FOCA:
Kako se dijele donacije u općini Foča
Mujo Sirbubalo u Šube iznad Foče vratio se u šator prije devet godina, gdje je obnovu kuće čekao tri godine. Od tada nigdje nije išao.
Posvetio se imanju, kojeg je napornim radom i sa primitivnim alatom, počistio i uredio, a puteve do njega sam izgradio i nasuo. Jedino što je tražio od vlasti bio je motokultivator, kako bi mu bar u sedmoj deceniji život bio lakši.
– Dobijaju oni kojima ne treba. Ja u mojoj avliji imam motokultivator koji mi je ostavio komšija da mu pripazim, jer on nema gdje da ga čuva, a on dolazi sedmično – kaže Mujo.
Onome kome treba Mensur Šljivo od drveta je skovao minijaturni plastenik. Sa starom majkom u selu Saš živi već četiri godine, a jedini izvor primanja je motorna pila sa kojom siječe i prodaje drvene kolce ili nekome pripremi ogrjev.
– Pošto nema mogućnosti da dobijem plastenik odlučio sam napraviti nešto da mogu posijati za svoje potrebe, da se ne mora ići na pijacu. Plastenik ima deset kvadrata. Nikako mi nije jasno kako se ne dijeli onome kome treba – kaže Mensur.
Mujo i Mensur nisu na spisku korisnika donacije ni u posljednjem krugu podjele Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH koja se tek očekuje, zbog čega je predsjedavajući Skupštine opštine Foča Lutvo Šukalo ogorčen.
Veze i vezice
Kaže da će, prema spisku kojeg ima, motokultivatore dobiti četiri porodice koje nisu povratnici, nemaju obradive zemlje ili žive u samom gradu gdje mogu obrađivati samo „zelene površine“.
– Ovo je uradio kum kumu, prijatelj prijatelju, tu su radile veze i vezice i mi iza ove raspodjele ne stojimo. Želimo da se sredstva za održivi povratak dodijele stvarnim povratnicima i dižemo glas zbog ovakve nepravde – ističe Šukalo.
Dodaje da je u okviru projekta na nivou cijele BiH utrošeno 1,54 miliona KM, te da je situacija slična i u drugim općinama.
(Dnevni Avaz)