Zambi
Participant
    Post count: 898

    Umijina ćetenija

    Veliki mraz je napolju.Hrušti snijeg pod nogama,ledi u nosu.Mahala sva u bijelom,dim iz dimnjaka ide uspravno i usput širi miris ćumura.Gledam to sa svoje avlije i osluškujem.U neka doba iz daljine čuje se udar potkova na kuletima,zvekte halke sa kuleta,aha eno raje na Polipi.Odoh i ja sa kuletima odmah.Kuleta na rame i polahko do Ferhatbegovića kuće i sjedem na kuleta i niz Dvorsku i pored Mekteba na Polipu,a na Polipi kod stuba stara raja i malesija,nešta se hakaju sa Čočom i poslije toga počinje dogovor.Dragi bože stigoh na vrijeme.Pada dogovor da idemo na Hapsan i sa Hapsana kreće kuletarica malesije i dijela starije raje,a Žole,Paja i Hajduk imaju drugi zadatak.Kod Umije je sijelo i pravi se ćetenija.Ritual koji zahtijeva dosta ženskih ruku,za motanje i izvlačenje,ali ćetenija se pravi kada su veliki mrazovi,dok žene deveraju oko ćetenije stariji igraju karti ili prstena.Znajući ko je na sijelu i činjenicu da se ćetenija kad bude gotova mora iznijeti napolje da se ohladi kako bi se mogla jesti,ekipa koja je dobila zadatak nalazi se blizu kuće,osmatra i čeka momenat da se ćetenija iznese nahlađenje.Bogami dočekaše taj momenat,teta Umija iznese ćeteniju da se ohladi pred vratima i uđe u kuću,ma nije ni zatvorila vrata kako treba odoše dvije tepsije niz Podhrid pored Kartala kuće i sa kuletima za par minuta na Polipu.Raja sa Hapsana sletila na Toplik,zakočili kod Hasegavine kuće i na zborno mjesto ispod stuba na Polipi.Dragi Bože te radosti i ljepote ćetenije,staviš u usta a ona se topi.Podijeli se to bratski i pojede.Sada je problem treba dočekati da se raziđe sijelo i da se vrate tepsije pred Umijina vrata,ali ovi stariji se zaigrali pa nikad da se raziđu.Najgore je to što sam ja i Tale dobili zadatak da vratimo te tepsije,sada nas je strah da nas Umija ne uhvati,ali smo znali i to da je ona bila prijeke naravi,da nas uhvati Podhrid bi izgorio.Ali ja i moj Tale smogosmo snage i hrabrosti i vratismo te tepsije pred vrata neopaženo.Bilo je frke,psovki,tražila se ćetenija oko kuće bez uspjeha i do dan danas se nije saznalo kako to i šta bi sa Umijinom ćetenijom.
    Dragi Bože bili su to lijepi adeti naših Bošnjaka,pitam se dali danas iko pravi ili dali zna napraviti Umijinu ćeteniju.