Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 53 total)
  • Author
    Posts
  • Mustafa
    Participant
      Post count: 8282

      U ovoj rubrici bi se trebali spomenuti ako ne sve jer tesko se svih sjetiti, onda bar vecina rogatickih kosarkasa.

      Znaci ime i prezime manja biografija sta je igrao u timu isl. Jedno po jedno a posebno ako ima i slika tog kosarkasa.

      Evo Pitaristok je postavio jednu sliku kusarkasa u drugoj rubrici pa bi bilo lijepo da je prebaci ovdje i da pocnemo sa temom.

      Slicne teme ce biti i sa dugim sportovima ali i drugim oblastima zivota u Rogatici…..Mislim da ce biti itekako zanimljivo…

      Anonymous
        Post count: 2088

        Evo je u ovoj temi

        [url=http://imageshack.us]

        Mustafa
        Participant
          Post count: 8282

          HUREM SMAJO

          Evo ja cu poceti sa mojim komsijom. Iako nije na fotografiji. Podljuncanin. Jedno vrijeme igrao u KK Mladosti, a kasnije bio i trener zenske ekipe KK Mladost.
          Prije rata radio je kao profesor u srednjoj skoli u Cazinu gdje ga je i agresija zadesila. Aktivno se ukljucio u odbranu domovine i tu i docekao kraj rata.
          Poslije zavrsetka ratnih dejstava dolazi u Sarajevo, gdje danas zivi i radi.

          Kaza
          Keymaster
            Post count: 6138

            Hasan Musanovic – Hari je rodjen 21.06.1935. godine u Rogatici u Podhridu.

            Hari je bio i veoma aktivan sportista. Nalazio je vremena i pored cestih odsustvovanja da se aktivno bavi sportskim aktivnostima. Igrao je za rogaticki kosarkaski klub Partizan u samim pocecima zajedno sa rahmetli Kasimom Lihicem, rahmetli Galibom Hasecicem, svojim bratom Harisom. Igrali su u to vrijeme sa Bosnom, Zeljom , banjoluckim Borcem, tuzlanskom Slobodom itd. a nagrada u to vrijeme za pobjedu je bila zvrk pite i serbe.
            Na proputovanju je uspio dovesti americku reprezentaciju u zenskoj kosarci, koja je odigrala egzibicioni mec sa nasim zenskim kosarkaskim klubom.
            Dakle Hari je jedan od onih koji su bili pioniri rogaticke kosarke.
            Nas Hari je danas penzioner i zivi sa porodicom u Njemackoj u gradu Bönen.

            Mustafa
            Participant
              Post count: 8282

              Osman Hasanagić – ŠIZI

              Veliki kosarkaski znalac Šizi, (na grupnoj slici do Kasima Lihića a.r.). Jos se sjecam njegovih koseva sa krilne pozicije i uzavrele atmosfere u sali OŠ “Ragib Džindo” Rogatica.

              Bila je to strasna ekipa i sigurno po kavalitetu je mogla igrati u vecem rangu. Šizi je bio svestran sportista.

              Živi i radi u Sarajevu.

              Mustafa
              Participant
                Post count: 8282

                Jasarevic Nijaz – COLA

                Jos jedan od asova rogaticke kosarke. Igrao je na mjestu centra u KK Mladost dugi niz godina. U veoma jakoj konkurenciji koja je tada bila u KK Mladost imao je svoje standardno mjesto.

                Cola je zivio u Kruscici gdje je u porodicnoj kuci drzao izuzetno popularan i posjecen kafic TIME.

                Pred samu agresiju napusta Rogaticu i odlazi za Njemacku gdje je proveo jedan dio svog izbjeglickog zivota. S prvim povratnicima iz Njemacke vraca se u Sarajevo gdje u Buca Potoku kupuje komad zemlje i zapocinje izgradnju kuce. Uradio je samo prizemlje i uvezao stolarske masine, misleci da ce tako obezbjediti egzistenciju za sebe i za svoju porodicu.

                Medutim opaka bolest ga napada i Cola u toj bitci gubi svoj zivot. Umro je prije osam godina (2000). Iza njega je ostala supruga Munevera, kcerka Amila i sin Amar. Zahvaljujuci nekim njemackim donacijama i uz pomoc humanog covjeka Smaje (Ede Jasarevica rodak) uspjeli su zavrsiti kucu u kojoj i danas zive. Djeca se skoluju, Amila ide na fakultet a Amar zavrsava srednju skolu. Munevera je dobila stalni posao na TVBH i na neki nacin pokusava obezbjediti djeci egzistenciju… Zivot tece dalje…

                Eto to je bila jedna kratka prica o nekadasnjem asu rogaticke kosarke koji umrije veoma mlad u svojoj 43-coj godini zivota……

                Kaza
                Keymaster
                  Post count: 6138

                  Savo Planincic

                  Savo se moze uvrstiti u generaciju koja je rodjena neposredno pred pocetak II svjetskog rata. On i njegov brat Miko zajedno sa svojom generacijom su bili pioniri rogatickih sportova. Namjerno kazem u mnozini jer su oni bili svestrani sportisti a ujedno medjusobno nerazdvojni drugovi. U tu klapu su spadali Alija Isakovic a.r. Fuad Kazic a.r. Sefik Pesto i jos mnogi drugi… Namjerno prestajem jer se bojim da cu nekoga zaboraviti a to se lahko moze desiti s obzirom na vremensku distancu.
                  Dakle Savo je bio izvanredan kosarkas, rukometas , bavio se atletikom , gimnastikom… Bio je svestran sportista poput recimo Sizija iz ovih blizih vremena koji je bio i kosarkas i rukometas i stonoteniser i ko zna sta jos.
                  Meni je u sjecanju posebno ostao Savo koji je bio izuzetan drug sa mojim amidzom Fuadom a.r. i vrlo cesto dolazio kod nas kuci. Koliko je bi snazan to sam najbolje osjetio jer me cak jednom rukom bacao u vazduh prevrtao a to je meni posebno godilo i to sam uvijek ocekivao prilikom nasih susreta.

                  Dakle Savo Planincic se slobodno moze pridruziti Kasimu Lihicu a.r. Hasanu Musanovicu, Galibu Hasecicu a.r … pionirima rogatickog sporta.


                  Miko Planincic

                  Savo i Miko su stanovali u zgradi iznad bivse prve Ljotijeve radnje na carsiji. Kasnije su odselili u Sarajevo tako da sam ih izgubio iz vida. Miku sam vidio jos jednom, dvije tri godine pred pocetak agresije na BiH prilikom njegove posjete mom amidzi a.r. Ne znam da li je ziv a vec postoji informacija na straoj stranici koju je dao Sele, da je Savo umro u toku rata u BiH u Zrenjaninu a sahranjen na Sokocu.

                  Neka mu je vjecna slava.

                  Anonymous
                    Post count: 2088

                    Miki je,ustvari,pravo ime Branko.Zivi i radi u Sarajevu.Uz ovo treba dodati da su oni igrali za Kosarkaski klub”Amater”,pa kasnije za KK”Partizan”,a onda su raja s Mejdana osnovali svoj klub i nazvali ga “Mejdan”.Sjecam se jednog turnira na kojem su pored njih ucestvovali i “Partizan”,”Radnicki” Gorazde i “Drina”Visegrad kada su osvojili prvo mjesto.Zbog nedostatka finansija “Igrali su samo jedno ljeto.”

                    Mustafa
                    Participant
                      Post count: 8282

                      LIHIC MIDHO

                      Jedan od najboljih rogatickih kosarkasa, a po mnogima i najboljim svih vremena. Midho Lihic igrao je na poziciji centra. Bio je kralj pod obrucevima. Dobar u napadu jos bolji u odbrani. Specijalnost mu je bila zakucavanje, a „banane“ je lijepio ko od sale. Pored Midhe mnogi se nisu naigrali.

                      Pored KK Mladost igrao je u Drni iz Zvornika, Vardi iz Visegrada i Radnickom iz Gorazda.

                      Kada sam se ovdje u Danskoj upoznao sa Sulejmenom Durakovicem (i danas smo prijatelji) strasnim kosarkasem koji je nastupao za Leotar, a imao je tu srecu da trenira i igra za Bosnu kada su u Bosni igrali sami asovi kosarke i gdje su mu treneri bili Tanjevic i Pesic. Kada smo u tom upoznavanju rekao da sam iz Rogatice prvo sto me je pitao je pogadate sta. Znas li Midhu Lihica i T.A. iz Rogatice. Kaze za njih: Bili su to ”strasni” kosarkasi, pravi kosarkaski znalci.…

                      Anonymous
                        Post count: 2088

                        A,zasto T.A. gospodine.Pomenuti Durakovic je vjerovatno pitao za Tomu Andjelica,koji jeste bio vrhunski kosarkas,a je li,kasnije,bio cetnik,ubica,siledzija,ne mijenja njegovo kosarkasko umijece.Zar ne?Vec cujem salve negodovanja,ali,ne bi trebalo biti isti kao oni po kojima danas pljujemo.

                        Anonymous
                          Post count: 2088

                          I Tomo Anđelić je bio fenomenalan košarkaš. Imo sam u Beogradu u Skadarliji jednu marisanu sa srbijancima kad je jedini Tomo skočio da pomogne. Kasnije je završio u zatvoru a ja sa šljivama, ali ni ja njima nisam ostao dužan. Tomo od 1992 me ne interesuje. On zna ko je i šta bio kao i svak. Neka svak raščisti sa samim sobom i stane pred ogledalo i u njemu pogleda, jal insana jal hajvana. Dakle, kao košarkaš možda i najbolji u Rogatici svih vremena.

                          toplik izvor
                          Participant
                            Post count: 85

                            Mislim da je bolje da doticni i ostane TA, i ne kvari svojim imenom izgled ove prelijepe stranice.

                            Anonymous
                              Post count: 2088

                              Onda ga i sa slika izbrisite pa ce ova lijepa stranica biti jis ljepsa.

                              Mustafa
                              Participant
                                Post count: 8282

                                Selimbegovic Nermin – SELI

                                U ovoj zlatnoj generaciji rogatickih kosarkasa svoje standardno mjesto imao je i Selimbegovic Nermin poznatiji kao Seli. Igrao je na poziciji beka. Seli je bio pouzdan bek i zajedno sa ovom generacijom predstavljali su strah i trepet za svakog protivnika. Cijenili su ih svi u tadasnjoj ligi. A imali su i fantasticne navijace na celu sa cuvenim Cikom.

                                Seli je bio mali rastom ne tipicno za jednog kosarkasa, ali upravo sa tom visinom i nekim potezima je podsjecao na slavnog Moku. Ja sam uzivao gledajuci ga kako igra. Kada ga “krene” bio je nezaustavljiv sa sutevima i asistencijama.

                                Seli je agresiju na nas grad docekao u Rogatici. Jedan dio rata bio je u Gorazdu, a kasnije u Sarajevu. Seli je bio tesko ranjen ali se danas osjeca dobro. Sa porodicom zivi u Sarajevu.

                                Anonymous
                                  Post count: 2088

                                  Za Seleta,

                                  Toplik je mali potok,ali kad nadodje,moze te lahko odnijeti,od Kölna pa do kragujevca,pa “tamo” reci,da smo mi na ovoj stranici “tamo”,mozda za neke “tamo “daleko,kao za tebe naprimjer,jer je za mnoge vas izgleda glavni grad Bosne i Hercegovine,velika kladusa,sa malim gramatickim greskama,o kojim se i sami mozemo pobrinuti…ostani “tamo”,gdje jesi…Twin Peaks

                                Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 53 total)
                                • You must be logged in to reply to this topic.