Mare
Participant
    Post count: 1546

    ZAPIS O ROGATICI IZ 19-og vijeka

    Rogatica je zaista jedno od najljepsih mjesta u zemlji jer lezi, kao sto bi se moglo i ocekivati od jednog gotovo potpuno muslimanskog grada, u zelenoj dolini navodnjavanoj bujnim rijekama. Od stanovnistva koje broji 3.300 ljudi, samo 300 su hriscani, pa je tako Rogatica jedan od najkonzervativnijih gradova u Bosni. Ovdasnji muslimani gorljivo su se opirali tome da im kceri idu u skolu s pravoslavnim djevojcicama i suprotstavljali se podizanju nove zenske skole iz tog razloga. Isto tako, u doba posta gradonacelnik musliman obilazi kafane da provjeri da neko od vjernika ne pusi ili da cak ne udise dim od cigareta nevjernika; svaki prekrsilac se strogo kaznjava. Pa ipak, uprkos ovoj ostrini muslimanske vecine, malobrojna hriscanska manjina, koja se iskljucivo sastoji od Srba, zivi u miru s ovim drugim dijelom stanovnistva. I ovdje su muslimani poznati po svojoj ucenosti, a mnogi od njih su begovi. U stvari, Rogatica se ponosi time sto je iz nje potekao prijasnji Sejh-ul-Islam, ili poglavar islamske hijerarhije u Carigradu, koji je ovdje podigao dzamiju sto nosi njegovo ime. Jedna zanimljiva dzamija je « Muftijina », u cijem se dvoristu nalazi lijepa rimska grobnica-jer je kroz ovo mjesto nekada prolazila rimska cesta i rimski ostaci se nalaze ovdje u velikom broju. Muslimani, sa svojim uobicajenim nemarom prema klasicnoj starini, mirno su dodali dvije zidane stepenice ovom drevnom kamenom spomeniku, tako da se po losem vremenu, kad je previse vlazno da se penje na munaru, mujezin moze popeti na njega i pozivati vjernike na molitvu.
    Jos jedan kamen sasvim druge vrste jeste ogroman bogumilski spomenik, sa dugackim natpisom na cirilici, a ugradzen je u zid nove pravoslavne crkve. Graditelji ovog zdanja, da bi dokazali svoju nepristrasnost, pocinili su jos jedno uzasno djelo, razrezavsi napola lijepu rimsku plocu koja predstavlja muskarca i zenu, pa su jedan komad stavili s jedne, a drugi s druge strane vrata. Drugo rimsko kamenje upotrijebili su zidari, a u vrtovima kasarni i u lijepim malim gradskim parkovima ima ih jos. Ovi parkovi su lijepo projektovani na obali rjecice Rakitnice, ili « Rakovog potoka », i uzor su kako treba da izgledaju mali javni parkovi. Ovdje muslimani vole da dolaze i da uzivaju uz kafu koja se donosi iz turske kafane, dok ih uvece mozete vidjeti kako se peru za molitvu na izvoru zvanom Toplik, koji izbija ispod stijena blizu stare rimske ceste.

    (Travels and Politics in the Near East, pp. 144-147; 150-160; 202-203; ove stranice su ukljucene u knjigu Na vratima Istoka: Engleski putnici o Bosni i Hercegovini od 16. do 20. vijeka od Omera Hadziselimovica (Veselin Maslesa, Sarajevo, 1989, 226-232; preveli O. Hadžiselimovic i Zulejha Ridzanovic)