vjere, novčanika i zdravlja.
List Die Welt o vrhunskim sportistima koji tokom mjeseca ramazana poste piše:
„Primjer je nogometna zvijezda Frank Riberi (Franck Ribery) koji je prešao na islam. Pored njega, tu su naravno i mnogi drugi sportisti u Njemačkoj. Svim tim profesionalcima neophodna je svakodnevna zdrava ishrana. Bez unošenja odgovarajuće količine energije u organizam, sportisti mogu nanijeti ozbiljne štete svom zdravlju. Bez zdrave ishrane, oni ne mogu postići očekivane sportske rezultate. Jedan od primjera je Riberi. Ovaj Francuz koji će u narednim danima igrati dvije kvalifikacione utakmice – protiv Rumunije i Srbije, pronašao je kompromis: kada ima slobodno on posti, a kada igra utakmice, onda to ne radi. Ovaj način je je dozvoljen. Jer, Kur´an dozvoljava da neko ko se nalazi „na putu“ ne mora postiti.
Egipatska reprezentacija dala je izraditi fetvu koja ih oslobađa obaveze posta
Egipatska reprezentacija se pred sutrašnju utakmicu protiv Ruande, odlučila za drugi način. Naime, ova ekipa je dala da se napiše jedna fetva. Prema toj fetvi, objavljenoj 1399 godina poslije Kur’ana, reprezentacija ovaj put ne mora postiti jer se njeni igrači kako se navodi, nalaze u posebnoj nacionalnoj misiji. “
Mito za ljekare
Optužbe da njemački ljekari od bolnica traže premije kako bi pacijente tamo uputili na dalje liječenje, u Njemačkoj izazivaju kontroverzne diskusije. List Sueddeutsche Zeitung o tome piše:
Pojedini ljekari navodno dobijaju premije od bolnica
„U statistikama se često navode slučajevi da ljekari za svoje usluge slanja pacijenta na dalji tretman od klinika dobivaju novac. Međutim, to je samo jedna tačka u dugoj listi nepravilnosti. Lopovluk i prevara su dio njemačkog zdravstvenog sistema. Njegov netrasparentni sistem obračuna zdravstvenih usluga je vrlo primamljiv. Gledano s tog aspekta, nije ni čudo da Savezni ured za kriminal često upozorava da ljekari nemaju dovoljno izgrađenju svijest o prepoznavanju nepravde.“
O istoj temi list Tagesspiegel iz Berlina piše:
„Ko još može vjerovati svom kućnom ljekaru, kada mora računati s tim da ga on neće uputiti na neophodnu i tešku operaciju u najbolju kliniku, već u onu, koja će tom ljekaru platriti najbolju premiju? Prihvatna premija – tako se u ljekarskom žargonu naziva atraktivna dodatna zarada. Ona čini suvišnom složeni proces poređenja kvaliteta usluga koje pružaju bolnice,“ piše list Tagesspiegel.
Autor: Belma Fazlagić-Šestić
Odg. urednik: Azer Slanjankić