Mare
Participant
    Post count: 1546

    2. maj 1992.
    Pocetak opsade i pokusaj osvajanja Sarajeva
    Drugog maja 1992. godine bivsa JNA i srpske paravojne formacije napale su Sarajevo. Grad je bio u plamenu. Pucnjava iz automatskog oruzja i eksplozije artiljerijskih granata satima su odjekivale… Bila je to prva bitka za glavni grad, ali i za nezavisnot Bosne i Hercegovine.
    Sarajevo je vec drugog maja bilo potpuno blokirano. Dijelovi grada su bili okupirani, dok su drugi bili pod stalnom artiljerijskom vatrom. Grad je svakodnevno ciljano napadan, a na meti su bile bolnice, biblioteke, muzeji, i mjesta gdje su gradzani stajali u redovima za hljeb i vodu. Grad je ostao bez struje, vode, plina, a ubrzo su pocele nestajati i zalihe hrane.

    Tadasnji predsjenik Predsjednistva BiH Alija Izetbegovic vracao se u BiH sa pregovora u Lisabonu, ali ga je na sarajevskom aerodromu zarobila bivsa JNA.

    U knjizi “Rat uzivo”, televizijskog urednika Senada Hadzifejzovica objavljen je i transkript razgovora izmedzu Alije Izetbegovica i Ejupa Ganica, koji se vodio tokom dnevnika.

    “Izetbegovic: A ja sam u Lukavici, u kasarni. Ja sam dosao prije sat i po na aerodrom a onda me vojska dovela ovdje u Lukavicu. Ejupe, sta se desava?

    Ganic: Vojska gadza grad! Ovo je agresija, ovo je nevjerovatno! Od 12 sati gadzaju. Pogodzen je Dom sindikata, Skupstina, relej na Humu..”

    Inace, Senad Hadzifejzovic, tadasnji urednik Dnevnika Televizije Sarajevo, je 2. maja 1992. dnevnik zapoceo rijecima:

    “Dobro vece. Nije ozvanicen, nije objavljen i vodi se za sada na ogranicenim teritorijama i specijalnim metodama, ali mozemo slobodno reci: ovo je vec rat.”

    Kako analiticari procjenjuju 2. maja 1992. godine nije vodzena bitka samo za Sarajevo, vec i za cijelu BiH. Iako su se 10. maja 1992., snage bivse JNA povukle iz Bosne i Hercegovine ipak su ostale ukljucene u rat u BiH sve do njegovog kraja.