Anonymous
    Post count: 2088

    GORAZDE

    [b][size=5][color=#0000FF]Stanovnici Ilovače pronašli grčko groblje
    [/color][/size][/b]
    Ispod kamenih ploča širokih oko 2,5 metara nalaze se ljudske kosti…

    U nedostatku ozbiljnijih istraživanja, stanovnici Ilovače kod Goražda prisiljeni su sami sklapati mozaik vlastite prošlosti, kako bi svojoj djeci jednog dana mogli odgovoriti na brojna, njima nepoznata pitanja. Tako su došli i do pretpostavke da se na lokalitetu od davnina poznatom kao Kaursko groblje nalazi staro grčko groblje, pa su o tome čak i obavijestili Grčku ambasadu u BiH.

    Malo podataka

    – Prilikom izgradnje puta iz Poratka prema selu Kola naišli smo na kamene ploče široke oko dva i po metra i vidjeli da se ispod njih nalaze ljudske kosti. Stali smo s tim radovima i kasnijim istraživanjima došli do spoznaje da je ovo grčko groblje, staro 500 do 600 godina – kaže predsjednik MZ Ilovača Rasim Mujagić.

    On dodaje da je vrlo malo pisanih podataka o tom dijelu bh. historije, te da je prilikom istraživanja koristio građu iz biblioteke Franjevačkog samostana u Fojnici, “Knjigu o Goraždu” profesora Rasima Živojevića, ali i narodne priče i poslovice.

    – Prema jednoj verziji, Grci su izginuli u borbama sa Turcima, jer se nedaleko nalazi i tursko, šehidsko mezarje. Druga priča se spominje u narodnoj poslovici “Istjeraće nas zima k’o Grke”, te se pretpostavlja da su izginuli od jake zime – ističe Mujagić.

    Istina o prošlosti

    Cijeli plato, nedaleko od prvih kuća u Poratku, prekriven je kamenim pločama, na kojima se vremenom nataložio sloj plodne zemlje, koja se koristi za vrtove i ispašu stoke.

    – Obavijesto sam Grčku ambasadu, dostavio im opširnije pismo sa fotografijama i oni su mi javili da su obavijestili nadležne u svojoj zemlji. Očekujem da se pojave, ali i naše vlasti bi trebale malo ozbiljnije početi razmišljati o tragovima prošlosti u ovom kraju, kako bi budućim generacijama prenijeli istinu o našoj prošlosti – kaže Mujagić.

    Toponimi kao putokaz

    – Oko 5.000 kvadrata prekriveno je ovim pločama. Uzimao sam šipke i bušio i na nekih 40 do 50 centimetara nailazio na te kamene ploče – pojašnjava Mujagić i dodaje da na grčko prisustvo u ovom kraju ukazuje i niz toponima, koji su u narodu doživjeli promjene, poput Vinina, Konstantinovog dola …

    (Dnevni avaz)